INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Józef Buchbinder      Józef Buchbinder, wizerunek na podstawie fotografii wykonanej przed 1909 r.

Józef Buchbinder  

 
 
1839-12-17 - 1909-05-14
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Buchbinder Józef (1839–1909), artysta-malarz. Ur. 17 XII w Mordach (Siedleckie), majątku Zembrzuskich,, którzy pomocnej użyczali mu opieki. Początkowe wychowanie klasztorne wywarło na nim trwały wpływ. Od 1856 do 1862 uczęszczał do Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie, ciesząc się szczególnymi względami Hadziewicza. Kształcił się następnie w Dreźnie w Akademii (w szkole Schraudolfa), w Monachium, gdzie obok studiów wykonał pierwsze obrazy oryginalne. Pracował dalej w Düsseldorfie, Paryżu i 6 lat w Rzymie, w Szkole Św. Łukasza, kopiował obrazy po kościołach i zbiorach i malował własne obrazy ołtarzowe. Po powrocie w Warszawie wykonał wiele portretów i scen rodzajowych, m. i.: Starca, który zdobył uznanie swoim realizmem, Ulicznika rzymskiego, Matkę Boską z Dzieciątkiem, która się podobała, Ostatni zastaw itd. W czasie wojny francusko-pruskiej rysował do »Kłosów« wiele portretów bohaterów tej wojny. Z czasem jednak zupełnie poświęcił się malarstwu religijnemu. Wystawiał rzadko, gdyż obrazy jego, przeważnie zamówione, szły natychmiast na miejsce przeznaczenia. W r. 1873 zdobył uznanie swoją Matką Boską Miłosierdzia. W r. 1876 otrzymał nagrodę Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie za projekt na plafon. Od r. 1879 objął kierownictwo artystyczne »Tygodnika Ilustrowanego« i rysował dla tego wydawnictwa rozmaite portrety. B. spędzał życie przeważnie w Warszawie i tam też zmarł 14 V 1909.

Kościoły warszawskie na Grzybowie, na Solcu, posiadają wielką liczbę jego obrazów. Kościół W. W. Świętych: Św. Jadwigę, błogosławiącą syna przed walką z Tatarami. Charakterystyczna głowa Henryka II jest portretem Pawła Ekerta, uczestnika walk 1863 i szwagra artysty. W kościele św. Karola znajdują się: Obraz serca Jezusa, św. Franciszek Salezy i Przemienienie. W Studzieńcu zaś w kaplicy Zakładu dla chłopców jest obraz, przedstawiający św. Stanisława Kostkę, przyjmującego komunię św. z rąk anioła.

B. był dobrym rysownikiem, ale wielkiego talentu kompozycyjnego nie posiadał, wskutek czego w malarstwie religijnym, któremu się poświęcił, na oryginalność się nie zdobył. Był pod widocznym wpływem renesansu włoskiego i niemieckich Nazarejczyków.

 

Thieme-Becker; W. Enc. Ill.; »Tyg. Il.« 1909, I, nr 21, 1910, I, nr 18; Gawiński J., Józef Buchbinder. Polski malarz religijny, W. 1910; por. recenzję Niewiadomskiego El., w »Książce« 1910, 505.

Helena d’Abancourt

 
 

Powiązane zdjęcia

   

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.