INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Juliusz Marcin Kozolubski     

Juliusz Marcin Kozolubski  

 
 
Biogram został opublikowany w 1970 r. w XV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.

  

 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kozolubski Juliusz Marcin (1897–1964), oficer W.P., historyk wojskowości. Ur. 3 VI w Wiener Neustadt, był synem Marcina i Franciszki z Jasińskich. Uczęszczał do gimnazjum w Drohobyczu. Po zdaniu egzaminu podoficerskiego we wrześniu 1914 r. wstąpił do Legionu Wschodniego; po jego rozwiązaniu wrócił do gimnazjum i w styczniu 1916 r. zdał maturę. Powołany do wojska austriackiego, odznaczył się na froncie wschodnim. Ukończył szkołę oficerską w Opawie, potem Armeegasschule w Wiedniu. Ranny na froncie włoskim, 1 VIII 1918 r. został mianowany podporucznikiem. 13 XI t. r. znalazł się w armii polskiej we Francji jako dowódca kompanii 4. p. piechoty oraz jako oficer gazowy i operacyjny 2. dyw. piechoty, awansował na porucznika 1 VIII 1919 r.; był stażystą École Speciale Militaire de St. Cyr (1 XI 1918–8 VIII 1920). Po powrocie do kraju odbył studia w Wyższej Szkole Wojennej (2 XI 1921–15 X 1923) i 1 VII 1923 r. awansował na kapitana. Następnie pracował w Biurze Ścisłej Rady Wojennej (26 X 1923–15 X 1926), skąd przeszedł do Wojskowego Instytutu Naukowo-Wydawniczego (WINW); służbę liniową odbył w 83 p. piechoty w Kobryniu (14 XI 1928–22 XII 1929), następnie już w Oddziale III Sztabu Głównego jako referent, potem kierownik samodzielnego referatu odbył normalne studia historyczne na Uniw. Warsz. pod kierunkiem Wacława Tokarza, uzyskując w czerwcu 1933 r. magisterium. Od 1 IV 1934 r. znów w WINW, gdzie zorganizował wydział prasowy, którego został szefem. Nie doczekawszy się awansów w wojsku przeszedł w r. 1935 do Komendy Głównej Policji Państwowej (KGPP), skąd w następnym roku przeniesiono go do rezerwy ze stopniem majora. Podczas kampanii wrześniowej K. organizował działania bojowe policji nad Pilicą, w randze inspektora PP, jako szef sztabu KGPP. Do końca wojny przebywał na Zachodzie prowadząc szkolenie formujących się jednostek polskich na obczyźnie (jako podpułkownik).

Wszechstronnie uzdolniony poliglota, rysownik, instruktor i sztabowiec, pracę pisarską rozpoczął w „Bellonie” w r. 1920. Tu m. in. ogłosił studium z dziejów wojny światowej Bitwa pod Caporetto (tłumaczone na język rosyjski). Pod kierunkiem Tokarza wyspecjalizował się w historii powstań listopadowego i styczniowego; ogłaszał studia naukowe i artykuły popularne (O prowadzeniu wojny 1863 r., „Przegl. Hist.” 1937/8, Piechota w obronie Warszawy 1831, W. 1932, Dywizja ułanów w osłonie, W. 1927, Strategia polska pierwszego okresu wojny 1831 r., w: „Pamiętnik V Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich”, Lw. 1930, W 100 rocznicę powstania listopadowego wydał wspólnie z A. Englertem, w: Przewodnik po polach bitew wojny polsko-rosyjskiej 1830–1831 r., W. 1931). Z racji prac w WINW pisał o zagadnieniu propagandy; interesując się umundurowaniem należał do założycieli Tow. Przyjaciół Muzeum Wojska i publikował liczne przyczynki od tomu I „Broni i Barwy”. Prace historyczne kontynuował na emigracji, publikując też w „Tekach Historycznych” (1948) rozprawę o służbie sardyńskiej gen. W. Chrzanowskiego. Zajął się również numizmatyką; był wybitnym rzeczoznawcą w tej dziedzinie. Zmarł w Londynie 14 XI 1964 r. Ożeniony 26 X 1920 r. ze Stanisławą Smoleniówną, miał dwoje dzieci.

 

Enc. Wojsk.; Łoza, Czy wiesz, kto to jest?; – Głowacki L., Obrona Warszawy i Modlina na tle kampanii wrześniowej, W. 1960; – Romeyko M., Przed i po maju, W. 1967 I–II; – „Teki Hist.” T. 13: 1965 s. 211–2 (M. Kukiel, nekrolog); – Centr. Arch. Min. Spraw Wewn.; Centr. Arch. Wojsk.: Akta personalne; Papiery po S. Gepnerze w posiadaniu syna Ignacego.

Stanisław Herbst

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.