FörsterJerzy (ok. 1615–1660), drukarz, nakładca i księgarz gdański. Ur. w Gdańsku, syn Kaspra, księgarza i muzyka, i Marii Hintz. Po powrocie z podróży naukowej i handlowej do Włoch rozpoczął w r. 1637 pracę w zawodzie księgarskim w księgarni swego ojca. W r. 1643 podjął działalność wydawniczą i prowadził ją przez szereg lat, osiągając wysoki poziom artystyczny swych druków, które historycy sztuki drukarskiej porównują ze słynnymi elzewirami. F. zwracał szczególną uwagę na artystyczny wygląd czcionki, format książki i piękną kartę tytułową. Dzieła drukował częściowo w Holandii, częściowo w Gdańsku przy użyciu holenderskich czcionek. Wydał szereg pism autorów polskich, dzieła tyczące się historii polskiej, katolickie dzieła teologiczne, podręczniki szkolne oraz kalendarze. Miedzioryty kart tytułowych wykonywał dla F-ra również i Hondius. F. wydał też portrety sztychowane przez polskiego rytownika gdańskiego Falcka. Jako miejsce wydania podawał Gdańsk oraz Lublin, dzieła zaś dedykował polskim dostojnikom państwowym.
Dn. 26 V 1645 otrzymał od Władysława IV przywilej wydawniczy na założenie księgarni z uwolnieniem od jurysdykcji miejskiej i grodzkiej, jako nadworny księgarz królewski. Od r. 1646 posiadał księgarnię w Lublinie, od r. 1655 w Warszawie, być może, że i w Krakowie. W Gdańsku prowadził księgarnię (Bibliopolium Forsterianum) początkowo razem z ojcem, a po jego śmierci (1652), samodzielnie. Uzyskał wówczas miejskie prawo kupieckie (1653).
Ożenił się z Anną Konstancją Reiniger, z katolickiej rodziny gdańskich drukarzy. Zmarł w Gdańsku w r. 1660, wdowa Anna wyszła powtórnie za mąż za sekretarza miejskiego Jerzego Wüstenhofa, po jego zaś śmierci (1666) przeniosła się do Amsterdamu, gdzie prowadziła księgarnię pod firmą pierwszego męża, wydając tam w r. 1668 A. M. Fredry Militaria.
F. zasłużył się specjalnie kulturze polskiej artystycznym wydaniem szeregu dzieł polskich pisarzy (Orzechowski, Starowolski, Kobierzycki, Lipski, Solikowski, Warszewicki, Jakub Sobieski) i podniesieniem sztuki drukarskiej na wysoki poziom. Liczne egzemplarze dzieł wydawanych przez niego znajdują się przede wszystkim w zbiorach Biblioteki Miejskiej w Gdańsku.
Bandtkie S., Historya drukarń…, Kr. 1826, I, s. 91–3, 360–6, II, s. 223–4; Löschin G., Geschichte der danziger Buchdruckereien, Gdańsk 1840, s. 14; Kraushar A., Księgarze warszawscy…, W. 1906, s. 13; Krollmann Ch., Altpreussische Biographie, Królewiec 1941, I, s. 189.
Marian Pelczar