INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Kazimierz Bartoszewicz      Witold Pruszkowski (1846–1896) - Portret Kazimierza Bartoszewicza - olej na płótnie, 1876 - Muzeum Sztuki w Łodzi - MS/SP/M/30 - źródło kopii cyfrowej: Wikimedia Commons.

Kazimierz Bartoszewicz  

 
 
1852-11-19 - 1930-01-20
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bartoszewicz Kazimierz (1852–1930). Syn historyka Juljana a wnuk Adama B., wizytatora szkół Księstwa Warszawskiego, urodził się 19 XI w Warszawie i tam ukończył gimnazjum. Na studja uniwersyteckie wyjechał do Krakowa i zapisał się zrazu na wydział prawny Uniw. Jag., lecz już w tym samym roku przeniósł się na wydział filozoficzny, na który uczęszczał aż do ukończenia. Pracę literacką rozpoczął już w r. 1867 w »Zorzy« i »Kurjerze świątecznym«. Odziedziczywszy po ojcu, wraz z jego uznanem w nauce imieniem, zasobny warsztat naukowy, złożony z mnóstwa cennych notat bibliograficznych i źródłowych wskazówek, licznych rękopisów, dokumentów historycznych oryginalnych i odpisów, oraz poważnej bibljoteki historycznej, skłaniał się wcześnie B. do kontynuowania naukowej pracy ojca. Ale równocześnie niezwykle żywy, impulsywny temperament, przy dużej wrażliwości na zjawiska współczesnego życia, i talent literacki, który objawił się w nim już w czasie studjów uniwersyteckich łatwością pisarską i dużem poczuciem humoru, predestynowały go do pracy raczej literackiej i publicystycznej, aniżeli naukowej. Pozostał też do końca życia publicystą i literatem, zwłaszcza że i atmosfera ówczesnej autonomicznej Galicji, wypełniona swarami politycznemi między »stańczykami«, mieszczańską demokracją, ludowcami i socjalistami, toczonemi przedewszystkiem na szpaltach prasy, sprzyjała skłonnościom i zdolnościom B. Jako gorący patrjota i szczery demokrata, zadomowiwszy się już na całe życie w Krakowie, wszedł do obozu demokratycznego i walczył przez długie lata – głównie ciętą satyrą – ze »stańczykami« i socjalistami w krakowskich i lwowskich pismach codziennych i literacko-satyrycznych tygodnikach, z których niejeden, jak »Dyabeł«, »Harap«, »Ananas« (1883–97), »Przegląd literacki i artystyczny« (1882–85), »Kurjer krakowski« (1888–89) i »Przegląd literacki« (1896–99), zawdzięczał mu swe powstanie. Humor i satyra B. cieszyły się przedewszystkiem wśród krakowskiego mieszczaństwa dużym rozgłosem i powodzeniem.

Równocześnie jednak dysponowanie odziedziczonym po ojcu cennym materjałem źródłowym budziło w publicyście wyższe od dziennikarskich ambicje i umożliwiało mu występowanie od czasu do czasu z publikacjami o charakterze naukowym, choć o wartości wielce nierównej. Na ściśle metodycznie opracowane dzieła brak mu było i czasu i koniecznego spokoju duchowego i – dyscypliny naukowej.

B. był pisarzem bardzo płodnym, a zasiąg jego zainteresowań był niezwykle szeroki. Polityka aktualna, sprawy społeczne i ekonomiczne, literatura piękna i historja literatury, historja Polski, sztuki plastyczne, żadna z dziedzin tych nie była mu obca, i w każdej z nich miał coś do powiedzenia, nie wychodząc jednak przytem nigdy poza aktualność lub poza pozostawiony mu przez ojca materjał historyczny. Ruchliwością i wszechstronnością poniekąd bliski Kraszewskiemu, podobnie jak ów w Poznaniu, założył B. i prowadził w Krakowie w pewnym okresie życia księgarnię wydawniczą, pod której firmą wydał jedenaście tomów prac historycznych swego ojca i szereg własnych prac i utworów.

O dorobku pisarskim swego życia tak się wyraził sam B. na rok przed śmiercią w przedmowie do wydania wyboru swych pism, którego nie zdążył już ogłosić. »Artykułów moich historycznych i literackich oraz życiorysów i »sylwetek«, rozrzuconych po czasopismach, doliczając do nich krytyki i sprawozdania literackie i artystyczne, zebrałoby się na jakie 8 tomów; artykułów politycznych i w sprawach społecznych na jakie dwa tomy. Wątpię, czy dałyby się pomieścić w 6 tomach wszystkie moje kroniki tygodniowe, codzienne »notatniki«, »feljetoniki«, drukowane w »Słowie polskiem«, »Nowej Reformie«, »Dzienniku polskim«, »Gońcu warszawskim«, »Przeglądzie artyst. i literackim«, »Kurjerze warszawskim«, »Gazecie polskiej«, »Dzienniku bydgoskim«, »Głosie Narodu«, »Kurjerze krakowskim«, »Kurjerze polskim« i w kilku tygodnikach. Było ich bodaj do tysiąca. Tyleż co najmniej tomów wypełniłaby moja »beletrystyka«, a więc: obrazki rodzajowe, humoreski, satyry, monologi i ogrom artykulików humorystycznych i wierszydeł, które wyjątkowo tylko podpisywałem nazwiskiem lub pseudonimem«.

»Kroniki« B-cza wyszły drukiem w osobnem wydaniu książkowem w 3 tomach w latach 1883–1884. W osobnem też wydaniu wyszły następujące utwory humorystyczne i satyryczne: Z wesołych chwil (pseud.) w r. 1876, trzy satyry wierszowane: Kandydat na radcę (1883), Ogniem i mieczem (r. 1884) i Mateusz czyli ostatni zajazd na Kleparzu (Kr. 1885), Feljetoniki w r. 1891, Lukrecjon pod pseud. F. Lemnicki w r. 1898, Trzy dni w Zakopanem w r. 1899, Bajka o lisie, kozłach, niedźwiedziu i pomniku w r. 1897, Kwestjonarjusz małżeński w r. 1901, Kościuszko kandyduje w r. 1908, Łyki i kołtuny w r. 1917, Słownik prawdy i zdrowego rozsądku (1905), Księgi humoru polskiego, 4 t. (1897).

Z prac historycznych B-cza wyszły drukiem osobno: Zapiski Tymoteusza Lipińskiego w r. 1885, Księga Pamiątkowa Konstytucji 3 Maja, w 2 t., r. 1891, Ks. Paweł Rzewuski, biskup-sufragan warszawski w r. 1891, Album portretów, rycin i widoków, odnoszących się do Konstytucji 3 Maja, w r. 1892, Rok 1863, Historja na usługach ludzi i stronnictw (przeciw St. Koźmianowi) I i II w r. 1895/6, Konstytucja 3 Maja w r. 1906, Dzieje insurekcji kościuszkowskiej, 2 wyd., r. 1909 i 1913, Wojna żydowska w r. 1859, w r. 1913, Odrodzenie Polski za Stanisława Augusta w r. 1914; Muza Margrabiego w r. 1914, Przyjaciel Księcia Józefa w r. 1914, Tadeusz Ogiński, wojewoda trocki i jego pamiętnik w r. 1914, Antysemityzm w literaturze Polski w XV–XVI w. w r. 1915, Utworzenie Królestwa Kongresowego w r. 1916, Dzieje Galicji w r. 1917, Ku Polsce w r. 1920, Caryca Praskowia w r. 1927 i monografja Radziwiłłowie w r. 1928.

Z prac publicystycznych B-cza wyszły w wydaniach osobnych: Niemcy czy Moskale w r. 1882, Uwagi nad protokołem obrad sądu konkursowego nad modelami pomnika A. Mickiewicza w r. 1885 (bezimiennie), Polityka galicyjska w r. 1888, Listy rosyjskie (bezimiennie), Mickiewicz na Wawelu, album pamiątkowy w r. 1890, Przewodnik adresowy galicyjski w r. 1890, Przewodnik po Krakowie w r. 1890, Ilustr. przewodnik po Pradze w r. 1891, Nowa era w Królestwie Polskiem w r. 1897.

Z historji literatury wydał B. prace: Małpa-człowiek, nieznana satyra z XVIII w. w r. 1882, Życie Jana Kochanowskiego w r. 1883, Lenartowiczjana, 2 cz., w r. 1893, Pieśni polskie, 4 wyd., Paprockiego dziesięcioro przykazania mężowo, Rzeczpospolita Babińska, J. J. Załuski i jego niewydane dzieło, Napoleon w rymach polskich, Adam Napoleon Mickiewicz.

B. tak silnie zrósł się z biegiem lat z Krakowem (który w latach młodzieńczych za swą stałą obrał siedzibę), że w wieku późniejszym stał się jedną z tych typowych i popularnych postaci krakowskich, które wraz z starożytnemi murami tworzyły nieodłączny składnik i motyw jego osobliwej i pełnej czaru atmosfery. Przez wiele też lat piastował godność członka Rady m. Krakowa, biorąc prawie przez pół wieku żywy udział w politycznem i kulturalnem życiu tego miasta.

Wojna światowa zabrała mu synów (żonę stracił jeszcze przed wojną), wyzuła go też z wszelkich zasobów i środków. Pozbawiony dawnych przyjaciół i towarzyszów pracy, osierociały i zgorzkniały, utraciwszy już w ostatnim dziesiątku lat przed śmiercią bezpośredni kontakt z życiem i pracą nowej Polski, oddał się wyłącznie zabiegom około wykończenia swych dawniej rozpoczętych prac i wydania niedrukowanych lub rozsianych po czasopismach. Z publikacyj tych i ze skromnego zasiłku, udzielanego mu przez Gminę m. Krakowa, utrzymywał się. W ciężkiem tem położeniu potrafił jednak wielkim wysiłkiem ambicji i woli, wyrzeczeniem się najprymitywniejszych nawet wygód życiowych (tak wszakże ponętnych dla siedemdziesięcioletniego starca), ocalić przed rozbiciem zbiory naukowe i artystyczne, odziedziczone po ojcu, a w ciągu własnego życia jeszcze pomnożone przez siebie, i na rok przed śmiercią ofiarował je w darze gminie m. Łodzi. Stały się one podstawą dla utworzonego w Łodzi Muzeum Miejskiego Historji i Sztuki im. J. i K. Bartoszewiczów.

 

Estr., I; Enc. Org.; Bartoszewicz K., Szkice i portrety literackie, Kr. 1930 (przedmowa i spis ważniejszych prac); Bornstein J., K. B., sylwetka literacka, Kr. 1892; Dębicki Zdz., Ś. p. K. B., »Kurjer warsz.« 1930, nr 22; Muzeum Miejskie im. J. i K. Bartoszewiczów w Łodzi: dział rękopisów i bibljoteka.

Przecław Smolik

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

krytyka literacka, publicystyka polityczna, Towarzystwo Szkoły Ludowej, działalność społeczna w Krakowie, dziedziczenie biblioteki, Polskie Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół", krytyka artystyczna, Rada Miejska Krakowa, czasopismo "Głos Narodu", publikacje historiograficzne, publicystyka społeczna, publikacje biograficzne, krytyka socjalizmu, Muzeum Sztuki w Łodzi, czasopismo "Mucha", czasopismo "Kolce", czasopismo "Kurier Polski", czasopismo "Zorza", twórczość satyryczna, ojciec - wydawca, studia w Krakowie, Wydział Prawa UJ, Wydział Filozoficzny UJ, publikowanie pod pseudonimem, publikacje dot. historii literatury, debiut literacki wczesny, czasopismo "Gazeta Polska", gimnazjum w Warszawie XIX w., ojciec - nauczyciel, publikacje anonimowe, prowadzenie wydawnictwa, czasopismo "Dziennik Bydgoski", polemiki polityczne, działalność społeczna XIX w., ojciec - redaktor, wydawanie literatury dawnej, syn - publicysta, zakładanie wydawnictw, syn - krytyk teatralny, ojciec - publicysta, działalność społeczna w zaborze austriackim, syn - działacz polityczny, ojciec - historyk, czasopismo "Nowa Reforma", ojciec - slawista, Cmentarz Powązkowski w Warszawie - zm. 1901-1930, czasopismo "Kurier Warszawski", stryj - urzędnik w Królestwie Kongresowym, syn - działacz społeczny, ojciec - bibliotekarz, tworzenie antologii humoru, dary dla Muzeum Miejskiego w Łodzi, wydawanie literatury polskiej pod zaborami, Koło Literacko-Artystyczne w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński (1851-1875), czasopismo "Straż Polska", redagowanie antologii literackich, zakładanie czasopism, czasopismo "Goniec Warszawski", czasopismo "Dziennik Polski", czasopismo "Kurier Świąteczny" (tygodnik, Warszawa), czasopismo "Kurier Krakowski", opozycja wobec stronnictwa Stańczyków, Uniwersytet Jagielloński (1876-1890), matka - Zapałowska, czasopismo "Goniec Poranny i Wieczorny" (dziennik)
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Chmura tagów

Postaci powiązane

 

Julian Bartoszewicz

1821-01-17 - 1870-11-05 historyk
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Władysław Kazimierz Broniewski

1897-12-17 - 1962-02-10
poeta
 

Wacław Michał Kuchar

1897-09-16 - 1981-02-13
sportowiec
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Jan Galicz

1874-01-28 - 1939-11-05
działacz narodowy
 
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.