INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan Kazimierz Korsak Zaleski  

 
 
ok. poł. XVII w. - koniec XVII w.
Biogram został opublikowany w latach 1968-1969 w XIV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Korsak Jan Kazimierz Zaleski h. własnego (2. poł. XVII w.), chorąży połocki i poseł na sejmy. Należał do gałęzi Korsaków, którzy z początku XVI w. przybrali przydomek Zaleskich od dóbr Zalesie. Był synem Władysława Jana, chorążego połockiego, i Barbary z Puciatów. W r. 1683 był stolnikiem smoleńskim; w t. r. ojciec zapisał mu w testamencie dobra Litowszczyznę, położone w woj. połockim. Po śmierci ojca otrzymał w r. 1690 urząd chorążego połockiego. Był posłem połockim na sejm warszawski 1688 r. (jeszcze jako stolnik smoleński); powtórnie posłował z Połocka na sejm warszawski w r. 1690. Należał do stronnictwa sapieżyńskiego i na sejmie wystąpił w obronie swego kolegi, drugiego posła połockiego, Szołkowskiego, pisarza ziemskiego wiłkomierskiego, który zerwał poprzedni sejm warszawski. Gdy sejm kwestionował prawomocność obioru Szołkowskiego, K. opuścił z protestacją izbę poselską, grożąc zerwaniem sejmu. Stronnictwo dworskie pragnęło usunąć Szołkowskiego z grona posłów, zarzucając mu nieprawne sprawowanie mandatu poselskiego, gdyż ciążył na nim pozew. W wyniku mediacji posła cesarskiego spór załagodzono i posłowie połoccy zasiedli znów w izbie poselskiej. K. posłował jeszcze na sejm w r. 1694 z województwa połockiego. Schyłek jego życia jest niejasny, być może został ok. r. 1695 kasztelanem połockim i należy go identyfikować z Janem Korsakiem, po śmierci którego, 1 X 1697 r. mianowany został kasztelanem połockim Michał Kazimierz Pac. W każdym razie nie był już K. chorążym połockim po r. 1695, gdyż w r. 1696 urząd ten piastował K. Niemirowicz Szczyt. Żoną K-a była Anna Konstancja z Czernic Czernicka, która po jego śmierci poślubiła Mikołaja Tyzenhauza. Pozostawił K. czterech synów: Jana (Janusza), starostę czernickiego i krasuczkiego, Tomasza, księdza, Antoniego Jana, stolnika połockiego, i Benedykta.

 

Boniecki; Wolff, Senatorowie W. Ks. Lit.; – Konopczyński W., Liberum veto, Kr. 1918; Piwarski K., Między Francją a Austrią. Z dziejów polityki Jana III Sobieskiego w latach 1687–1690, Rozpr. AU Wydz.-Hist.-Filoz., Kr. 1933 LXIX 135; – Zawisza K., Pamiętniki, Wyd. J. Bartoszewicz, W. 1862; – Centr. Gosud. Arch. Drevnich Aktov Moskva: Litovskaja Metrika Knigi Zapisej 146 fol. 142, księga 149 dok. 839 i fol. 916.

Tadeusz Wasilewski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.