INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Jan z Pilicy (de Pilcza)      Jan Pilecki, Rektor UJ - portret asortacyjny w: Bartosz Paprocki, Gniazdo Cnoty, Kraków 1578, s. 1200 - w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl - fragment.
Biogram został opublikowany w latach 1962-1964 w X tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 
Jan z Pilicy (de Pilcza), (zm. 1498), rektor i profesor Uniw. Krak. Syn Piotra, pochodził prawdopodobnie z zamożniejszego mieszczaństwa pilickiego. Na Uniw. Krak. wpisał się w jesieni 1456 r. W półr. letn. 1458 r. uzyskał stopień bakałarza sztuk wyzwolonych. Studia jego postępowały wolno lub uległy przerwie, gdyż dopiero w r. 1468 został magistrem artium. W l. 1469 i 1470 pełnił funkcje seniora bursy bogatych; studia kontynuował na Wydziale Teologicznym i w r. 1473 osiągnął stopień bakałarza teologii, w l. 1475 i 1476 był dziekanem Wydziału Teologicznego. Kariera uniwersytecka J-a rozwijała się współmiernie z karierą w hierarchii kościelnej. Z tytułem profesora teologii i równocześnie kanonika kolegiaty Św. Floriana na Kleparzu występuje w r. 1484, w r. 1490 piastował tamże godność prałata-kustosza, a w n. r. został jej dziekanem. W półr. zim. 1490/1 obrano go po raz pierwszy rektorem, po raz drugi w półr. letn. 1491 r. Z tytułem doktora pojawia się w zachowanych źródłach pierwszy raz w r. 1491. W l. 1493 do 1496 spełniał J. obowiązki podkanclerza uniwersyteckiego. W r. 1492 lub z początkiem n. r. został kanonikiem katedry krakowskiej. Biblioteka Jagiellońska przechowała 4 rękopisy oraz kilkanaście inkunabułów z ostatniej ćwierci XV w., tłoczonych w zachodnioeuropejskich drukarniach, treści teologicznej i filozoficznej, ofiarowanych przez J-a krakowskim kolegiom uniwersyteckim. J. zmarł przed 31 III 1498 r.
 
 
Wisłocki, Incunabula; tenże, Katalog; – Fijałek J., Studia do dziejów Uniw. Krak. i jego Wydziału Teologicznego w XV w., „Rozpr. AU Wydz. Filol.” T. 29: 1899 i odb. s. 15; – Acta rectoralia, I; Album stud. Univ. Crac., I 147, II 5, 7; Cod. Univ. Crac., III; Conclusiones Univ. Crac.; Statuta nec non liber promotionum.
 
 
Zofia Leszczyńska
 
 
 
 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.