INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Józef Pietraszewski     

Józef Pietraszewski  

 
 
1885-11-01 - 1965-03-03
Biogram został opublikowany w 1981 r. w XXVI tomie Polskiego Słownika Biograficznego
.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Pietraszewski Józef (1885–1965), architekt powiatowy w Sandomierzu, działacz w dziedzinie krajoznawstwa. Ur. 1 XI w Karczu w Rosji, w rodzinie rzemieślniczej, był synem Teofila (zm. 1890), majstra garbarskiego, i Emilii z Fudalewskich. Po śmierci ojca matka przeniosła się z synem do Sandomierza. Tu P. uczył się w l. 1899–1903 w rządowym progimnazjum męskim. Za udział w uczniowskiej manifestacji patriotycznej został usunięty z ostatniej klasy z «wilczym biletem». Ukończył następnie (1910) szkołę techniczną w Warszawie. Po odbyciu praktyki zawodowej w Carycynie pracował w Kaliszu, potem w Sosnowcu jako kopista i kreślarz. Po wybuchu pierwszej wojny światowej przeniósł się do Sandomierza, gdzie pracował początkowo w Spółce Rolnej, a od r. 1920 w Wydziale Powiatowym jako technik budowlany. W r. 1928 uzyskał uprawnienia budowlane i objął stanowisko architekta powiatowego w Sandomierzu.

P. należał obok ks. Andrzeja Wyrzykowskiego i Aleksandra Patkowskiego do grupy osób, które reaktywowały w r. 1917 działalność sandomierskiego oddziału Polskiego Tow. Krajoznawczego (PTK). Przez prawie cały okres międzywojenny był sekretarzem oddziału. Należał do inicjatorów budowy Domu Wycieczkowego w Sandomierzu. Aby pomnożyć fundusze PTK, wykonał serię pocztówek fotograficznych z widokami Sandomierza, z których dochód przeznaczony został na budowę Domu. Opracował liczne przewodniki po Sandomierzu i okolicy, m.in. Ilustrowany przewodnik po Sandomierzu i okolicy z planem miasta (Sandomierz 1930), Sandomierz. Przewodnik po mieście (Sandomierz 1938). Wspólnie z J. Chrzanowskim wydał Sandomierz i okolice (1952), a wspólnie z S. Walczyną – również książkę pod tym samym tytułem. Był także autorem publikacji: Sandomierz. 10 widoków piórkowych (1929). Zamieszczał artykuły dotyczące Sandomierza w „Ziemi”, „Orlim Locie” i prasie lokalnej. W l. 1929–39 wydawał i redagował dwutygodnik, a od r. 1932 tygodnik „Ziemia Sandomierska”, czasopismo wychodzące pod patronatem Wydziału Powiatowego. P. był również utalentowanym fotografikiem, uczestniczył w wielu konkursach i urządzał wystawy fotograficzne w Sandomierzu. Czynny na polu amatorskiego ruchu teatralnego, organizował i reżyserował wiele przedstawień, sam też chętnie występował na scenie. W r. 1944, w czasie działań wojennych na przyczółku sandomierskim, spalił się dom, w którym P. mieszkał. Uległy wówczas zniszczeniu jego zbiory archiwalne i biblioteczne. Po zakończeniu wojny, mimo że od r. 1938 pozostawał na emeryturze, P. podjął pracę w Powiatowej Radzie Narodowej jako architekt powiatowy. Później pracował w przedsiębiorstwie budowlanym i uczył w szkole zawodowej. Nadal był czynnym działaczem PTK, od 1950 – Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (PTTK), m.in. w ciągu kilku kadencji pełnił funkcję prezesa oddziału. Zmarł 3 III 1965 w Sandomierzu i został pochowany na tamtejszym cmentarzu katedralnym. Był odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotą Odznaką PTTK.

W małżeństwie (od r. 1908) ze Stanisławą z domu Pażuś P. miał pięcioro dzieci, m.in. syna Gabriela, działacza harcerskiego w Sandomierzu, i córki: Marię, zamężną Moskalową, oraz Jadwigę, zamężną Szemraj, obie przewodniczki PTTK.

 

Pamiętnik Koła Sandomierzan 1925–1935, W.–Sandomierz 1936 s. 192–3, 211; – „Ziemia” 1965 (nekrolog); – Urząd Stanu Cywilnego w Sandomierzu: Akta; WAP w Tarnobrzegu z siedzibą w Sandomierzu: Świder Z., Noty bibliograficzne, (mszp.); – Nowak J., Działalność sandomierskiego oddziału PTTK w latach 1910–1970 (mszp. w posiadaniu autora); – Informacje córek: Marii Moskalowej i Jadwigi Szemraj.

Adam Massalski

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Karol Irzykowski

1873-01-27 - 1944-11-02
krytyk literacki
 

Edward Ropp

1851-12-02 - 1939-07-25
arcybiskup mohylewski
 
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Artur Rodziński

1894-01-02 - 1958-11-27
dyrygent
 

Kazimierz Sławiński

1870-01-21 - 1941-10-14
chemik
 

Marian Ludwik Niżyński

1910-01-29 - 1943-04-10
poeta
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.