INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Jan Władysław Przerębski (Przerembski) h. Nowina      herb Jana Władysława Przerębskiego w - Przybyłowski, Kazimierz Stanisław - Armilustrium sarmaticae palladis ... - w zbiorach Bibloteki Narodowej w Warszawie - sygn.: SD XVII.4.15301 - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl

Jan Władysław Przerębski (Przerembski) h. Nowina  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1984-1985 w XXVIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Przerębski (Przerembski) Jan Władysław h. Nowina (zm. 1704), ksiądz, referendarz kor. Był synem kaszt. sądeckiego Mikołaja (zob.) i jego pierwszej żony Anny Konstancji z Wieruskich.

W r. 1681 P. był już pełnoletni i pomagał ojcu w zarządzaniu majątkiem; wkrótce obrał stan duchowny. Już jako kanonik warszawski i scholastyk kijowski został w r. 1686 instalowany na kanonię poznańską fundi Krzesiny. W r.n. uzyskał prowizję apostolską na kantorię w kapitule katedralnej gnieźnieńskiej, przyznaną wcześniej kanonikowi gnieźnieńskiemu Janowi Pokrzywnickiemu na podstawie prezenty królewskiej. Trwający kilka lat spór o kantorię zakończyło pośrednictwo Jana III, który w r. 1691 skłonił do rezygnacji Pokrzywnickiego. P. pozostawał już w tym czasie w bliskich kontaktach z królem; jego brat Stefan był w l. 1690–3 majordomusem królewicza Konstantego, P. zaś został ok. t.r. królewskim sekretarzem. Otrzymał nowe beneficja, przede wszystkim kanonię katedralną krakowską (1690) i prepozyturę w kolegiacie łęczyckiej. Na sejmie 1690 r. wszedł w skład komisji, która miała dokonać rewizji skarbu kor. W r. 1691 król mianował P-ego referendarzem kor. W r. 1693 był P. przewodniczącym Trybunału Kor., w lipcu t.r. uczestniczył w konferencji z posłami tatarskimi, odbytej u kanclerza kor. Jerzego Denhoffa. Ceniony przez króla «dla rzadkiego dowcipu» (K. Sarnecki), był jego stałym informatorem, nadsyłając relacje z obrad trybunalskich i przebiegu sejmików. Zajmował się także stanem osadnictwa w dobrach złoczowskich Sobieskiego. Często przebywał na dworze królewskim, był obecny przy śmierci Jana III.

Mimo że w r. 1692 zrezygnował P. z kanonii poznańskiej, miał dość beneficjów, by podpisać się w r. 1691 pod umową ślubną Jakuba Sobieskiego jako «canonicus per totam Poloniae…». Posiadał P. wcale pokaźne dobra dziedziczne. Należało doń miasto Rawa w woj. lubelskim, dla którego otrzymał w r. 1695 od Jana III przywilej na 12 jarmarków rocznie. Miał część miasteczka Pławno oraz działy w Dąbrowie, Maluszycach, Rogaczowie, Lipiu, Olbrachcicach w woj. sieradzkim, w Kniei i w Świętej Annie koło Przyrowa w woj. krakowskim oraz dobra Leśnowola na Mazowszu. W Warszawie posiadał murowany dworek. Dokonywał licznych transakcji kredytowych, operując dziesiątkami tysięcy złp.; jego partnerami w tych transakcjach byli m. in. kanclerz kor. Jan Wielopolski, stolnik kor. Aleksander Polanowski, opat trzemeszeński Mikołaj Święcicki i star. stężycki Jan Tarło. Był P. fundatorem wystroju kaplicy Św. Jana Chrzciciela w kościele Św. Anny w Krakowie; przeznaczył na ten cel 2 000 złp., należnych mu z dziesięcin z dóbr pabianickich kapituły krakowskiej. P. zmarł w r. 1704.

 

Estreicher; Korytkowski, Prałaci gnieźn., III 301; Łętowski, Katalog bpów krak.; Niesiecki; Uruski; Katalog zabytków sztuki w Pol., IV cz. II/1 s. 83; – Przybyłowski S., Armilustrium Sarmaticae Palladis ab erudita cohorte…, Cracoviae 1690 (dedykacja P-emu); Receptiones seu installationes ad episcopatum…, Ecclesiae cathedralis Posnaniensis…, „Roczniki Tow. Przyj. Nauk. Pozn.” T. 35: 1908 s. 121, 122; Sarnecki K., Pamiętniki…, Wr. 1958; Vol. leg., V 783; – AGAD: Arch. Skarbu Kor. Oddz. VI nr 24 k. 365, Arch Radziwiłłów, Dz. V nr 12510, Arch. Zamoyskich nr 1394; Arch. UJ: rkp. 318 s. 43, 338–340; B. PAN w Kr.: Dok. nr 282; Muz. Narod.: nr 75 (mikrofilm B. Narod. 45806); – Informacje Janusza Bylińskiego, na podstawie: B. Czart : rkp. 3738 s. 139–142, B. Jag.: rkp. 7872 k. 51, B. Kórn.: rkp. 11450, B. Ossol.: rkp. 14616 s. 33–39, 41–44, WAP w Kat.: Arch. Poleskich z Rokitna, rkp. 248.

Stefan Ciara

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

 

Mikołaj Przerębski (Przerembski) h. Nowina

ok. 1618 - 1694, krótko przed 20 VIII kasztelan sądecki
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Jan Gottfryd Borlach

1687-05-24 - 1768-07-04
geolog
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.