INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Jan Jerzy Haffner      Głowa pomnika Jana Georga Haffnera w Parku Północnym w Sopocie.

Jan Jerzy Haffner  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1960-1961 w IX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Haffner Jan Jerzy (1777–1830), lekarz, założyciel kąpieliska w Sopocie. Ur. w Kolmarze (Alzacja). Przyjaciel od młodych lat gen. Rappa, późniejszego gubernatora Gdańska. W r. 1808 przybył wraz z armią francuską w randze chirurga-majora do Gdańska, gdzie znowu zetknął się z Rappem. W r. 1808 ożenił się z Reginą Karoliną Bruns, wdową po Janie Krzysztofie Böttcherze. Od r. 1811 praktykował w Gdańsku jako lekarz. Po odejściu wojsk francuskich (1814) pozostał w Gdańsku, po czym przeniósł się do Sopotu, wioski liczącej wówczas niewiele ponad 300 mieszkańców. Tutaj w r. 1823 otrzymał od rządu pruskiego prawo założenia kąpieliska. Wydzierżawiono mu dwie morgi magdeburskie brzegu morskiego, gdzie dziś rozciąga się część parku sopockiego. Tam H. sam sadził drzewa, w czym pomagała mu ludność rybacka, która nazywała go «wesołym francuskim doktorem». Wybudował własnym kosztem dom kuracyjny i urządzenia do kąpieli zimnych i gorących. Ułożył regulamin kąpieliska. Początkowo niezamożny, dopiero później zdobył pewne fundusze, zapewne przy pomocy swego pasierba, kupca Böttchera. Założone przez H-a uzdrowisko było później wiele lat w posiadaniu jego spadkobierców. Prawdopodobnie część lekarską broszury „Die Seebadeanstalt zu Zoppot bei Danzig” (Gdańsk 1823) opracował sam H., opierając się na pracy Hufelanda. Zmarł w Gdańsku 20 IV 1830 r. Jedną z ulic Sopotu nazwano jego nazwiskiem.

 

Fot.: Festschrift zum 25-jährigen Jubiläum der Stadt Zoppot 1902–27 (Berlin 1927), s. 55; – Altpreuss. Biogr.; Führer durch das Ostseebad Zoppot und Umgegend, Zoppot 1928; – Böttcher I. E., Der Seebade-Ort Zoppot bei Danzig…, Danzig 1842; Hübner H., Kurze Geschichte der Stadt Zoppot, Danzig 1930; tenże, Zoppot in Vergangenheit und Gegenwart, Danzig 1935; Paszkiet W., A może też zrehabilitować H-a? „Dzien. Bałt.” („Rejsy”) 1957 nr 83; Schultz F., Chronik der Stadt Seebad Zoppot, Danzig 1905; – „Danziger Anzeigen” 1811 s. 391; „Ostdeutsche Monatshefte” 1925.

Tadeusz Bilikiewicz

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Hipolit Cegielski

1815-01-06 - 1868-11-30
filolog polski
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Jan Stadnicki

1785 - 1862-05-31
ziemianin
 

Józef Bernstein

1797 - 1853-09-12
lekarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.