INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Jan Paczkowski     

Jan Paczkowski  

 
 
1852-01-26 - 1928-09-09
Biogram został opublikowany w 1979 r. w XXIV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 
Paczkowski Jan (1852–1928), przemysłowiec, działacz społeczno-polityczny. Ur. 26 I w Gnieźnie, był synem właściciela browaru Józefa (zm. 1891) i Eleonory z Plewkiewiczów (zm. 1909), bratem Józefa (zob.) Początkowo gospodarował na roli. W tym czasie uczestniczył w zakładaniu kółek rolniczych na terenie Wielkopolski. Należał do założycieli Banku Związku Kółek Zarobkowych, brał udział w pracach Banku Ziemskiego, Spółki Ziemskiej oraz Związku Ziemian. W r. 1881 osiedlił się w Poznaniu, gdzie został wspólnikiem dra Romana Maya, właściciela fabryki nawozów sztucznych na Starołęce w Poznaniu. Był to obok fabryki H. Cegielskiego jeden z pierwszych polskich zakładów przemysłowych w Poznaniu. Praktyka rolnicza P-ego doskonale uzupełniała wiedzę chemiczną R. Maya. Po śmierci Maya w r. 1887 objął P. wspólnie z żoną Maya Heleną fabrykę, którą kierował i rozwijał, dostosowując ją z biegiem lat do nowoczesnych wymagań technicznych i powiększając jej produkcję. W r. 1919 przedsiębiorstwu temu nadano formę prawną spółki akcyjnej pod nazwą «Chemiczna Fabryka dr Roman May, Tow. Akcyjne», a P. został prezesem jej Rady Nadzorczej. Przy pomocy banków polskich wykupiono z rąk niemieckich fabrykę nawozów sztucznych i przetworów chemicznych Milcha w Luboniu; na czele Rady Nadzorczej tej firmy («Nawozy sztuczne May Roman, T. A.») stał przez wiele lat P. W r. 1924 nabyto ponadto fabrykę «Superfosfaty Kujawskie» we Włocławku. Poważne zasługi w rozwoju tego przedsiębiorstwa («May Roman dr, fabryka superfosfatów i krochmalnia») miał P., który objął funkcję pierwszego przewodniczącego Rady Nadzorczej. Stanowisko to zajmował do czasu choroby (1927), kierując jednocześnie od prawie 50 lat firmą w Starołęce.
 
W okresie zaborów P. uczestniczył w pracach Polskiego Komitetu Wyborczego w Poznaniu, przygotowującego wybory do sejmu pruskiego i rady miejskiej. W r. 1910 należał wraz z ks. Piotrem Wawrzyniakiem, Stefanem Cegielskim, Sewerynem Samulskim i Antonim Seydą do komisji, która powołała polską organizację przemysłową Związek Fabrykantów w Poznaniu. Wspierał finansowo polskie organizacje (szczególnie «Sokół», którego był członkiem), a także Tow. Przyjaciół Nauk Poznańskie. Działał też w Tow. Przemysłowym, Tow. Czytelni Ludowej, a w Polsce niepodległej w Korporacji Kupców Chrześcijańskich, w Tow. Pomocy Naukowej im. Karola Marcinkowskiego, zasiadał w Radzie Nadzorczej Spółki Akcyjnej Teatr Polski oraz Spółdzielni Budowlanej «Pomoc» w Poznaniu. Był członkiem Rady Parafialnej kościoła Św. Marcina. Przyczynił się do wybudowania kościoła na Starołęce, ofiarowując na ten cel parcelę budowlaną. Zmarł po dłuższej chorobie 9 IX 1928 w Poznaniu i pochowany został na cmentarzu Świętomarcińskim przy ul. Bukowskiej w grobowcu rodzinnym.
 
P. ożeniony był najpierw z Marią z Brzezieckich, a następnie od r. 1887 z siostrą R. Maya Klarą (zm. w r. 1932), współzałożycielką i działaczką towarzystwa oświatowego «Warta», działaczką czytelni dla kobiet. Z pierwszego małżeństwa P. miał córkę Melanię, zamężną Kraszkowską, i syna Romualda (zob.).
 
 
 
Dwadzieścia pięć lat pracy Związku Fabrykantów, P. 1935 s. 20; Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Poznaniu w latach 1857–1927, P. 1928; Trzeciakowski L., Walka o polskość miast Poznańskiego na przełomie XIX i XX wieku, P. 1964 (dot. żony Klary); – Księga adresowa Polski (wraz w Wolnym M. Gdańskiem) dla handlu, przemysłu, rzemiosł i rolnictwa, W. 1928 s. 1351, 1400, 2068; – „Dzien. Pozn.” 1928 nr 209, 210, 212; „Kur. Pozn.” 1928 nr 418, 428, 1932 nr 94; „Orędownik” 1928 nr 209; „Świat Kupiecki” 1928 nr 37; – Arch. Państw. w P.: Kartoteka ewidencji ludności.
 
                                                                                                                                                                                                                           Zygmunt Kaczmarek
 
 
 
 

Powiązane zdjęcia

   
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

 

Romuald Paczkowski

1878-02-05 - 1940-01-06 prawnik
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Jan Wincenty Smoniewski

1793-03-15 - 1867-12-25
nauczyciel
 

Juliusz Au

1842-04-11 - 1888-09-08
ekonomista rolny
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.