Klus Jerzy (1839–1917), nauczyciel i organista. Ur. 13 X w Goleszowie na Śląsku Cieszyńskim, syn ogrodnika Jerzego i Zuzanny z Żarłoków; po ukończeniu w r. 1859 preparandy nauczycielskiej w Cieszynie pracował przez dwa lata jako nauczyciel szkoły ewangelickiej w Goleszowie, następnie przez lat sześć jako nauczyciel w Godziszowie, sąsiadującym z Goleszowem, a dalszych lat sześć w szkole ewangelickiej w Błędowicach, gdzie pełnił równocześnie obowiązki organisty w tamtejszym zborze. Jako młody nauczyciel należał do grona ludzi, którzy pod przewodnictwem Jana Śliwki założyli Tow. Nauczycieli Ewangelickich. W r. 1873 K. przeniósł się do Cieszyna na stanowisko nauczyciela ewangelickiej szkoły ludowej, a równocześnie został organistą zboru cieszyńskiego; pełnił te funkcje do r. 1899, kiedy przeszedł na emeryturę. Zmarł w Cieszynie 17 III 1917 r.; pozostawił dwóch synów, którzy byli nauczycielami w Wiedniu.
K. opracował melodie do pieśni kościelnych, używanych w zborach ewangelickich na Śląsku Cieszyńskim po wprowadzeniu do nich „Kancjonału” ks. Jerzego Heczki. Jego Melodie pieśni kościelnych, używanych w zborach ewangelickich na Śląsku (z nutami), (Cieszyn 1866), wyszły po raz drugi w 20 lat później, przynosząc jednogłosowe melodie dla 169 pieśni polskich i 16 niemieckich. Podkreślić też należy, że K. umieścił w tym wydawnictwie 8 pieśni dla chórów kościelnych, chociaż chór taki istnieć mógł wówczas jedynie przy kościele Jezusowym w Cieszynie. Wśród pieśni znalazły się utwory takich twórców, jak C. W. Gluck, H. Nägeli, L. Beethoven. K. wydał również choralik dla użytku organistów przy nabożeństwach, pt. Melodyje chorałów, które doczekały się dwóch wydań. Z innych prac K-a zasługuje na wymienienie Polsko-niemiecki i niemiecko-polski słownik do użytku szkolnego i podręcznego według nowej pisowni (Cieszyn 1892). Słownik ten doczekał się licznych wydań, w r. 1915 ukazało się wyd. 11. Następne wydania ukazały się w firmie wydawniczej J. Lorentza w Trzebiczu na Morawach.
Kalendarz Ewangelicki, (Czeski Cieszyn) 1963 s. 72–4; Michejda O., J. K., „Strażnica Ewangeliczna” 1956 nr 14/5 s. 203–5; – Kubisz J., Pamiętnik starego nauczyciela, Cieszyn 1928 s. 43 (podob.); – „Gwiazdka Cieszyńska” 1917 nr 24 s. 4; „Poseł Ewangelicki” 1917 nr 12.
Ludwik Brożek