INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Karol Teodor Berthleff     

Karol Teodor Berthleff  

 
 
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Berthleff Karol Teodor (1809–1899), dyrektor szpitala. Ur. 29 XI w Kimpolung (Bukowina), studja uniwersyteckie rozpoczął w Czerniowcach, ukończył w Wiedniu, gdzie otrzymał doktorat medycyny (1836). Użyty przez rząd do zwalczania cholery w obwodzie sądeckim (19 X 1836–14 I 1837), sam zapadł na tę chorobę. Od r. 1837 pełnił obowiązki lekarskie w szpitalu powszechnym we Lwowie najpierw jako lekarz pomocniczy, potem jako sekundarjusz, przydzielony do oddziału chorób umysłowych, wreszcie, od r. 1842, jako prymarjusz tego oddziału. W r. 1865 wysłany był do Rosji dla zbadania podejrzanej epidemji, uważanej za dżumę. Po przeprowadzeniu badań w Petersburgu (w szpitalu) i na miejscu, w gub. wołogodzkiej i nowogrodzkiej, oznaczył B. chorobę jako postać duru. W następnym roku (21 III 1866) został mianowany dyrektorem szpitala powszechnego we Lwowie i zajmował to stanowisko do r. 1872, poczem po przeszło 35-letniej służbie przeszedł w stan spoczynku, nagrodzony przez władze specjalnem uznaniem na piśmie i odznaczeniem. B. był członkiem Kraj. Rady sanitarnej przy namiestnictwie galic., członkiem Tow. lekarzy galic., któremu w r. 1870 przewodniczył jako prezes, pozatem zajmował się praktyką lekarską i był pomimo obcego pochodzenia jednym z popularniejszych lekarzy lwowskich swego czasu. W 50-letnim jubileuszu jego pracy lekarskiej, urządzonym 5 VIII 1886, wzięły udział szerokie koła publiczności. Zmarł we Lwowie 9 II 1899.

 

Portret B. w sali dyrekcyjnej Szpit. powsz. we Lwowie.

»Rocznik Tow. lek. galic.« 1868, Lw. 1869, toż 1869, Lw. 1870; »Przegl. lek.« 1866, 216, 435, 1899, 110; »Gazeta lwow.« 1899, nr 33; Pisek W., Dodatek do hist. Tow. lek. lwowskiego, Lw. tyg. lek. 1908, 55; Schematismus Galiz. 1837–1869; Szematyzm galic. 1870 i dalsze.

Witold Ziembicki

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.