INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Kazimierz Scipio (Scipio del Campo, Scypion)  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1995-1996 w XXXVI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Scipio (Scipio del Campo, Scypion) Kazimierz h. własnego (zm. 1733), marszałek lidzki. Był młodszym synem Andrzeja, chorążego wendeńskiego, i Eleonory Suchodolskiej, bratem Jana (zob.).

Zapewne S. wraz z bratem związał się z Radziwiłłami i obozem tzw. republikantów na Litwie, lecz nie odznaczał się aktywnością. Najprawdopodobniej nie uczestniczył w bitwie pod Olkienikami 18 XI 1700. W r. 1701 otrzymał skromny urząd miecznika lidzkiego. W l. 1705–18 administrował ekonomią szawelską z upoważnienia królewicza Jakuba Sobieskiego. Choć po r. 1718 utracił zarząd tych dóbr, do końca życia pozostawał w kontakcie z królewiczem w sprawie ekonomii. W r. 1711, już jako pisarz grodzki lidzki z ramienia Michała Radziwiłła, został S. z Lidy deputatem do Trybunału Lit. i pod nieobecność woj. witebskiego Kazimierza Pocieja pełnił funkcję trybunalskiego marszałka. Wówczas to deputaci Trybunału wystąpili do kanclerza Karola Stanisława Radziwiłła z petycją o nadanie S-nowi wakującego urzędu wojskiego lidzkiego. Dn. 31 I (ponowna nominacja z datą 9 II) 1713 otrzymał S. podstolstwo lidzkie po bracie Janie, a już 6 X 1714 podkomorstwo tegoż powiatu. W październiku 1713 na sejmiku lidzkim wybrany został na posła do Augusta II, miał upomnieć się o uspokojenie kraju i uwolnienie Litwy od rosyjskich sojuszników. W r. 1715 ponownie był deputatem z Lidy do Trybunału Lit. i sprawował funkcję marszałka «compositi iudicii» (wg K. Niesieckiego był S. trzy razy deputowany do Trybunału – trzeci raz, nie wiemy kiedy). W okresie konfederacji tarnogrodzkiej zaangażował się w ruch antysaski. Przystąpił do zawiązanej w marcu 1716 konfederacji lit. Jako deputat lidzki wziął udział w zaczętej we wrześniu 1716 komisji skarbowej w Brześciu Lit.

Zapewne w końcu r. 1716 lub w r. 1717 otrzymał S. urząd marszałka lidzkiego. Jako poseł tegoż powiatu na sejm 1724 r. wyznaczony został na deputata do konferencji z ministrami państw obcych. Wziął też udział w sejmie grodzieńskim 1726 r., na którym wybrany został do komisji do rokowań z dyplomatami rosyjskimi oraz do komisji dla lustracji dóbr hibernowych, czopowego, szelężnego i pogłównego żydawskiego pow. trockiego. Podczas bezkrólewia w r. 1733 pełnił funkcję marszałka kaptura lidzkiego. Stan majątkowy S-na nie jest znany; być może był właścicielem Bereszek i części Koniuchów (pow. wołkowyski). Zmarł w r. 1733.

S. był dwukrotnie żonaty: od r. 1708 z Anną Gutowską, a następnie z Zofią Judycką, marszałkówną rzeczycką, a więc córką zapewne Antoniego (zob.). Nie zostawił potomstwa.

 

Niesiecki; Żychliński, XXIX; – Sapiehowie; – Istoriko-juridičeskie materialy izvlečennye iz aktovych knig gubernij Vitebskoj i Mogilevskoj, [Wyd.] A. Sazonov, Vitebsk 1896 XXIV; Metryka Lit.; Vol. leg., VI 401, 414, 493; – AGAD: Arch. Potockich z Radzynia rkp. 57 s. 630, Arch. Radziwiłłów Dz. V nr 6465 (list z 21 V 1708), 14134, Dz. XI nr 116 s. 60–63; B. Czart.: Arch. Druckich Lubeckich nr 62; Lietuvos Mokslų Akademijos Centrinės bibliotekos rankraštynas: Fondas 17–177; Russkij Gosudarstvennyj archiv drevnich aktov w Moskwie: Fond 389 (Metryka Lit.), nr 150 k. 164, nr 151 k. 822, nr 157 l. 22–22v.

Andrzej Rachuba

 

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.