INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
Biogram został opublikowany w latach 1939-1946 w V tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Drost Jan Ksawery, pułkownik huzarów najpierw w prywatnej milicji Karola Radziwiłła, potem w służbie Generalności konfederacji barskiej. Od młodego wieku na służbie wojennej, przeszedł szkołę fryderycjańską i zapewne po pokoju hubertsburskim (1763) zaciągnął się u księcia Panie Kochanku i służył mu blisko 10 lat. Bił się z Rosjanami pod Słonimem (w lipcu 1764), a kiedy chlebodawca uszedł na Wołoszczyznę, D. odprowadziwszy banitę do Jass, Pragi i Drezna, osiadł w Złoczowie i mieszkał tam do lata 1769 r., kiedy to Radziwiłł oddał swą milicję pod rozkazy konfederata Bierzyńskiego. D., choć z pochodzenia cudzoziemiec (może Duńczyk), dobrze przyswoił sobie polszczyznę i przywiązał się do sprawy konfederackiej, którą popierał Radziwiłł, ale przy charakterze zadzierżystym, nabrawszy szorstkości w służbie pruskiej, częste z polską starszyzną miewał zatargi. Zapewne brał udział w bitwie pod Białymstokiem w lipcu 1769. Potem przydzielony wraz z Antonim Szycem do dywizji J. Miączyńskiego marszałka bełskiego dzielił z nim walki o Sandomierz, Kraków (styczeń 1771), pod Konieczną (sierp. 1770), po czym Bierzyński zalecał go księciu do dowództwa nad całą milicją. Na pewno bił się nieszczęśliwie pod Gorlicami (w lipcu), i pod Zakliczynem przy boku marszałka Przyłuskiego w listopadzie t. r. (z ks. Szachowskim). Wśród okropnych niepowodzeń partyzantki konfederackiej chwalono wypad D-a na Gródek Jagielloński w maju 1770 r., z którego przyprowadził regiment Wieniawskiego 144 ludzi. Czasowo w r. 1770 towarzyszył i D. i Szyc Pułaskiemu. W r. 1771 przeważnie widzimy go w Lanckoronie i okolicy. Licha płaca i głód odbierały chęć do beznadziejnej służby i w kwietniu r. 1772 Szyc ujrzał się zmuszonym nawet zaaresztować D-a podejrzanego o spiski z wrogiem na dogorywającą w Cieszynie Generalność. Dowodów na to nie było i nie ma, toteż wnet aresztanta wypuszczono. Po upadku ruchu D. przeszedł do wojska austriackiego i żyjąc w skromnej randze majora upominał się u Radziwiłła o zaległą gażę.

 

Konopczyński W., Kazimierz Pułaski, Kr. 1931, Konfederacja barska I–II, W. 1936–8. Z pamiętnika konfederatki T. Sapieżyny; Listy D-ta do K. Radziwiłła w Arch. Nieświeskim, ostatni z r. 1788.

Władysław Konopczyński

 

 
 

Powiązane artykuły

 

Powstanie Kościuszkowskie

Insurekcja kościuszkowska rozpoczęta 24 marca 1794 roku, zakończona 16 listopada 1794 roku, to powstanie narodowe początkowo przeciwko Rosji, później także skierowane przeciwko Prusom. Jedno z najbardziej......

Bitwa Pod Racławicami, 4 kwietnia 1794 r.

24 marca 1794 roku na rynku krakowskim ogłoszony został „Akt powstania obywatelów mieszkańców województwa krakowskiego”, dający początek powstaniu kościuszkowskiemu, jednemu z przełomowych......
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Fryderyk August I

1750-12-23 - 1827-05-05
król Saksonii
 

Hugo Kołłątaj (Kołłontay)

1750-04-01 - 1812-12-28
filozof
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Piotr III Rohde (Rode)

1659-01-24 - 1717-01-18
złotnik
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.