INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Konrad Fihauser (Fihaiser, Vieheuser) z Mijaczowa     

Konrad Fihauser (Fihaiser, Vieheuser) z Mijaczowa  

 
 
XVI w. - XVII w.
Biogram został opublikowany w 1948 r. w VI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Fihauser (Fihaiser, Vieheuser) Konrad z Mijaczowa h. własnego, sekretarz królewski Władysława IV, pochodził z niemieckiej rodziny Engelke, wywodzącej się z Prus Królewskich. Był młodszym synem Marcina, mieszczanina i kupca krakowskiego, i Magdaleny Schulkraf. Studia odbywał najpierw w jezuickiej akademii w Dillingen (Bawaria), gdzie ogłosił rozprawę filozoficzną pt. De rerum causis, przedłożoną 13 VI 1590 do oceny, a dedykowaną ojcu. W czasie studiów podawał się za Polaka z Krakowa i członka Sodalicji. Studiował też w r. 1593 w Padwie, gdzie zapisał się również w księgach nacji polskiej. Na studiach tych nabył przede wszystkim doskonałej znajomości obcych języków. Około r. 1612 jego stryj Zygmunt, tajny radca i wicekanclerz cesarstwa, mianował F. swym głównym spadkobiercą rozległych dóbr w Bawarii; dlatego długo przebywał w Niemczech. 20 IX 1626 otrzymał od ces. Ferdynanda II niemieckie szlachectwo oraz zatwierdzenie dawnych przywilejów rodzinnych. Do Polski wrócił jeszcze za Zygmunta III, może ściągnięty przez swego brata Jana, sekretarza i ekonoma królewskiego, dając początek nowej polskiej linii F-ów. Po ojcu objął w Krakowie kamienicę w Rynku oraz udziały w Olkuszu. Kupił znaczne dobra ziemskie w Mijaczowie w ks. Siewierskim. Po uzyskaniu przez F-a indygenatu 30 XII 1638 Władysław IV mianował go sekretarzem królewskim. Z nieznanej żony miał dwóch synów: Piotra, pułkownika wojsk cesarskich, gospodarującego w majątku bawarskim, założyciela niemieckiej linii F-ów, który zginął w bitwie pod Lützen, i Tomasza, osiadłego w Mijaczowie, od którego wywodzi się polska linia F-ów.

 

Niesiecki dod. 127–9; Żychliński II 74–9; Boniecki V 276–7; Uruski IV 26–7; W. Enc. Il. XXI 379–80; Estr. XVI 214; Zbiory komitetu źródeł do dziej. życia umysł. Polski PAU.; relacje rodziny, głównie Gustawa F.

Adam Przyboś

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

 

Jerzy Schilkra

brak danych - 1585-07-21 rajca krakowski
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 

Zygmunt III Waza

1566-06-20 - 1632-04-30
król Polski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.