INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Karol Błaszkowicz      Pocztówka z reprodukcją obrazu: „Karol Błaszkowicz" autorstwa Artura Szyka - źródło kopii cyfrowej: Centralna Biblioteka Judaistyczna - sygn.: MŻIH B-755 - fragment.

Karol Błaszkowicz  

 
 
ok. 1750 - 1823-08-04
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Błaszkowicz Karol, kartograf w służbie angielskiej, urodzony około 1750, pochodził prawdopodobnie z rodu szlacheckiego h. Odrowąż. Pojawił się w r. 1772 jako mierniczy w stopniu chorążego armji angielskiej w kolonjach angielskich w Ameryce. W charakterze tym dokonał sam lub wspólnie z innymi pomiarów atlantyckiego wybrzeża Ameryki od Nowej Funlandji do Rhode Island i na podstawie tych pomiarów sporządził szereg map. Po wybuchu rewolucji w kolonjach pozostał wiernym Wielkiej Brytanji i odbył, zdaje się, całą kampanję w stopniu kapitana inżynierji. Z tego czasu pozostała jego mapa fortyfikacyj zatoki Narraganset, wydana w Londynie w r. 1777. Po rewolucji przeniósł się z angielskimi lojalistami do Kanady i pozostał w armji angielskiej jako kapitan przy generalnym kwatermistrzu armji do r. 1802, kiedy przeszedł w stan spoczynku. W r. 1812, po wybuchu wojny angielsko-amerykańskiej, wrócił do czynnej służby jako kapitan pułku Royal Newfoundland Fencibles, ale służył krótko, zwolniony spowodu podeszłego wieku i choroby. Zmarł ok. 1815. Mapy B. wzbudzają do dziś podziw znawców pięknością rysunku i dokładnością i stanowią ważne dokumenty do historji i geografji amerykańskiej.

 

Adams Herbert B., »Plymouth Rock Restored«, Magazine of American History, VIII 797; Haiman M., Polacy w walce o niepodległość Ameryki, Chicago 1931, 195–200; Tenże, Poland and the American Revolutionary War, Chicago 1932, 106–108; Dokumenty w Public Archives of Canada w Ottawa. Autor zdołał znaleźć tylko cztery mapy B. w oryginałach lub odbitkach. Są to: Coloured plan of the Coast from Pleasant River to the Penobscot Bay z r. 1772 w British Museum, King’s Charts, CXX, 21; Coloured plan of the seacost from Cape Elizabeth… to St. John River in the Bay of Fundy, bez daty, tamże, King’s Charts, CXX 18; Plan of Plymouth w odbitce w Magazine of American History, VIII, 799; i mapa fortyfikacyj w zatoce Narraganset w Culluma, Historical Sketch of the Fortification Defenses of Narraganset Bay, Washington 1884, 10.

Mieczysław Haiman

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.