INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan Kazimierz Pac h. Gozdawa  

 
 
brak danych - 1696/7
Biogram został opublikowany w 1979 r. w XXIV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Pac Jan Kazimierz h. Gozdawa (zm. 1696/7), chorąży nadworny litewski. Był trzecim synem Hieronima Dominika i Anny z Wojnów, bratem Piotra Michała (zob.) i Kazimierza Michała (zob.). W r. 1668 był jeszcze małoletni. W r. 1675 przebywał za granicą. Z cesji stryja Michała Kazimierza (zob.) dostał w r. 1680 starostwo uświackie. W listopadzie 1684 został marszałkiem brasławskim. W styczniu 1687 otrzymał nominację na chorążego nadwornego litewskiego. Był posłem z woj. witebskiego na sejm 1688 r. w Grodnie. Ponownie posłował z tegoż województwa na sejm w r. 1694.

Po stryju Michale Kazimierzu był P. właścicielem dóbr Woroncewicze (w pow. orszańskim) i Kiwatycze (w woj. brzeskim). W r. 1688 hetman w. lit. Kazimierz Jan Sapieha ustąpił mu dzierżawę Siennica. Przez długie lata P. prowadził proces z podstolim rzeczyckim Kazimierzem Pusłowskim, który dwukrotnie, mimo interwencji króla, uzyskał na P-u i jego żonie banicję. Dopiero w r. 1694 sprawa została załatwiona polubownie i P. przekazał synowi Kazimierza – Michałowi Kazimierzowi Pusłowskiemu, podstolemu rzeczyckiemu, i jego żonie dobra Kiwatycze i Siechniewicze w arendę. W t. r. oddał – również w arendę – starostwo uświackie Sebastianowi Wojniłłowiczowi. Po śmierci brata Piotra Michała otrzymał część jego dóbr. Zmarł na przełomie 1696/7 r.

Z małżeństwa z Ludwiką Teresą z Szujskich (zm. 1701), córką Konstantego Jana, pisarza lit. pozostawił P. dwóch synów: Józefa Franciszka, kaszt. żmudzkiego (zob.), i Piotra (zm. 1756), star. wilejskiego, właściciela Różanki i Mazurek, żonatego po raz pierwszy z Angelą z Zemłów, po raz drugi z Eufrozyną z Ogińskich, oraz córkę Annę, żonę Wincentego Piotra Wołłowicza, referendarza lit. Wdowa po P-u wyszła powtórnie za mąż za miecznikowicza lit. Aleksandra Ogińskiego.

 

Hedemann O., Historia powiatu brasławskiego, Wil. 1930 s. 426; Wolff J., Pacowie, Pet. 1885; – Zawisza K., Pamiętnik, W. 1862 s. 19, 178.

Andrzej Rachuba

 

 
 

Powiązane artykuły

 

Druga połowa XVI wieku

Druga połowa XVI wieku, a przede wszystkim interesujący nas okres panowania ostatniego Jagiellona – Zygmunta Augusta – to okres dominacji wojsk zaciężnych, co przekładało się na konieczność......
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

 

Józef Franciszek Pac h. Gozdawa

II poł. XVII w. - koniec X 1764 kasztelan żmudzki
 
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Tomasz (Tommaso) Dolabella

ok. 1570 - 1650-01-17
malarz
 
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Jan II Rohde (Rode)

1657-02-03 - 1720-11-18
złotnik
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.