INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Józef Beck (Bek)      Portret wygenerowany przez AI (Freepik) na podstawie fotografii w: Beck, Józef (1867-1931); Jan Bielecki (człowiek i życie); Warszawa 1932 - BN 652.077 - POLONA.pl

Józef Beck (Bek)  

 
 
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Beck (Bek) Józef (1867–1931), działacz społeczny i samorządowy. Ur. 21 VII w Białej Podlaskiej. Po ukończeniu gimnazjum w mieście rodzinnem studjował prawo na Uniwersytecie Warszawskim, a uzyskawszy dyplom, był aplikantem sądowym. Już jako młody student wziął żywy udział w ówczesnym ruchu robotniczym i należał do założycieli Związku Robotników Polskich w Warszawie. Odpokutował to więzieniem w X-tym pawilonie cytadeli warszawskiej, a następnie w petersburskich kazamatach »Kresty«. Skazany na osiedlenie w Rydze, poświęcił się studjom nauk humanistycznych i pedagogice. Humanistykę wykładał na pensji prywatnej Szymanowskiej, a język polski na tajnych kursach, nie tracąc styczności z ruchem robotniczym w Królestwie. Nie chcąc, by władze rosyjskie zmuszały żonę, pochodzącą z rodziny unickiej z Chełmszczyzny, i dziecko do przyjęcia prawosławia, uciekł do Galicji. Na gruncie lwowskim musiał zarobkować, aby utrzymać rodzinę, a równocześnie odbywał praktykę bezpłatną w wydziale Rady powiatowej. Dzięki temu został w r. 1899 powołany na stanowisko sekretarza Rady powiatowej w Limanowej, Tu z całym zapałem i dużą energją zabrał się do podniesienia powiatu z dotyczasowego zaniedbania. Równolegle z pracą samorządową imał się pracy oświatowej wśród ludu. Dzięki staraniom B-a powstało w Limanowej w r. 1900 Koło Tow. Szkoły Lud., w którem wraz z żoną Bronisławą pracował wybitnie i owocnie. Przez szereg lat był w tem Kole kierownikiem kursu dla dorosłych analfabetów i zapoczątkował założenie wypożyczalni książek. Utworzył Zakład sadowniczy, w którym kształcono instruktorów sadownictwa. Jako dyrektor Towarzystwa Zaliczkowego w Limanowej przez lat kilkanaście kierował sprawnie i rozumnie tą instytucją. Za fundusze, zbierane z grzywien i kar administracyjnych, powstał z inicjatywy B-a Zakład dla sierot.

B. wytrwał na posterunku, choć zaangażowany w mobilizację strzelecką i formowanie legjonów, nawet gdy Limanowę objęła okupacja rosyjska; jak tylko wrócili Austrjacy (w r. 1915), zakrzątnął się znów, by dźwignąć z ruiny nietylko swoje gospodarstwo, ale i majątek powiatu. Niezrażony przeciwnościami, urządził wLimanowej, wśród całego szeregu innych rekonstrukcyjnych prac powojennych, uroczysty obchód w setną rocznicę śmierci Kościuszki.

Opuszczając w r. 1918 Limanowę, pozostawił po sobie pamięć wzorowego gospodarza i znakomitego działacza społecznego. Po krótkim pobycie w Lublinie na stanowisku dyrektora Biura Stałego Prezydjum Zjazdów Sejmikowych zamianowany został podsekretarzem stanu w Min. Spraw Wewnętrznych w Warszawie, na którem to stanowisku pozostawał do marca 1920 r. Przez pół roku pracował w Zarządzie Komisarjatu Cywilnego Frontu Południowo-Wschodniego, a wróciwszy do Ministerstwa, został zamianowany dyrektorem sekcji, a następnie dyrektorem departamentu samorządowego. W r. 1922 spowodu złego stanu zdrowia zrezygnował z tego stanowiska i pracował już tylko w organizacji spółdzielczej »Społem«. W r. 1924 powołano go na dyrektora biura w Radzie Zjazdu Samorządu Ziemskiego. Równocześnie wykładał w Wyższej Szkole Handlowej, a w r. 1928 zamianowany prezesem Związku Powiatów Rzplitej, sprawował tę godność do śmierci.

B. był jednym z pierwszych redaktorów założonego przez siebie czasopisma »Samorząd terytorjalny«. W r. 1929 został członkiem Trybunału Stanu. Był odznaczony komandorją orderu Polski Odrodzonej, Krzyżem Niepodległości i Złotym Krzyżem Zasługi. Umarł w Warszawie 12 XII 1931, gdy syn jego Józef był wiceministrem spraw zagr.

Oprócz licznych artykułów, rozsianych w prasie codziennej i zawodowych czasopismach, ogłosił drukiem następujące prace: Kooperatywy spożywcze, Lw. 1914; Opieka nad sierotami, Lw. 1916; Działalność Rady Powiatowej w Limanowej na polu popierania sadownictwa w latach 19021917, W. 1925; O czynnik obywatelski w samorządzie, W. 1916; O samorządzie, tamże 1926; Główne wytyczne planowości w gospodarce powiatowych związków samorządowych, W. 1927; Metody i wzory działalności samorz. powiatowego na polu human.-kult., W. 1930; Młodzież wiejska w pracy z samorządem, W. 1931. Pośmiertne dzieło pt. Jan Bielecki (1932), wydane staraniem syna, jest to studjum filozoficzne, osnute na tle życia J. Bieleckiego.

 

Józef Beck, nekrolog (z fotografia) w czasopiśmie »Samorząd terytorjalny«, zesz. 3 i 4, W. 1931; Sprawozdania Zarządu Głównego T. S. L. za lata 1900–1910; Wspomnienia własne autora niniejszej biografji; Uwagi syna.

Justyn Sokulski

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

 

Józef Beck

1894-10-04 - 1944-06-05 minister spraw zagranicznych
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Władysław Jarocki

1879-06-06 - 1965-02-07
malarz
 

Edward Ropp

1851-12-02 - 1939-07-25
arcybiskup mohylewski
 

Stanisław Jasiukowicz

1882-12-08 - 1946-10-22
polityk endecki
 

Jerzy Leszczyński

1884-02-06 - 1959-07-09
aktor teatralny
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Leopold Henryk Staff

1878-11-14 - 1957-05-31
poeta
 

Aleksander Kuropatwiński

1871-03-21 - 1941-06-21
lekarz
 

Stanisław Józef Sunderland

1847-10-08 - 1912-07-09
adwokat
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.