INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Kazimierz Pudelewicz     

Kazimierz Pudelewicz  

 
 
Biogram został opublikowany w 1986 r. w XXIX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Pudelewicz Kazimierz (1889–1941), inżynier elektryk, przedsiębiorca, kierownik wojewódzkich referatów elektryfikacji w Toruniu i Poznaniu. Ur. 26 V w Piaskach koło Gostynia, był synem Konstantego, nauczyciela, i Julianny z Muszyńskich.

Po ukończeniu gimnazjum w Poznaniu (1906) P. studiował w wyższej nieakademickiej szkole inżynierskiej w Köthen (Niemcy), gdzie w r. 1911 uzyskał dyplom inżyniera elektryka. W czasie studiów działał w Korporacji Polskich Studentów tejże uczelni. Pracę zawodową rozpoczął jako projektant instalacji i urządzeń elektrycznych w firmie Union Elektrizitäts-Gesellschaft m. b. H. w Bochum i od poł. 1914 r. (z przerwą na odbycie pruskiej służby wojskowej) do jesieni 1919 na podobnym stanowisku w biurze technicznym firmy elektrotechnicznej «Siemens–Schuckert Werke» w Dortmundzie. Po powrocie do Polski P. pracował na stanowisku inżyniera w Dziale Budowlano-Kwaterunkowym Dowództwa Okręgu Generalnego WP w Poznaniu, a w l. 1920–8 jako radca wojewódzki w Dziale Elektryfikacji Urzędu Wojewódzkiego w Toruniu, gdzie kierował zagadnieniami elektryfikacji woj. poznańskiego.

Jednocześnie P. założył i uruchomił (1 X 1920) przedsiębiorstwo pod nazwą «Pomorskie Zakłady Elektrotechniczne» w Toruniu, które w szybkim czasie postawił na wysokim poziomie technicznym i handlowym. Przedsiębiorstwo to zajmowało się wykonywaniem projektów, kosztorysów, budową urządzeń oraz sieci elektrycznych dla przemysłu i rolnictwa, badaniem możliwości wykorzystania sił wodnych do celów elektryfikacji, udzielaniem porad fachowych przy współdziałaniu odpowiednich specjalistów, dostawą materiałów, maszyn i urządzeń z własnej składnicy dla potrzeb rozwijającej się elektryfikacji Pomorza. Przedsiębiorstwo miało przedstawicielstwo Fabryki Porcelany i Wyrobów Ceramicznych w Ćmielowie na dostawę izolatorów wysokiego napięcia (do 35 KV) na terenie Pomorza. Wykonało wiele instalacji i urządzeń elektrycznych, m. in. w nowo budowanej Gdyni (np. na dworcu morskim w porcie) oraz dla budownictwa prowadzonego przez Fundusz Kwaterunku Wojskowego. Zajmowało się też sprzedażą odbiorników radiowych, należało do Zrzeszenia Przedsiębiorstw Radiotechnicznych w Polsce, zlikwidowane zostało ok. r. 1928.

W l. 1928–37 P., w stopniu radcy wojewódzkiego, był kierownikiem referatu elektryfikacji w Wydziale Przemysłowym Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. Na tym stanowisku, przy ścisłej współpracy z Biurem Elektryfikacji Min. Przemysłu i Handlu w Warszawie (kierowanym przez inżyniera Kazimierza Siwickiego), obejmującym całokształt zagadnień elektryfikacji państwa, P. zajmował się m. in. sprawami związanymi z nadawaniem uprawnień rządowych dla zakładów elektrycznych (wytwórczych i rozdzielczych), przyznawaniem ulg wynikających z rozporządzenia o popieraniu elektryfikacji, rewizjami taryf zakładów elektrycznych działających na mocy dawnych koncesji, a także nadzorem nad spełnianiem warunków uprawnień rządowych i wielorakimi problemami łączącymi się z powstawaniem i funkcjonowaniem zakładów elektrycznych i nad studiami techniczo-energetycznymi. P. był zaprzysiężonym biegłym sądowym w zakresie elektrotechniki na okręg poznański i pomorski. Interesował się szczególnie zagadnieniami elektryfikacji rolnictwa. Przyczynił się znacznie do zelektryfikowania wielu wsi wielkopolskich, projektując i nadzorując budowę sieci i urządzeń elektrycznych. Ponadto pełnił nadzór nad urządzeniami elektrycznymi w nowo zbudowanych gmachach Uniw. Pozn. W sprawach elektryfikacji utrzymywał kontakt z prezydentem miasta Cyrylem Ratajskim. Po odejściu z Urzędu Wojewódzkiego P. przeszedł na stanowisko inżyniera do Elektrowni Poznańskiej, w której pracował do śmierci.

P. działał w Stowarzyszeniu Elektryków Polskich (SEP), wraz z inżynierem Alfonsem Hoffmannem był założycielem Koła SEP w Toruniu, współorganizatorem II zjazdu elektrotechników polskich i wystawy wyrobów elektrotechnicznych w tym mieście w r. 1921. W Poznaniu był w l. 1930–1 prezesem Oddziału Poznańskiego SEP, a od r. 1938 członkiem Komisji Elektryfikacyjnej. Współdziałał w opracowaniu pierwszych przepisów elektrycznych i zajmował się słownictwem elektrotechnicznym. Przy jego wybitnym udziale i staraniach podejmowanych od r. 1932 zostało powołane do życia Tow. Elektryfikacji Okręgu Poznańskiego. P. zmarł podczas okupacji niemieckiej 19 II 1941 w Poznaniu i został pochowany na cmentarzu Junikowskim.

W małżeństwie z Leokadią z Bronickich miał P. czworo dzieci: Aleksandrę (ur. 1923), magistra inżyniera elektryka, specjalistę w dziedzinie akustyki, pracownika naukowego Filmowego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego «Techfilm» w Warszawie, która zginęła tragicznie w wypadku samochodowym 28 VIII 1979 w Toruniu, Marię (ur. 1925), inżyniera architekta, projektanta obiektów służby zdrowia, Różę (ur. 1927), magistra ekonomii, specjalistkę w dziedzinie urbanistyki, Mieczysława (ur. 1932), magistra inżyniera mechanika, pułkownika WP.

 

Spis inżynierów elektryków polskich, W. 1936; – Fundusz Kwaterunku Wojskowego 1927–1937, W. 1938 s. XXXII; Gospodarka elektryczna w Polsce, W. 1926 s. 171, 1930 s. 75, 1112–13, 1935 s. 140, 1939 s. 76; Historia elektryki polskiej, W. 1976 I; Księga jubileuszowa 50-lecia Oddziału Bydgoskiego SEP, Bydgoszcz 1971; 50 lat Oddziału Poznańskiego SEP, P. 1978 (odb. „Kron. m. Poznania” nr 2 i 3) s. 7, 11 (fot.), 52, 58; – „Energetyka” 1980 s. 324 (życiorys, fot.); „Kron. m. Poznania” 1978 nr 2 s. 31, 35 (fot.), nr 3 s. 113, 119; „Przegl. Elektrotechn.” 1921 s. 214 (ogłoszenie firmowe), 242, 1926 s. 209, 1934 s. 369, 1939 s. 201; – Arch. Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Köthen: Akta studenckie P-a; – Informacje córek P-a: Aleksandry i Róży.

Jerzy Kubiatowski

 

 
 

Powiązane zdjęcia

   

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.