INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Karol Dunin     

Karol Dunin  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1939-1946 w V tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Dunin Karol (1850–1917), prawnik, ur. 28 VII we wsi Skroniów, w Kieleckiem, po ukończeniu gimnazjum w Pińczowie kształcił się w Uniwersytecie Warszawskim. Początkowo pragnął poświęcić się wyłącznie nauce dawnego prawa polskiego pod kierunkiem Romualda Hubego. Na zasadzie swej pracy o Dawnym prawie mazowieckim uzyskał w r. 1877 stopień magistra praw. Rzecz ta, która ukazała się drukiem w r. 1880, uczyniła nazwisko D-a tak głośnym w literaturze prawniczej, że wkrótce zaofiarował mu Uniwersytet w Charkowie katedrę prawodawstw słowiańskich. D. nie przyjął tej propozycji, pragnąc pozostać w kraju. Na skutek jednak sprzeciwu władz carskich nie otrzymał katedry na Uniwersytecie Warszawskim. Od r. 1879 był adwokatem w Warszawie, łącząc zawód praktyczny z pracą naukową, ale już na ogół w dziedzinie współczesnego prawa prywatnego. Należał do założycieli Biblioteki Umiejętności Prawniczych, wydawał Gazetę Ludową Warszawską, a później był jednym z gospodarzy na pół tajnych »piątków adwokackich«, przez które przechodziła elita palestry warszawskiej. Niejednokrotnie jednak wyrażano żal, że autor »Prawa mazowieckiego« opuścił teren historii prawa. Nie zapomniał przecież o swoim profesorze: wydał w r. 1905 jego pisma zbiorowe, a ponadto osobne studium o Hubem (1904), poświęcając mu także wspomnienie w księdze zbiorowej: »Album biograficzny zasłużonych Polaków«.

D. zajął rychło w palestrze warszawskiej przodujące stanowisko. Okazał się doskonałym cywilistą, o inteligencji zarazem prawniczej i profesorskiej, wyróżniającym się wiedzą fachową, lotnością umysłu, dowcipem i talentem krasomówczym. Wobec sędziów Rosjan zajmował postawę pełną powagi i niezawisłości, toteż miał u nich duże uznanie. Bywał powoływany do sądów polubownych obywatelskich w trudniejszych sprawach. Mieszkał przy Bibliotece Zamojskich, jako doradca prawny tej ordynacji. Serię artykułów na tematy z prawa cywilnego, handlowego, hipotecznego, autorskiego i innych dziedzin drukował w »Gazecie Sądowej«. Jako większa praca ukazuje się m.i. jego Prawo własności, rzecz ekonomiczno-prawna dla nieprawników (1880), dalej Zarys administracji francuskiej, Prawa kobiet w nowym kodeksie szwajcarskim w porównaniu z innymi prawodawstwami. Na pierwszym zjeździe prawników i ekonomistów polskich w Krakowie w r. 1887 zabiera głos W kwestii słownika prawnego polskiego. W setną rocznicę ogłoszenia kodeksu Napoleona współdziałał D. w wydaniu księgi zbiorowej (1904). Był też współredaktorem »Ateneum« i szeregu jeszcze innych pism, m.i. »Kuriera Kolejowego«. Szkolnictwu zawodowemu poświęcił podręcznik Zasad prawa handlowego (1906), który ukazał się w 2 wydaniach, a był owocem dłuższej praktyki nauczycielskiej na Kursach handlowych p. Raczkowskiej.

Miarą uznania, jaką się cieszył D. w świecie prawniczym Królestwa, było powołanie go na prezesa Towarzystwa Prawniczego, gdy tylko się ono utworzyło, a godność tę piastował bez przerwy aż do czasu, kiedy podczas wojny światowej w r. 1915 jako radca prawny Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej musiał być ewakuowany. Dlatego też poza krajem, 3 VII 1917 w Moskwie zakończył swój pracowity, a dla prawnictwa polskiego zasłużony żywot.

 

»Gazeta Sądowa« Warsz.; „Głos Narodu” 1917 nr 167 wyd. poranne; Informacje adw. Aleksandra Jackowskiego; Suligowski, Bibliografia prawnicza.

Red.

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.    

 

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.