INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan Gotfryd Bork  

 
 
1717 - 1772
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bork Jan Gotfryd (1717–1772), historyk kościoła pomorskiego, urodz. w Szotlandzie pod Gdańskiem z ojca Daniela konwertyty i matki katoliczki, uczeń jezuitów szotlandzkich, przyjął po ukończeniu studjów teologicznych święcenia kapłańskie 1741 r., poczem był do r. 1744 wikarjuszem w Kościerzynie, odtąd przez siedem lat w Żukowie. W kresowej parafji borzyszkowskiej, którą jako proboszcz objął w maju 1751, wytrwał do zgonu; umarł między r. 1769 a 1771. Uczony historyk kartuski, o. przeor Schwengel, wysoce cenił B-a, z którym był w korespondencji naukowej, pisał bowiem o nim, że jest to »vir doctrina praestans, literarum studiis ad exemplum cleri totus deditus et circa curam animarum plurimum sollicitus ac vigil«. Napisał B. dzieła następujące: 1) Echo sepulchralis sive epitaphia, inscriptiones ac monumenta varia Prussiae… (1765). Jest to historyczny opis kościołów i parafij pomorskich wraz z katalogami księży w trzech tomach, z których trzeci zaginął a pierwszy zdefektowany. 2) Annus Joanneus zawierał w formie kalendarzowej liczne zapiski biograficzne. 3) Monasteriologium Regni Poloniae et M. Ducatus Lithuaniae. 4) Infula Poloniae Minoris. Były to zapewne biografje biskupów małopolskich. Żadne z tych dzieł drukiem nie ogłoszone, ostatnie trzy zupełnie zaginęły. Piąte dzieło pt. Liber status iurium ac proventuum… eccl. parochialis borzyszkoviensis wydał K. Kościński w tłómaczeniu polskiem i z dopiskami w XII roczniku Tow. Nauk. w Toruniu.

 

Kościński K., Parafja borzyszkowska w pow. człuchowskim (»Rocz. Tor.« XII [1905], 385 n.); Kowalkowski K., Ksiądz Jan Gotfryd Bork (1717-1772) – nowe fakty z życia i twórczości, „Studia Pelplińskie“ T. 30: 2000 s. 69–101; Frydrychowicz R., Geschichte der Cistercienserabtei Pelplin, Düsseldorf 1905, s. XXI nn.; »Fontes Tow. Nauk w Tor.« XVI (1912), s. 4 i 143.

Ks. Alfons Mańkowski

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.    

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.