INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Józef Chodakowski Dołęga      Józef Chodakowski, wizerunek na podstawie fotografii (TŚ).

Józef Chodakowski Dołęga  

 
 
1850-03-10 - 1914-04-30
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Chodakowski Dołęga Józef (1850–1914), śpiewak, baryton, ur. 10 III w Rawie, z ojca Andrzeja, burmistrza, który, pozbawiony tego urzędu za czasów rosyjskich, przyjął stanowisko kasjera powiatowego, i z matki Michaliny z Jarockich. Do gimnazjum uczęszczał w Piotrkowie, a ukończył je w Warszawie w r. 1868, po czym w r. 1870 został urzędnikiem prywatnym w asekuracji. Śpiewu uczył się początkowo u Bałdowskiego, a zwróciwszy uwagę znawców, zabrał się do studiów śpiewaczych u Quattriniego, który mu dał solidne podstawy. Dzięki usilnej pracy głos jego początkowo niewielki i nie rozległy zyskał na sile i rozległości, tak że mógł w r. 1876 zadebiutować w operze warszawskiej w 200-ym przedstawieniu Halki. Odtąd losy jego są ściśle związane z operą warszawską, przeplatane co jakiś czas pobytem we Lwowie. W r. 1881 ożenił się z Marią z Jarockich, córką Konstantego, zarządzającego dobrami międzyrzeckimi, i Marii z Chądzyńskich. W tym czasie odbyły się jego występy na scenie lwowskiej w »Proroku« i w »Mindowe«. Powróciwszy do Warszawy, bawił na scenie tamecznej do dn. 8 IX 1890 r. i przez dwa lata do r. 1892 znów na lwowskiej scenie, gdzie występował w roli Janusza i reżyserował Cyganerię. Od 1893 r. objął w Warszawie stanowisko głównego reżysera opery, którą gruntownie zreformował, ale w listopadzie 1902 r. był ponownie reżyserem na lwowskiej scenie, będąc zmuszony opuścić warszawską wobec wymagań władz rosyjskich zrusyfikowania opery. Wezwany przez Rosjan, znów został reżyserem w Warszawie; wznowił wtedy »Fra Diavolo«, »Verbum nobile«, a zwłaszcza »Hrabinę« z kolosalnym sukcesem (sam grał Chorążego). Działalność ta na wskroś patriotyczna nie podobała się władzom rosyjskim, więc znowu był zmuszony powrócić do Lwowa, ale na krótko, bo w r. 1906 objął klasę śpiewu w warszawskim Konserwatorium, a od r. 1909 do 1913 poprowadził tamże zainicjowaną przez siebie klasę operową, wystawiając siłami uczniowskimi mniejsze lub większe fragmenty z oper: »Don Juan«, »Halka«, »Uprowadzenie z Seraju«, »Traviata«. Był też twórcą kilku pieśni oraz tłumaczem tekstów pieśni z obcych języków. Dla sceny pracował z górą lat trzydzieści. Repertuar posiadał duży, tak że do 1890 r. śpiewał już w 40 operach, a w operach polskich dał nieporównane kreacje Stolnika, Miecznika i inne, o iście staropolskim zacięciu. Jako reżyser wykazał inicjatywę i pomysłowowść i zyskał ponadto miano wskrzesiciela oper Moniuszki. W ostatnich latach życia, wskutek choroby, był zmuszony usunąć się od pracy scenicznej. Zmarł 30 IV 1914.

 

»Wieś i Dwór« 1914, nr 10; »Czas« 1914, nr 160; »Kurier Warsz.« 1 V 1914; »Echo Muzyczne, Teatralne i Artystyczne« 1885, nr 110, 1890, nr 7 i 8.

Feliks Starczewski

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.