INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Juliusz Herman      "Autoportret w binoklach" Juliusza Hermana, rysunek pastelą z ok. 1900 roku ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

Juliusz Herman  

 
 
1858 - 1933-04-01
Biogram został opublikowany w latach 1960-1961 w IX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Herman Juliusz (1858–1933), kolekcjoner. Pochodził z warszawskiej plutokracji o ambicjach kulturalnych; sam był bardzo zamożnym handlowcem (m. in. właścicielem domu handlowo-ekspedycyjnego). Uprawiał malarstwo i muzykę, gromadził dzieła sztuki i otaczał się ich twórcami. Studiował na Politechnice w Rydze; w pracowni W. Gersona pobierał pierwsze nauki malarstwa. Studia artystyczne kontynuował od r. 1881 w Akademii Monachijskiej. W r. 1884 udał się wraz z J. Fałatem do Francji i Hiszpanii. Następnie osiadł w Warszawie, skąd bardzo często wyjeżdżał za granicę. Jego dom gromadził licznych malarzy; do serdecznych przyjaciół H-a należeli m. in. Wyczółkowski, Fałat, Malczewski (który go parokrotnie portretował). Gościł ich też niejednokrotnie na polowaniach w swym majątku Piasecznica pod Sochaczewem. H. związany był przez długie lata (od 1895) z Tow. Zachęty Sztuk Pięknych, którym kierował w l. 1904–16, piastując poza tym różne funkcje organizacyjne i artystyczne. Posiadał piękną kolekcję obrazów, m. in. Ucztę u Wierzynka Matejki, Romea i Julię Makarta, szereg obrazów Chełmońskiego, Wyczółkowskiego, Fałata, Masłowskiego, A. Gierymskiego, Wyspiańskiego, Mehoffera, Stanisławskiego i in. Sam malował akwarelą i pastelami (w Muz. Narod. w Warszawie autoportret, zakupiony w 1921). H. był też melomanem; grał na wiolonczeli, komponował pieśni, należał do członków-założycieli Stołecznej Filharmonii. Rozwijał szeroką działalność handlową, był współorganizatorem tramwajów elektrycznych w Warszawie. Zmarł 1 IV 1933 r. w Warszawie (pozostawił wdowę i synów), pochowany został na Powązkach.

 

Chwalewik E., Zbiory polskie, Wyd. 2., W., Kr. 1927 II 388–9; [Piątkowski H.], Katalog zbiorów TZSP w Warszawie, 1935 s. 45; – Masłowski M., Stanisław Masłowski, Wr. 1957; Tow. Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie, LXXV, W. 1936 s. 42, 54, 92; – Fałat J., Pamiętniki, W. 1935 s. 93 i n.; Krzywoszewski S., Długie życie, 1947 I 47, 226; Rosen J., Wspomnienia, W. 1933 s. 16; Trzebiński M., Pamiętnik malarza, Wr. 1957; Wyczółkowski L., Listy i wspomnienia, Oprac. M. Twardowska, Wr. 1960; – „Kur. Warsz.” 1933 nr 92, 93, 95, 97; Spraw. Komitetu TZSP za r. 1933 s. 15; „Świat” 1933 nr 14 s. 19.

Andrzej Ryszkiewicz

 

 
 

Powiązane zdjęcia

   

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.