INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Kazimierz Dominik Królikowski h. Poraj  

 
 
2 poł. XVII w. - po 18 III 1737
Biogram został opublikowany w 1970 r. w XV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Królikowski Kazimierz Dominik h. Poraj (zm. ok. 1737), instygator W. Ks. Lit., ciwun tędziagolski, poseł sejmowy. Był właścicielem dóbr Lelany w woj. trockim. W r. 1712 obrany został posłem słonimskim na sejm. W czasie obrad limitowanego sejmu wystąpił 7 I 1713 r. przeciwko tym posłom, którzy domagali się obniżenia podatków nałożonych na województwa i nawoływał do ofiarności wobec ojczyzny. Był zwolennikiem reform skarbowo-wojskowych. Dn. 18 II 1713 r. wygłosił dwugodzinną mowę, skarżąc się na L. Pocieja i paraliżując swą nieustępliwością próby ratowania sejmu, mimo tego, że tylko sejm mógł znieść lub ograniczyć korzystną dla Pocieja konstytucję o hetmanach uchwaloną na poprzednim sejmie. Od r. 1711 ubiegał się o urząd instygatora W. Ks. Lit., został nim jednak dopiero 13 VII 1713 r. po śmierci Jana Kazimierza Frąckiewicza. Najpóźniej w r. 1715 został gubernatorem dóbr neuburskich Newla i Siebieża. Bronił Newla przed łupiestwem chorągwi hetmana wielkiego Pocieja, której porucznikiem był Kazimierz Pakosz, starosta rzeczycki, a Siebież przed chorągwią Marcjana Michała Ogińskiego, kasztelana witebskiego. W r. 1716 usiłowano zrzucić go z urzędu gubernatora, K. utrzymał się jednak przy urzędzie aż do r. 1721, gnębił mieszczan newelskich, którzy usiłowali bronić swych wolności stosując nawet w r. 1721 bojkot zamku newelskiego. Zabiegał również, wspólnie z administracją centralną, o niedopuszczenie Aleksandra Pawła Sapiehy, marszałka wielkiego, i Jerzego Sapiehy, stolnika W. Ks. Lit., do objęcia w r. 1721 dóbr neuburskich.

K. osiadł następnie w woj. wileńskim, był jego rotmistrzem, posłował z Wilna na sejmy w l. 1724, 1726 i 1733. W r. 1726 został obrany członkiem komisji sejmowej powołanej do boku prymasa i ministrów celem prowadzenia rozmów z dworami obcymi. Dn. 24 X 1730 r. zrezygnował z urzędu instygatora na rzecz Michała Wiszniewskiego, łowczego orszańskiego. Zmarł po 18 III 1737 r. Ożeniony był z Ludwiką Ogińską, córką Leona Kazimierza, podstolego W. Ks. Lit. Odziedziczył wraz z żoną w r. 1736 po Michale Ogińskim, staroście maćkowskim, dobra Hanuszyszki w pow. wiłkomierskim.

 

Boniecki; Niesiecki; Wolf, Kniaziowie lit.-rus.,; tenże, Senatorowie W. Ks. Lit.; – Gierowski J., Między saskim absolutyzmem i złotą wolnością. Z dziejów wewnętrznych Rzeczypospolitej w latach 1712–1715, Wr. 1953 s. 152, 163; –Akty Vil. Archeogr. Kom., XIII; Pamiętniki Krzysztofa Zawiszy, Wyd. J. Bartoszewicz, W. 1862 s. 300; Vol. leg., VI f. 401; – AGAD: Sumariusz Metryki Litewskiej, Ks. Zapisów nr 155, f. 57, 443, 953, nr 162, f. 648, 718, Arch. Radziwiłłów, dział V nr 7792 (82 listy K-ego do konsyliarzy ks. Neuburskich i Benkina podskarbiego ks. słuckiego), Arch. Tyzenhauzów, B–53/148 poz. 390.

Tadeusz Wasilewski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.