INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Józef Bobrykowicz-Anechożski Kopot’ h. Półkozic      Echo żalv na głos lamentuiącego po nie oplakaney śmierci [...] Iozepha Bobrykowicza, episkopa mscisławskie[g]o [...] - w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie - sygn.: SD XVII.4.15839 - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl - rubrykacja: iPSB.

Józef Bobrykowicz-Anechożski Kopot’ h. Półkozic  

 
 
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bobrykowicz-Anechożski Kopot’ (Bobrykiewicz, Bobrzykowicz, Bobrykowski) Józef († 1635), przełożony klasztoru św. Ducha w Wilnie, rektor szkoły brackiej tamże, archimandryta wileński, biskup mścisławski, orszański i mohylowski, dyzunita. Pochodził z szlacheckiej rodziny wileńskiej, h. Półkozic, i w Wilnie był uczniem L. Karpowicza. Zdaje się, że kształcił się i w jakichś szkołach zachodnio-europejskich lub polskich. Jako zakonnik słynął z wymowy kaznodziejskiej, wydał drukiem w Jewiu 1625 Kazanie na znamienity pogrzeb WPJ. B. M. Ogińskiego z Kozielska. Jako rektor szkoły podniósł jej znaczenie do tego stopnia, że w niej »strumienia artium liberalium za pilnym staraniem y niemałym sumptem płynąć poczynają«, a uczniowie zjeżdżali się do niej nawet z dalekiego Ostroga. B. został w Warszawie wybrany 15 XI 1632 biskupem, zatwierdzony przez Władysława IV 14 III 1633 z jurysdykcją na całą Białą Ruś. Oddany królowi, użyty został do poselstwa nad Dniepr, celem uspokojenia buntów kozackich. Zawsze ruchliwy i dbały o dobro diecezji, dużo przyczynił się do wzmocnienia prawnego stanowiska dyzunji w granicach Rzeczypospolitej; uchodził za pogromcę nawróconego arcybpa M. Smotryckiego i za prawą rękę metr. P. Mohiły. Schorzały, leczył się w Hołowczynie; gdy dla spraw brackich przybył do Wilna, tutaj nagle zaniemógł, a prosząc usilnie o spowiednika unickiego i powtarzając: »Umieram śmiercią M. Smotryckiego«, wśród objawów otrucia życie zakończył dnia 9 IV 1635. (S. Golubiew wbrew ogólnemu mniemaniu twierdzi, że B. umarł 9 IV 1634). Pochował go metr. P. Mohiła w monasterze brackim św. Ducha w Wilnie, a nieznany autor z okazji tej śmierci wydał treny: »Echo żalu na głos lamentującego…« (Wil. 1635).

 

Enc. Org.; Prawosł. Bogosł. Enc. Łopuchina, Pet. 1906, VII, 447; Podręczna Enc. Kośc.; Boniecki; Uruski; Estr.; Gołubiew S., Objasn. paragrafy po ist. zap.-russk. Cerkwi (»Kijew. Jep. Wied.« 1893); tenże, Kij. mitr. P. Mogiła, Kij. 1898, II priłoż. 61, 66–74; Guépin A., Saint Josaphat, Poitiers-Paris 1874, II 291–2; Charłampowicz K, Zap.-russk. praw. szkoły, Kazań 1898; Sapunow A., Witeb. Sfarina, Witebsk 1888, t. V, cz. I, s. CLII, 136, 533; Papkow A. A., Bratstwa, Pet. 1900; Chodynicki K., Kościół praw., W. 1934; Archiw zap. russk. un. mitr., Pet. 1897, I; Archeogr. Sbornik II, V; Barącz S., Katalog (rkp.).

Ks. Józefat Skruteń ZSBW

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Zygmunt III Waza

1566-06-20 - 1632-04-30
król Polski
 

Michał Sędziwój h. Ostoja

1566-02-02 - między 20 V a 12 VIII 1636
alchemik
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Kasper Miaskowski h. Leliwa

1549/1550 - 1622-04-22
poeta
 

Jan Maria Bernardoni

ok. 1542 - 1605
jezuita
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.