INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Jan Wincenty Mucharski     

Jan Wincenty Mucharski  

 
 
1624-06-19 - 1690
Biogram został opublikowany w 1977 r. w XXII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Mucharski Jan Wincenty (1624–1690), doktor medycyny, lekarz nadworny Jana Kazimierza. Ur. 19 VI w Jarosławiu, był synem Piotra (zob.) i Zuzanny Schilderówny. Kształcił się zapewne w miejskiej szkole kolegialnej, po czym w półr. zim. 1639/40 rozpoczął studia na Wydziale Filozoficznym Akad. Krak., uzyskując w r. 1641 bakalaureat, a w r. 1644 mistrzostwo sztuk wyzwolonych. Jako docent extraneus wykładał tylko przez dwa półrocza (1644–1644/5), w jesieni 1645, idąc w ślady ojca, wyjechał do Padwy, gdzie z końcem t. r. wpisał się do albumu nacji polskiej jako «Jan z Mucharza Mucharski», a w kilka miesięcy później (7 III 1646) immatrykulował się w Uniwersytecie Prawników. Po dwóch latach studiów lekarskich w Padwie, w czasie których słuchał wykładów znanego profesora anatomii G. Veslinga, przeniósł się do Rzymu i 23 XII 1647 uzyskał – jako jedyny polski student Sapienzy – doktorat medycyny na podstawie tezy De plica solocia seu cirragra morbo Polono. Po powrocie do kraju nie podjął próby nostryfikacji dyplomu w Akad. Krak., lecz poświęcił się prywatnej praktyce lekarskiej w Krośnie, później w Lublinie, wreszcie w Warszawie. Mianowany 13 II 1649 sekretarzem królewskim i lekarzem nadwornym Jana Kazimierza, przed r. 1653 – zapewne dzięki protekcji ojca – wstąpił jako lekarz przyboczny na służbę Albrechta Stanisława Radziwiłła i jego żony Krystyny z Lubomirskich, z tym bowiem tytułem występuje jako autor pochwalnego wiersza zamieszczonego w wydanych przez swego protektora „Żywotach świętych z naukami doktorów kościelnych” (Kr. 1653). W służbie K. Radziwiłłowej pozostał również po śmierci kanclerza i na jej dworze w r. 1664 zawarł związek małżeński z Anną Melos Sędzimirówną, upamiętniony w wydanym z tej okazji epithalamium pióra jego siostrzeńca Karola Śleszkowskiego. Sam, poza wydaną w Rzymie w r. 1647 dysertacją doktorską, utrwalił swoje nazwisko w druku jako autor wierszowanego powinszowania dla ojca Phosphorus annuae et festiuae celebritatis (Kr. 1645). Zmarł w r. 1690.

 

Bibliografia jak przy Piotrze Mucharskim.

Leszek Hajdukiewicz

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

 

Piotr Mucharski

1594 - 1666 lekarz
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 

Andrzej Bobola h. Leliwa

ok. 1591 - 1657-05-16
święty
 

Tomasz (Tommaso) Dolabella

ok. 1570 - 1650-01-17
malarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.