INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Kasper Hurtig (Hurtik, Hurtyk, Hurtyg, Hurtich, Hurtych)     

Kasper Hurtig (Hurtik, Hurtyk, Hurtyg, Hurtich, Hurtych)  

 
 
1 poł. XVIII w. - 2 poł. XVIII w.
Biogram został opublikowany w latach 1962-1964 w X tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Hurtig (Hurtik, Hurtyk, Hurtyg, Hurtich, Hurtych) Kasper (2. poł. XVIII w.), kupiec i ławnik warszawski. Do Warszawy przybył z Moraw przed r. 1760. W t. r. został wpisany do Albumu Konfraterni warszawskiej, w której był m. in. konsyliarzem, wiceseniorem, seniorem (1762). Ożenił się z Rozalią, córką Michała Reslera. Z teściem założył spółkę handlową; posiadali wspólnie kamienicę na Krakowskim Przedmieściu, narożnik Miodowej, w której prowadzili duży sklep z materiałami tekstylnymi, wstążkami, piwem angielskim i innymi towarami. O działalności kupieckiej H-a wiemy także, że prowadził w sklepach pod Ratuszem Starej Warszawy – prawdopodobnie obok jakiegoś handlu – publiczne aukcje. Spółka handlowa z Reslerem (a zapewne i inne przedsięwzięcia kupieckie H-a) zbankrutowała w okresie upadku państwa. Kapitał spółki, wynoszący 154 682 dukaty, był obciążony długiem 88 878. W r. 1765 otrzymał H. obywatelstwo Starej Warszawy, a następnie został wybrany gminnym. Wchodził do deputacji magistrackiej, powołanej do współpracy z Komisją Policji Obojga Narodów przy wprowadzaniu nowej organizacji miejskiej w Warszawie, na podstawie nowej uchwały czerwcowej Sejmu Czteroletniego. W r. 1790 został nobilitowany. Po zwycięstwie Targowicy, gdy jej przedstawiciele wezwali magistrat Starej Warszawy w przedkonstytucyjnym składzie, H. stawił się na to wezwanie i złożył żądaną przysięgę konfederacji. Gdy następnie uzupełniono komplet magistratu, został ławnikiem.

Po wybuchu insurekcji warszawskiej podpisał Akces do powstania Kościuszki. Dn. 25 IV 1794 r. Rada Zastępcza Tymczasowa, ustanawiając Deputację Dozorczą nad jeńcami wojennymi i aresztantami krajowymi, powołała H-a na jej członka. Również Rada Najwyższa Narodowa (RNN) 17 VII pomieściła go jako deputowanego w składzie tejże Deputacji. Pracował w niej aktywnie, o czym świadczą liczne podpisy na dokumentach Deputacji. Pod koniec powstania, 1 XI, uzyskał od RNN zezwolenie na wyjazd żony do Galicji i na jej odprowadzenie do granicy, z zastrzeżeniem, by wrócił w ciągu trzech tygodni do Warszawy. Czy wrócił, nie wiemy, ale nie mógł zdążyć, choćby chciał, przed upadkiem powstania. W czasie powstania był prawdopodobnie także członkiem Komisji Porządkowej Księstwa Mazowieckiego. Pozostawił syna Karola Leopolda i córki: Mariannę i Karolinę Franciszkę. Dalszych losów H-a nie znamy.

 

Boniecki; – Dzwonkowski W., Wstęp do Akt powstania Kościuszki, Kr. 1918 I; Korzon, Wewnętrzne dzieje, II; Kraushar A., Kupiectwo warszawskie, Zarys pięciowiekowych jego dziejów, W. 1929 s. 26; Smoleński W., Mieszczaństwo warszawskie w końcu w. XVIII, W. 1917; Twardowski B., Spis osób, które uczestniczyły w działaniach wojennych Kościuszki 1794 r., P. 1894 s. 109; – Akty powstania Kościuszki, I–III; Opis wszystkich Pałaców, Domów, Kościołów, Szpitalów i ich Possesorów miasta Warszawy dla wygody Publicznej wydany w r. 1797, s. 17, 18; Przewodnik Warszawski zaymujący różne Wiadomości Warszawskie, I nr III, 1788 s. 61; Taryffa miasta Warszawy do składki na koszary na rat sześć czteromiesięcznych w roku 1784 ułożona, perceptę zgodną z kwitami okazująca; Vol. leg., IX 194; – AGAD: Warszawa Ekonomiczna, sygn. 7, 747, Stara Warszawa, sygn. 522; Libri bapt. Ecc. S. Joannis Baptistae w W., 1787, 1790.

Jerzy Kowecki

 

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.