INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Jan Nepomucen Gąntkowski (Gątkowski)      Gątkowski, Jan Nepomucen (1814-1878) - Rys dziejów Księstwa Oświęcimskiego i ZatorskiegoLwów : nakładem autora, 1867 (Lwów : M. F. Poremba). - w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie - sygn.: 2.001.112 A - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl

Jan Nepomucen Gąntkowski (Gątkowski)  

 
 
1814-05-01 - 1878
Biogram został opublikowany w latach 1948-1958 w VII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Gąntkowski (Gątkowski) Jan Nepomucen (1814–1878), poeta, historyk, pedagog, urodzony 1 V w Oświęcimiu, w mieszczańskiej rodzinie, z ojca Bogusława, właściciela hotelu w Oświęcimiu, i matki Marianny Krulik. W ll. 1861–75 był dyrektorem wzorowej szkoły głównej rzymskokatolickiej (Musterhauptschule) we Lwowie; od r. 1875 był nauczycielem kierującym w czteroklasowej szkole głównej wzorowej w ratuszu we Lwowie, im. G. Piramowicza. Surowy i wymagający wychowawca, interesował się przyrodoznawstwem, pozostawił cenną bibliotekę i poważne zbiory geologiczne, które jego żona ofiarowała wyżej wymienionej szkole. Zakupił grunty na Łyczakowie we Lwowie, gdzie przeprowadzał badania geologiczne, i poszukiwania (według tradycji rodzinnej) złota. Wydał w Wiedniu w r. 1841 Bajki mazurskie, poezje (s. 99), oraz tegoż roku w Przemyślu Bukiet, czyli zbiór powiastek dla dobrych dzieci (s. 123); oba te zbiory pełne moralizatorskich przykładów, szlachetne w tendencji, o małej jednak wartości literackiej i oryginalności. Najważniejsze dzieło G-go: Rys dziejów księstwa oświęcimskiego i zatorskiego (Lw. 1867), zawierające dużo materiału, dziś jest już przestarzałe. G. umarł we Lwowie, pozostawiając po sobie pamięć dobrego pedagoga i szczerego patrioty.

 

Enc. il. XXIII 758; Enc. powsz. Org. IX 70; Handbuch d. Statthalterei-Gebietes in Galizien, Lw. 1861–66; Szematyzm Galicji na r. 1870 i nast.; relacje rodziny.

Adam Przyboś

 

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.