INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan z Brzegu  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1962-1964 w X tomie Polskiego Słownika Biograficznego.

  

 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Jan z Brzegu (w. XIV), dominikanin, prowincjał prowincji polskiej. Wg Długosza, pochodził z rodziny niemieckiej. Przed r. 1370 był J. przeorem klasztoru dominikańskiego w Słupsku. W r. 1369 reprezentował J. jako tzw. definitor prowincję polską na kapitule generalnej zakonu w Brugii. Kapituła generalna, odbyta wiosną 1370 r. w Walencji, zwolniła polskiego prowincjała i wyznaczyła J-a wikariuszem prowincji. Wybór J-a na prowincjała dokonał się jesienią 1370 r. na kapitule prowincjonalnej w Chełmnie. Znamy go dziś prawie wyłącznie z energicznej na tym stanowisku działalności na rozległym obszarze prowincji, obejmującej tereny ówczesnego państwa polskiego, jak i cały Śląsk, Pomorze i Prusy. Akta kancelarii J-a stanowiły podstawę zbioru formuł sporządzonego w l. 1411–7. W czasach ogólnego upadku zakonu dominikańskiego w Europie uderza w aktach J-a porządek i regularność życia polskiej prowincji. W okresie jego rządów odbywały się kapituły prowincjonalne w Brzegu (1371), w Płocku (1372) lub Wrocławiu (1373), zapewne w Krakowie (1374), być może w Raciborzu (1375). J. przebywał głównie na Śląsku i stąd sprawował rządy. Podróżował jednak wiele, przerzucając się z jednego punktu prowincji do innego. Ostatnie zachowane wiadomości o J-ie pochodzą z grudnia 1375 r.; jego następca występuje w r. 1382. Na lata 1376–82 wypada więc ustąpienie J-a z zajmowanego stanowiska w nie znanych nam dziś okolicznościach.

 

Kłoczowski J., Dominikanie polscy na Śląsku w XII–XIV w., Lublin 1956; – Une ancienne chronique des provinciaux dominicains de Pologne, Wyd. R. Loenertz, „Arch. Fratrum Praedicatorum” (Romae) T. 21: 1951 s. 34–5; Długosz, Liber benef., III 452; Monumenta Ordinis Fratrum Praedicatorum Historica, Wyd. Reichert, Romae 1899 IV 416, 421; Zbiór formuł Zakonu Dominikańskiego prowincji polskiej z lat 1338–1411, Wyd. J. Woroniecki, Wstęp J. Fijałek, „Arch. Kom. Hist. PAU” T. 12 cz. 2: 1938.

Jerzy Kłoczowski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.