INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Kazimierz Władysław Bartoszewicz      Kazimierz Władysław Bartoszewicz - APŁ, Archiwum rodziny Bartoszewiczów - sygn. 3849 - źródło kopii cyfrowej: www.lodz.ap.gov.pl

Kazimierz Władysław Bartoszewicz  

 
 
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bartoszewicz Kazimierz Władysław (1886–1919), publicysta i działacz społeczno-polityczny. Syn Kazimierza, literata, wnuk historyka Juljana. Ukończył II gimnazjum w Krakowie, studja wyższe na wydziale filozoficznym U. J. Już za czasów szkolnych brał udział w konspiracyjnych kółkach młodzieży narodowej, w okresie studjów uniwersyteckich wybił się na jedno z czołowych miejsc w pracach i organizacjach młodzieży akademickiej. Z ramienia »Zetu« tj. trójzaborowego »Związku Młodzieży Polskiej«, pracował B. ze szczególnem upodobaniem wśród młodzieży skautowej (późniejszego harcerstwa) oraz w »Drużynach Bartoszowych«, organizacji młodzieży wiejskiej o charakterze wychowawczo-wojskowym. Jednocześnie należał do przywódców jawnego krakowskiego »Zjednoczenia młodzieży akademickiej«, którego był wiceprezesem; pracował też w »Straży Polskiej«, powstałej w Krakowie dla celów gospodarczego usamodzielnienia Galicji. W r. 1912 przeniósł się do Warszawy, powołany na sekretarza »Tygodnika Polskiego«, organu obozu, który się oderwał w r. 1910–1911 od Ligi Narodowej i Stronnictwa demokratyczno-narodowego pod hasłem aktualności dążeń do niepodległości Polski. Na łamach »Tygodnika Polskiego« okazał się B. w latach 1912, 1913 i 1914 publicystą utalentowanym o wysokiej kulturze politycznej. Z charakteru swego umysłu i z uczucia wrogi kompromisom, zwalczał B. ostro wszelkie ich objawy, dlatego też, odgrodziwszy się od polityki Narodowej Demokracji w Kongresówce, popierał faktycznie jej opozycyjną akcję w Galicji. Spod jego pióra wyszedł cykl 5 artykułów, poświęconych analizie prądów, panujących wśród ówczesnej młodzieży polskiej (Dzisiejsza młodzież T. P. 1912), studja o sprawie żydowskiej, szereg sprawozdań literackich, a nawet recenzyj teatralnych. Za czasów swojego pobytu w Warszawie należał B. do konspiracyjnego »Związku Narodowego«, w którym zrzeszyli się Secesjoniści z Nar.-Demokracji, brał szczególnie czynny udział w pracach tajnego »Junactwa Polskiego«, które pod zaborem rosyjskim stanowiło odpowiednik galicyjskich »Drużyn Bartoszowych«. Zamierzając złożyć doktorat, przeniósł się B. w r. 1914 spowrotem do Krakowa, już zresztą nurtowany chorobą piersiową, w której skutku został też później zwolniony od czynnej służby wojskowej. Rozwój pracy polskiej od początku wojny światowej na nowo zbliżył B-cza do polityków z obozu Ligi Narodowej, którzy zwalczali program austro-polski w »Głosie Narodu«, następnie zaś założyli, staraniem głównie R. Rybarskiego a przy poparciu Stef. Żeromskiego, miesięcznik »Rok Polski«. B. w to wydawnictwo rzucił resztę swych sił. Wciąż duchem żywy, gasł jednak fizycznie coraz bardziej i zmarł 8 I 1919 r., pozostawiając niezatarty ślad w publicystyce polskiej, której oddał swój talent, wiedzę i nieskazitelny charakter.

 

W rocznikach wyżej wymienionych pism znajdują się najważniejsze prace K. Wł. Bartoszewicza. Obszerniejsze wspomnienia pozgonne były ogłoszone w »Roku Polskim« (styczeń-luty 1919), w »Gazecie Warszawskiej« (22 I 1919 r.) i w krakowskim »Głosie Narodu« (styczeń 1919).

Gustaw Simon

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.