INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Jan Papłoński     
Biogram został opublikowany w 1980 r. w XXV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Papłoński Jan, krypt. J. P. (1819–1885), profesor Szkoły Głównej i Akademii Duchownej, dyrektor Instytutu Głuchoniemych i Ociemniałych w Warszawie. Ur. 21 XI w miasteczku Widze koło Brasławia, w zamożnej rodzinie szlacheckiej, był synem Jana i Justyny z Kandybów. Uczył się początkowo w Widzach, a od r. 1832 w gimnazjum w Wilnie. Następnie studiował na wydziale filozoficzno-historycznym Uniwersytetu moskiewskiego, uzyskując w r. 1840 stopień kandydata filozofii. W czerwcu t. r. został mianowany nauczycielem języka rosyjskiego w warszawskiej Szkole Obwodowej, od r. 1841 uczył w II Gimnazjum Rządowym, a następnie w Gimnazjum Gubernialnym warszawskim. Uczył też od r. 1843 literatury rosyjskiej i języków słowiańskich na kursach pedagogicznych, a od r. 1844 w Szkole Sztuk Pięknych i Instytucie Szlacheckim. Równocześnie otrzymał polecenie współpracy z Samuelem Bogumiłem Lindem przy układaniu słownika porównawczego języków słowiańskich. W „Bibliotece Warszawskiej” (1843) P. odpowiedział na zarzuty wysuwane pod adresem Lindego. Ok. r. 1852 opracował historię powszechną dla młodzieży, o której Narcyza Żmichowska napisała, «że główną jej myślą [było] zbrzydzenie wszelkich przeszłych rzeczypospolitych i poniżenie katolicyzmu» i że nie wydano jej na skutek sprzeciwu rosyjskiego min. spraw wewnętrznych, obawiającego się, iż książka ta może wielkie oburzenie w kraju wywołać».

W marcu 1853 P. został mianowany starszym cenzorem Warszawskiego Komitetu Cenzury. Równocześnie od r. 1853 do 1855 pełnił funkcję tłumacza w Radzie Lekarskiej Królestwa. Następnie w l. 1855–61 był urzędnikiem do specjalnych poleceń przy kuratorze Okręgu Naukowego Warszawskiego P. Muchanowie. Na polecenie kuratorium opracował wypisy szkolne Opowiadania z pism polskich wyjęte… (W. 1857, 2 wyd. W. 1859). W końcu 1860 r. i na początku 1861 r. P. wyjeżdżał do Lublina, Kalisza, Piotrkowa i Płocka celem uspokojenia manifestującej młodzieży. Spowodował zamknięcie szkoły w Kaliszu i kilku klas szkół płockich oraz wydalenie z tych szkół kilkudziesięciu uczniów. W r. szk. 1856/7 pełnił obowiązki dyrektora Szkoły Sztuk Pięknych, a w r. 1859 zarządzał czasowo Pensją Maryjską w Warszawie oraz był członkiem Rady Instytutu Aleksandryjskiego Wychowania Panien w Puławach. W l. 1859–67 wykładał również język i literaturę rosyjską w Warszawskiej Akademii Duchownej Rzymsko-Katolickiej. Od października 1861 do listopada 1864 był wizytatorem szkół Komisji Rządowej Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, a od października 1861 do czerwca 1867 członkiem Tymczasowej Rady Wychowania, następnie Rady Wychowania. Brał udział w pracach licznych komisji Rady obradujących nad reformą wychowania w Królestwie. W lecie 1861 złożył Aleksandrowi Wielopolskiemu memoriał w sprawie reorganizacji szkolnictwa, w którym postulował m. in. konieczność podniesienia poziomu szkolnictwa elementarnego i wprowadzenia jednolitego systemu organizacji całego szkolnictwa ogólnokształcącego. Brał też udział w opracowywaniu ustawy Szkoły Głównej Warszawskiej, a także wyjeżdżał w Poznańskie w celu pozyskania profesorów dla tworzonej uczelni. Dn. 21 X 1864 otrzymał nominację na profesora gramatyki porównawczej języków indoeuropejskich ze szczególnym uwzględnieniem języków słowiańskich w Szkole Głównej Warszawskiej.

Dotychczasowy dorobek naukowy P-ego był dość skromny. Opublikował tłumaczenie „Kroniki słowiańskiej z XII wieku” (W. 1862) Helmolda, opracował wraz z komentarzem „Mapę słowiańszczyzny lechickiej z wieku X–XII i Prus z wieku X–XIII” (W. 1862) i ogłosił kilka artykułów związanych z problematyką początków państwa polskiego w „Gazecie Warszawskiej” (1856) i w „Bibliotece Warszawskiej” (1856, 1857). W pismach tych a także w „Dzienniku Warszawskim” drukował liczne recenzje, przeglądy literatury i prasy rosyjskiej, wieloodcinkowe korespondencje z Pomorza („Gaz. Warsz.” 1856), z Pragi (tamże 1859), artykuły sprawozdawcze (tamże 1858, 1859). Kilka publikacji ukazało się w pismach rosyjskich („Moskvitjanin”, „Russkaja Beseda” i „Žurnal Ministerstva Narodnago Prosveščenija” i in.). Wykładowcą Szkoły Głównej był raczej miernym. Jak twierdzili współcześni, był dość pobieżnie obeznany z przedmiotem, który wykładał. Wynikał stąd brak systematyczności wykładu i dość przypadkowy dobór literatury przedmiotu, którą często cytował bezkrytycznie. Po zamknięciu Szkoły Głównej w r. 1869 pozostał profesorem Uniw. Warsz. do r. 1871. W okresie profesury opublikował m. in. Lekcję wstępną filologii porównawczej słowiańskiej (W. 1864), Odczyty gramatyki porównawczej języków indoeuropejskich… (W. 1865), pracę O początku i rozmaitościach mowy (W. 1867), będącą streszczeniem dzieła J. E. Renana „De l’origine du langage”, a także Rzut oka na dzieje bułgarskie jako wstęp do nauki języka bułgarskiego (bez daty i miejsca wydania).

W październiku 1864 P. objął po ks. Józefie Szczygielskim kierownictwo Instytutu Głuchoniemych i Ociemniałych i zarządzał nim do śmierci. Okazał się znakomitym admistratorem i przyczynił się do rozwoju Instytutu. Opracował nowy statut i spowodował, że mocą uchwały ze stycznia 1866 zakład przeszedł spod zarządu resortu spraw wewnętrznych pod zarząd resortu oświaty. W r. 1869 zwiedził zakłady dla głuchoniemych i ociemniałych we Francji i w Niemczech, a w r. 1872 i 1881 w krajach skandynawskich. O wyjazdach tych pisał w „Pamiętniku Warszawskiego Instytutu Głuchoniemych i Ociemniałych” (1870 i 1881) w „Kronice Rodzinnej”. Wprowadził wiele zmian w programie i zwyczajach pedagogicznych Instytutu. Rozszerzył znacznie zakres szkolenia zawodowego i podwoił liczbę warsztatów rzemieślniczych. W r. 1871 uruchomił szkołę drukarską wyposażoną we własną drukarnię, produkującą na potrzeby Instytutu i przyjmującą zamówienia z zewnątrz. Wprowadził doroczne egzaminy publiczne, wyróżnianie lepszych uczniów, poranki artystyczne, teatr amatorski. Szczególnie troszczył się o podniesienie kultury muzycznej wychowanków Instytutu. Zaangażował w r. szk. 1871/2 Zygmunta Noskowskiego, który prowadził lekcje z zespołami chóralnymi, a w r. 1872 Juliusza Stattlera. W t. r. założył przy Instytucie seminarium, w którym kształcono nauczycieli w dziedzinie pedagogiki specjalnej. Dzięki inicjatywie P-ego wydano 14 podręczników dla głuchoniemych i ociemniałych. Był też inicjatorem i redaktorem (w l. 1870–6) „Pamiętnika Warszawskiego Instytutu Głuchoniemych i Ociemniałych”, którego ukazało się 15 roczników i w których zamieszczał liczne artykuły sprawozdawcze. Również w r. 1872 założył przy Instytucie ogródek botaniczny, a w r. 1875 muzeum pedagogiczne. Dobudował w r. 1872 drugie piętro Instytutu i przeprowadził skanalizowanie budynku w r. 1877. Uczestniczył w kongresie nauczycieli i dyrektorów zakładów dla głuchoniemych i ociemniałych w r. 1873 w Wiedniu, reprezentował też Instytut na wystawie paryskiej w r. 1878, na którą przygotował pracę o działalności kierowanej przez siebie placówki Institut des Sourds-Muets et des Aveugles de Varsovie (W. 1878). Zorganizował w r. 1883 filię Instytutu, tzw. oddziały równoznaczne. W t. r. z inicjatywy P-ego powstały dwa stowarzyszenia głuchoniemych i ociemniałych, a P. opracował ustawy tych stowarzyszeń i postarał się o ich zatwierdzenie, założył też przy tych stowarzyszeniach kasę wkładowo-zaliczkową. Dzięki swym znajomościom załatwił przydzielenie Instytutowi w r. 1884 rządowego majątku rolnego Uwieliny koło Grójca, gdzie zamierzał zorganizować szkołę rolniczą dla głuchoniemych włościan oraz przytułek dla starców głuchoniemych i ociemniałych. Śmierć przerwała te prace.

P. był jednym z założycieli Tow. Osad Rolnych i Przytułków Rzemieślniczych, członkiem zarządu i współorganizatorem zakładu w Studzieńcu. Współdziałał przy organizacji i był prezesem zarządu szkoły rękodzielniczej Cecylii Zyberk-Platerówny. Zajmował się losem nauczycieli prywatnych i był w r. 1879 inicjatorem i współautorem „Projektu ustawy kasy przezorności i pomocy nauczycieli i nauczycielek prywatnych”. Niezrealizowany został jego projekt utworzenia zakładu dla niedorozwiniętych. P. był autorem dość licznych artykułów głównie biograficznych i sprawozdawczych drukowanych w „Kłosach”, „Kronice Rodzinnej”, „Kurierze Warszawskim”, „Nowinach”, „Tygodniku Powszechnym”, „Warszawskim Roczniku Literackim” i „Zorzy”. Pisywał też opowiadania dla dzieci drukowane w „Przyjacielu Dzieci”. W r. 1875 wydał Praktyczne prawidła ruskiej pisowni i czystego wymawiania (W., następne wyd. W. 1876 i 1884). Był członkiem korespondentem Tow. Historii i Starożytności Rosyjskich w Moskwie oraz akademii w Paryżu i Nancy.

Wielu współczesnych uważało P-ego za oportunistę. Kiedy P., członek Rady Wychowania za Wielopolskiego rzucił w salonach Krzywickiego jakiś frazes patriotyczny, Julian Bartoszewicz nie wytrzymał i wobec wszystkich zawołał: «Panie Papłoński, odkądże to Pan został Polakiem» („Przegl. Hist.” 1912 nr 1). P. natomiast mówił o sobie, «że swej miłości dla kraju nie wywiesza jak szmat w kramiku na pokaz». Zmarł w Warszawie 28 XI 1885 i pochowany został na cmentarzu Powązkowskim. Miał tytuł radcy stanu i był odznaczony Orderem Św. Stanisława 2 kl. W r. 1886 odsłonięto w Instytucie Głuchoniemych i Ociemniałych pomnik-popiersie P-ego wg projektu Faustyna Cenglera.

W małżeństwie z Justyną z Wernów 1. v. Krysińską miał dzieci: Jana, inżyniera kolejowego, zmarłego w r. 1912, oraz Zofię zamężną Roszkowską.

 

Rys. F. Tegazzo, „Kłosy” 1868 nr 154 s. 321; Rys. S. Witkiewicza, „Wędrowiec” 1885 nr 51 s. 607; – Nowy Korbut, IX (tamże literatura); Enc. Warszawy; Enc. Wych.; Podręczna Encyklopedia Pedagogiczna, Oprac. F. Kierski, Lw.–W. 1923–5 I–II; W. Enc. Ilustr.; Uruski, XIII 202; Przewodnik Warszawski Informacyjno-Adresowy ułożony i wydany przez W. Dzierżanowskiego, W. 1869; – Bieliński, Uniw. Warsz., II; Goldstein H., Śp. Jan Papłoński. Wspomnienie pośmiertne, „Zorza” 1885 nr 49 s. 5–7; Manteuffel T., Centralne władze oświatowe na terenie Królestwa Kongresowego (1807–1915), W. 1929 s. 63–4, 66, 68, 90; Nowicki W., Dwudziestolecie Instytutu Warszawskiego Głuchoniemych i Ociemniałych pod kierunkiem śp. J. P-ego, „Przegl. Pedagog.” 1887 nr 16 s. 140–2, nr 17 s. 149–50; tenże, Dzieje Instytutu Głuchoniemych i Ociemniałych w Warszawie 1817–1917, W. 1918 s. 33–50; tenże, Jan Papłoński, (W. 1886); Poznański K., Reforma szkolna w Królestwie Polskim w 1862 r., Wr. 1968; Zdanowicz A., Rys dziejów literatury polskiej, Wil. 1877 s. 687; – Bartoszewicz K., Z notatnika pamiętniczego Juliana Bartoszewicza 1842–1848, „Przegl. Hist.” 1912 nr 1 s. 127–8; Catalogus Cleri Saecularis ac Regularis Archidioeceseos Varsaviensis, 1860–1867; Prus B., Kroniki, W. 1955–7 IV–VI; Żmichowska N., Listy, Wr. 1960 II 663; – „Chwila” 1885 nr 51 s. 2; „Czas” 1885 nr 277 s. 2; „Dzien. dla Wszystkich Anonsowy” 1885 nr 266 s. 1–2; „Dzien. Warsz.” 1853 nr 34 s. 1, nr 37 s. 1; „Gaz. Warsz.” 1860 nr 207 s. 1; „Izraelita” 1885 nr 50 s. 402; „Kraj” 1885 nr 47 s. 15; „Kron. Rodzinna” 1886 nr 13 s. 415–16; „Kron. Wiad. Krajowych i Zagran.” 1856 nr 86 s. 1; „Kur. Poranny” 1883 nr 183 s. 2–3; „Kur. Poranny Warsz.” 1885 nr 331 s. 4–5, nr 334 s. 4, nr 336 s. 3; „Kur. Warsz.” 1885 nr 330 s. 2–3, nr 331 s. 4, 1892 nr 289; „Lechita” 1907 nr 5 s. 265–6 (fot.); „Muzeum” 1886 s. 164; „Nowa Reforma” 1885 nr 277; Pam. Warsz. Inst. Głuchoniemych i Ociemniałych” 1883/4 s. 99–117; „Przegl. Katol.” 1885 nr 50 s. 795; „Przegl. Pedagog.” 1885 nr 24 s. 803; „Tyg. Illustr.” 1885 nr 153 s. 795, 1912 nr 12 s. 245; „Tyg. Mód i Powieści” 1885 nr 49 s. 391; „Tyg. Powsz.” 1885 nr 49; „Wędrowiec” 1885 nr 51 s. 607– 8; – Arch. Urzędu Stanu Cywilnego W.-Śródmieście: Akta zgonów parafii Św. Aleksandra, 1885 t. 1 nr 757; B. Jag.: rkp. 5007, 6474 IV, 6525 IV, 7827 IV, 7833 IV; B. Ossol.: rkp. 12156/2; B. PAN w Kr.: rkp. 2159 t. 15.

Stanisław Konarski

 

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Teofil Wolicki h. Nabram

1768-10-20 - 1829-12-21
prymas Polski
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Henryk Leonard Schmitt

1817-07-05 - 1883-10-16
spiskowiec
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.