INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Julian Bałaszewicz h. Łabędź      Fragment portretu Juliana Aleksandra Bałaszewicza w jego tomiku "Niezabudki z brzegów Newy", Moskwa 1860. Źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl

Julian Bałaszewicz h. Łabędź  

 
 
1831 - 1875
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bałaszewicz Juljan Aleksander (1831–1875), h. Łabędź, szpieg i prowokator rosyjski. Ur. na Wileńszczyźnie, syn Fabjana Gaspara B. i Marji ze Snarskich, kształcił się w szkole poniewieskiej; w r. 1851 wstąpił do służby wojskowej rosyjskiej, którą ostatecznie porzucił w r. 1858 w stopniu podporucznika. Trudnił się potem antykwarstwem w Wilnie i Petersburgu. Uprawiając w wolnych chwilach poezję, wydał w r. 1860 w Moskwie zbiorek poezyj pt. Niezabudki z nad brzegów Newy. Czas jakiś wydawał w Petersburgu w języku rosyjskim miesięcznik pt. »Orzeł«. Karjerę prowokatorską rozpoczął w r. 1861, zaofiarowując swoje usługi tzw. III wydziałowi, z ramienia którego został wysłany do Paryża, gdzie potrafił wcisnąć się do kół emigranckich. Przybrawszy nazwisko hr. Alberta Potockiego, udawał gorącego patrjotę polskiego, śledząc emigrantów i informując swych mocodawców w Warszawie i Petersburgu. Jednocześnie trudnił się perlustracja korespondencji w prefekturze paryskiej, wyświadczając usługi zarówno policji francuskiej jak rosyjskiej. Zdemaskowany przez jednego z urzędników prefektury w końcu roku 1863, przeniósł się do Londynu, gdzie wpobliżu British Museum założył sklep antykwarski. Wyrobił sobie w ten sposób pewne stosunki wśród londyńskich sfer naukowo-muzealnych oraz wśród emigrantów Polaków i Rosjan, o których przesyłał raporty III wydziałowi. Między innymi potrafił wciągnąć w swe sieci znanego rewolucjonistę Ławrowa oraz emigranta polskiego, głośnego jenerała Komuny Walerego Wróblewskiego. Spowodu nadwątlonego zdrowia musiał około 1875 opuścić Londyn i przenieść się do południowej Francji, gdzie wkrótce zakończył życie. Na krótko przed śmiercią wskutek niedyskrecji jednego z jego pomocników nastąpiło zdemaskowanie B. i ujawnienie prawdziwego nazwiska i roli, jaką od lat tylu odgrywał.

 

Herzen, Dzieła, XIV; Ławrow P., Księga zbiorowa, Petersburg 1922; Iwaszkiewicz, Niebezpieczny prowokator, »Ilustr. Kur. Krak.« 1928, 356; Kucharzewski, Od białego do czerwonego caratu, III, W. 1928.

Janusz Iwaszkiewicz

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.