INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Konstanty Świdziński      Konstanty Świdziński, frag. portretu Heinricha Hollpeina z poł. XIX wieku.

Konstanty Świdziński  

 
 
1793-10-17 - 1855-12-11
Biogram został opublikowany w LI tomie Polskiego Słownika Biograficznego w latach 2016-2017.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Świdziński Konstanty (1793—1855), bibliofil, kolekcjoner, poseł na sejmy Królestwa Polskiego.

Ur. 17 X (lub 17 XI) w rodowym majątku Sulgostów (pow. opoczyński), był wnukiem Michała (zob.), synem Kajetana (1769 — 7 XI 1814 w Klwowie), absolwenta Korpusu Kadetów, od 2 IX 1789 chorążego w wojsku kor., w r. 1794 członka komisji porządkowej pow. radomskiego, od r. 1809 urzędnika w Ks. Warsz., właściciela klucza sulgostowskiego (z miasteczkiem Klwów i wsiami: Sulgostów, Drążno, Jelonek, Zapole, Brzyski, Borowa Wola, Klwowska Wola i Sulgostowska Wola) oraz klucza chodorkowskiego (z miasteczkiem Chodorków i sześcioma wsiami w pow. skwirskim na Ukrainie). Matką Ś-ego była Felicjanna z Hadziewiczów (zm. 1797), córka Piotra Onufrego, brygadiera 1. Wołyńskiej Brygady Kawalerii Narod., od r. 1793 gen.-majora wojsk kor., i Katarzyny z Charlęskich. Ś. miał siostrę Mariannę (zm. w dzieciństwie), a także rodzeństwo przyrodnie z drugiego małżeństwa ojca z Izabelą z Szymańskich: siostrę Katarzynę, żonę Karola Pomianowskiego, oraz dwóch braci, być może bliźniaków, Ludwika (1809—1889),właściciela Drążna (pow. opoczyński), oficera pułku strzelców konnych Król. Pol., po r. 1831 emigranta w Hiszpanii, i Tytusa (1809—1869), właściciela Podczaszej Woli (pow. opoczyński), ożenionego z Józefą z Zawiszów.

Początkowo uczył się Ś. w domu rodzicielskim; po śmierci matki opiekowała się nim mieszkająca w Starej Wsi w Galicji stryjenka Ludwika z Jabłonowskich, żona Jana Nepomucena Świdzińskiego. W r. 1808 został przyjęty do czwartej klasy Liceum Warszawskiego; zamieszkał na stancji u rektora Samuela Bogumiła Lindego, a uczył go m.in. Feliks Bentkowski. W Warszawie bywał w salonie siostry dziadka, kasztelanowej połanieckiej Marianny Lanckorońskiej (zob.), gdzie spotykał wybitne osobistości ze świata nauki i polityki. W r. 1812 zdał egzamin dojrzałości i otrzymał publiczną nagrodę. Po śmierci ojca wrócił w listopadzie 1814 do Sulgostowa i zajął się oddłużaniem majątku. Ok. r. 1816 zaczął zajmować się kolekcjonerstwem. Odziedziczony po ojcu księgozbiór francuski powiększał o starodruki i inkunabuły, rękopisy, dokumenty, ryciny, sztychy, okazy archeologiczne i numizmatyczne oraz dzieła sztuki. Penetrował biblioteki oraz archiwa klasztorne, kościelne, dworskie i domowe. W Warszawie nawiązał kontakty z antykwariuszami, m.in. Geclem Salzsteinem, u którego spotykał Samuela Hefta z Brześcia Lit., Salomona Igla ze Lwowa oraz Józefa Zawadzkiego i Adama Benedykta Jochera z Wilna. W r. 1819 został członkiem Tow. Naukowego Krakowskiego. Wg Franciszka Salezego Dmochowskiego już w r. 1822 posiadał «piękny zbiór» książek i rękopisów; okazjonalnie udostępniał go badaczom. Zachęcał innych do «zawodu bibliofila», m.in. Andrzeja Edwarda Koźmiana, który odwiedził go w Sulgostowie i zauważył, że oprócz namiętności kolekcjonerskiej «lubił niezmiernie smażyć konfitury i przyprawiać likwory». W r. 1825 kupił Ś. na licytacji część kolekcji Aleksandra Chodkiewicza, nabył też rękopis opracowanego w l. 1526—8 przez Macieja Śliwnickiego zbioru praw.

W l. 1822 i 1826 był Ś. wybierany na marszałka sejmiku opoczyńskiego; pełnił też urząd radcy woj. sandomierskiego. W l. 1826 i 1828 obierano go posłem na sejm Król. Pol.; nie doszło jednak do zebrania się obu tych sejmów. Po raz trzeci został posłem w r. 1830 i uczestniczył w obradach sejmu Król. Pol., pełniąc funkcję zastępcy członka komisji umorzenia długu krajowego oraz członka komisji praw cywilnych i kryminalnych. Współpracował z margrabią Aleksandrem Wielopolskim. W obradach sejmu uczestniczył także po wybuchu powstania listopadowego, m.in. 5 XII t.r. popierał kandydaturę gen. Józefa Chłopickiego na stanowisko dyktatora. Na posiedzeniu sejmu 30 I 1831 kandydował bezskutecznie na członka Rządu Narodowego. Wystąpił z projektem zamiany pańszczyzny na czynsz i postulował stopniową parcelację wielkich majątków ziemskich. Z Wielopolskim należał do redakcji efemerycznego (czerwiec—sierpień 1831) pisma „Zjednoczenie”, nawołującego do zdławienia «jakobinizmu» i «anarchii» oraz popierającego monarchizm i ultramontanizm.

Po upadku powstania osiadł Ś. w Krakowie, a część zbiorów przekazał pod opiekę Edwarda Raczyńskiego do Rogalina w W. Ks. Pozn. (uległy częściowemu zniszczeniu w czasie powstania wielkopolskiego 1848 r.). Nawiązał współpracę z antykwariuszem Ambrożym Grabowskim i za jego pośrednictwem kupił m.in. rękopisy listów Jana III Sobieskiego. W Krakowie zaprzyjaźnił się z Pawłem Popielem; razem z nim oraz Wielopolskim i Antonim Zygmuntem Helclem uczestniczył w spotkaniach miejscowych konserwatystów. W r. 1833 napisał z nimi „Memoriał do trzech Dworów w obronie Uniwersytetu Jagiellońskiego”. Do cara Mikołaja I skierował prośbę o amnestię i pozwolenie na powrót do Król. Pol. T.r. przebywał przez pewien czas w Poznaniu, gdzie m.in. uczestniczył w wyprzedaży zbiorów książkowych Juliana Ursyna Niemcewicza. Za wstawiennictwem dworu sardyńskiego, z którym był spowinowacony przez siostrę babki Franciszkę z Krasińskich (zob.), uzyskał amnestię we wrześniu t.r. i wyjechał do Warszawy, zostawiając zebraną w Krakowie kolekcję pod opieką Popiela (częściowo zniszczona w pożarze miasta w r. 1850). W r. 1835 uczestniczył w licytacji obrazów z kolekcji Józefa Kajetana Ossolińskiego. Zarzucano mu, że nie oddawał pożyczonych eksponatów, a nawet je kradł. W r. 1837, podczas krótkiego pobytu w Sulgostowie, spisał Skorowidz chronologiczny dzieł polskich lub tyczących się literatury polskiej wyszłych w wieku XV i XVI (B. Jag., rkp. 5996); obejmował on jego zbiory w Sulgostowie, Krakowie i Rogalinie.

W związku z trwającym od kilkunastu lat procesem o miasteczko Chodorków i należące do tego majątku wsie wyjeżdżał Ś. na Ukrainę; zatrzymywał się wtedy u marsz. kijowskiego Józefa Szymanowskiego w Motyżynie. W r. 1834 wygrał proces z Cecylią z Morzkowskich Radziwiłłową i w poł. r. 1838 osiadł w Chodorkowie, gdzie gospodarował i kontynuował pasję kolekcjonerską. Od r. 1845 uczestniczył w pracach Komisji Archeologicznej dla Poszukiwań Zabytków Starożytności w Kijowie, był też członkiem kijowskiego Tow. Starożytności i Literatur Słowiańskich. Razem z Michałem Grabowskim i Stanisławem Chaudoirem wydał pamiętniki z l. 1490—1677 („Pamiętniki”, Kijów 1845). Nawiązywał kontakty ze zbieraczami na Kijowszczyźnie i Wołyniu; zażyłe relacje łączyły go z Józefem Ignacym Kraszewskim, który z entuzjazmem odnosił się do jego działalności oraz wymieniał z nim cenniejsze sztychy i ryciny. Od r. 1846 współpracował Ś. z wileńskim kolekcjonerem i wydawcą albumów Janem Kazimierzem Wilczyńskim. W l. czterdziestych brał udział, obok Kraszewskiego, Grabowskiego, Henryka Rzewuskiego, Aleksandra Przezdzieckiego i ks. Ignacego Hołowińskiego, w zebraniach literackich organizowanych w księgarni Teofila Glücksberga. Kontakty bibliofilskie utrzymywał z jednym z najbogatszych ziemian na Kijowszczyźnie, Hermanem Hołowińskim ze Steblowa. W celu uzyskania funduszy na powiększenie zbiorów oraz utworzenie muz. publicznego sprzedał w r. 1846 folwark Skoczyska (pow. skwirski) za 120 tys. złp., a w r. 1848 (Julianowi Lewandowskiemu) Chodorków i folwark Pustelniki za 996 200 złp.; odtąd mieszkał u powinowatego Wacława Rulikowskiego w Paszkówce pod Kijowem. W r. 1850 przeniósł się do Kijowa, gdzie obok m.in. Grabowskiego, Rzewuskiego, Przezdzieckiego, Gustawa Olizara, Tomasza Potockiego, Pantalejmona Kulisza i Mykoły Kostomarowa brał udział w spotkaniach literatów, publicystów i bibliofilów. W porządkowaniu zbiorów pomagał mu w tym czasie Edward Nowakowski. W r. 1855 zorganizował w Kijowie loterię obrazów Antoniego Zaleskiego.

Cierpiąc na chorobę Brighta (kłębuszkowe zapalenie nerek), częściowo sparaliżowany, dzięki pomocy przyjaciół, zorganizował Ś. w listopadzie 1855 transport swych kijowskich zbiorów do Sulgostowa. Dn. 26 XI t.r. spisał testament, decydując, by jego kolekcje uległy scaleniu w Sulgostowie. Zbiory te liczyły wówczas 21912 dzieł w 25317 tomach (w tym kroniki, diariusze i konstytucje sejmowe, akta z czasów Zygmunta Augusta), 1031 rękopisów (z archiwów rodzinnych Lubomirskich, Radziwiłłów, Piasoczyńskich, Szczęsnego Potockiego, korespondencję Jana Karola Chodkiewicza, Bohdana Chmielnickiego i Jana III Sobieskiego), 14 tys. rycin, rysunków, map i nut, ok. 3 tys. monet (piastowskich, średniowiecznych niemieckich, greckich, rzymskich i tatarskich), 800 sztuk pieczęci, 248 przedmiotów muzealnych (broń, rzeźba, rzemiosło artystyczne, instrumenty muzyczne) i 178 obrazów. Ś. powierzył je Ordynacji Myszkowskiej Wielopolskiego, zastrzegając, że mają być oddane do użytku publicznego w wybudowanym w tym celu gmachu w Sulgostowie lub Warszawie p.n. Muz. Polskie im. Świdzińskich. Jednocześnie powołał Radę Biblioteczną. Egzekutorami testamentu w Król. Pol. mieli być Wielopolski, Przezdziecki i Władysław Małaсhowski, natomiast na Ukrainie Erazm Michałowski i Edward Rulikowski. Na utrzymanie i pomnażanie zbiorów Ś. zapisał Wielopolskiemu sumę kapitałów 36100 rbs. oraz bibliotekę, numizmaty, obrazy, ryciny, rzeźby, zbiory archeologiczne ocenione na 30 tys. rbs., a także dochody z klucza sulgostowskiego (4200 ha). Ś. zmarł 11 XII (29 XI st.st) 1855 w Kijowie i tam początkowo został pochowany 16 XII; jednak, zgodnie z jego wolą, ciało przewieziono do Sulgostowa (5 III 1856), a następnie do Klwowa (10 IV t.r.), gdzie zostało złożone w grobowcu rodzinnym w kościele pod kaplicą. W r. 1871 umieszczono tam epitafium z czarnego marmuru (wykonane przez Andrzeja Pruszyńskiego), a na nim portret Ś-ego (namalowany przez Pantaleona Szyndlera); podczas pierwszej wojny światowej w r. 1915 kościół z grobowcem Świdzińskich i epitafiami został zniszczony.

Ś. nie założył rodziny.

Nowakowski (już jako kapucyn o. Wacław) poświęcił pamięci Ś-ego książkę „O cudownych obrazach w Polsce Przenajświętszej Matki Bożej. Wiadomości historyczne, bibliograficzne i ikonograficzne” (Kr. 1902). Imieniem Ś-ego została nazwana ulica i placyk w Klwowie.

Wbrew intencjom Ś-ego Wielopolski przeniósł w r. 1858 jego zbiory z Sulgostowa i Rogalina do swojej prywatnej Biblioteki Ordynacji Myszkowskiej w Chrobrzu pod Pińczowem. W l. 1857—60 wystawił tam wg planów Henryka Marconiego dwukondygnacyjny i podpiwniczony pałac z pomieszczeniami na czytelnię, bibliotekę, zbiory starożytności i galerię malarstwa. Zebrane przez Ś-ego dzieła ogłaszał w rocznikach pt. „Biblioteka Ordynacji Myszkowskiej, zapis Konstantego Świdzińskiego” (Kr. 1859—60 I—II). Przeniesienie kolekcji Ś-ego do Chrobrza i liczne polemiki doprowadziły do czteroletniego procesu, w wyniku którego Wielopolski został zmuszony do zrzeczenia się zapisu na rzecz braci przyrodnich Ś-ego, Tytusa i Ludwika; bracia na opiekunów kolekcji wybrali Ordynację Krasińskich. Dn. 3 VII 1860 zbiory Ś-ego p.n. Muz. Konstantego Świdzińskiego połączono z istniejącą od r. 1844 Biblioteką Ordynacji Krasińskich; od 27 III 1861 były one udostępniane w pawilonie biblioteki Pałacu Krasińskich przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Z inicjatywy Władysława Krasińskiego ukazywały się drukiem od r. 1868 w wydawnictwie „Biblioteka Ordynacji Krasińskich” (W. 1868—72 I—VI), a następnie „Biblioteka Ordynacji Krasińskich — Muzeum Konstantego Świdzińskiego” (W. 1875—1915 I—XXIX). W r. 1913 Biblioteka i zbiory muzealne zostały umieszczone w gmachu przy ul. Okólnik, gdzie większość z nich spłonęła w czasie powstania warszawskiego 1944 r. Ocalałe pozycje włączono do zbiorów B. Narod., a eksponaty muzealne do kolekcji muzeów Narodowego i WP.

 

Portret przez Heinricha Hollpeina z l. czterdziestych XIX w., olej, w Muz. Narod. w W., sygn. MP 1258, drzeworyt wg toż, w: „Tyg. Ilustr.” 1859 nr 1 s. 5, litogr. wg toż, w: Biblioteka Ordynacji Myszkowskiej. Zapis Konstantego Świdzińskiego, Kr. 1859, staloryt wg toż, w: Album biograficzne Polaków w. XIX, II 188; Portret z ok. r. 1855, fot. pastelu, w Muz. Narod. w W., ZIiF, sygn. DI 95 388; Rys. przez Klementynę Wasilewską z r. 1852, w: Iwanowski E. A., Listki wichrem do Krakowa z Ukrainy przyniesione, Kr. 1901 I po s. 290; — Album biograficzne Polaków w. XIX, II 188—92; Chwalewik, Zbiory pol., I—II; Enc. Org. (1898—1904), XIV; Estreicher w. XIX, IV; Niesiecki, VIII 372—3; PSB (Nowakowski Edward Zygmunt); Słown. geogr. (Chodorków, Chroberz, Klwów, Sulgostów); Słown. pracowników książki pol. (bibliogr.); Święcki, Historyczne pamiątki, II 458—67; Świętokrzyski słownik biograficzny 1795—1918, Kielce 2009 II 461 (bibliogr.); Żychliński, II 89, XII 198—9; — Aftanazy, Dzieje rezydencji, XI 161—4; Ajewski K., Kolekcjonerstwo Konstantego Świdzińskiego. Z dziejów Biblioteki Ordynacji Krasińskich, „Roczn. B. Narod.” T. 36: 2004 s. 21—78 (bibliogr.); tenże, Zbiory artystyczne Biblioteki i Muzeum Ordynacji Krasińskich w Warszawie, W. 2004 (bibliogr.); tenże, Zbiory numizmatyczne Biblioteki i Muzeum Ordynacji Krasińskich w Warszawie, „Wiad. Numizm.” T. 46: 2002 z. 1 (173) s. 15—50; Bartoszewicz J., Konstanty Świdziński, „Tyg. Ilustr.” 1859 I nr 1 s. 4, nr 2 s. 14; tenże, Konstanty Świdziński i jego wieczysta fundacja, W. 1857; Barycz, Wśród gawędziarzy, I 51, 75, 126; Biernacki A., Fundacje — ich rola i znaczenie w XIX stuleciu, w: Życie naukowe w Polsce w drugiej połowie XIX i w XX w. Organizacje i instytucje, Red. B. Jaczewski, Wr. 1987 s. 134—46; Dachtera T., Konstanty Świdziński i jego zbiory…, „B. Mater. i Informacji B. Uniw. w P.” 1997 nr 1 (10) s. 17—24 (bibliogr.); [Grabiec J.] Dąbrowski J., Ostatni szlachcic. Aleksander hrabia Wielopolski, margrabia Gonzaga Myszkowski na tle dziejów, W. 1924 I 24—5, 121, 127—8; Grygiel A., Muzeum Polskie im. Świdzińskich. Dzieje kolekcji Konstantego Świdzińskiego: Sulgostów — Pińczów — Chroberz — Warszawa, „Pińczowskie Spotkania Hist. Wielkie Rody i Wybitne Postacie w Dziej. Pińczowa” 1998 z. 2 s. 21—37 (bibliogr.); Jaworska J., Album Wileńskie i jego wydawca Jan Kazimierz Wilczyński w świetle korespondencji z Konstantym Świdzińskim, „Roczn. Muz. Narod. Warsz.” T. 16: 1972 s. 289—405; Karpińska M., „Nie ma Mikołaja!”: starania o kształt sejmu w powstaniu listopadowym 1830—1831, W. 2007; Lisicki H., Aleksander Wielopolski, Kr. 1878 I 80—8; Pułaski K., Świdzińscy herbu Półkozic, w: tenże, Kronika polskich rodów szlacheckich Podola, Wołynia i Ukrainy, monografie i wzmianki, W. 1911 I 216—19; Radziszewski F., Wiadomość historyczno-statystyczna o znakomitszych bibliotekach i archiwach publicznych i prywatnych…, Kr. 1875 s. 6—8, 71—2, 79—80, 101; Słodkowska E., Biblioteki w Królestwie Polskim 1815—1830, W. 1996; Szenic S., Zapis Konstantego Świdzińskiego, w: tenże, Ongiś, W. 1975 s. 319—23; Śliwiński A., Joachim Lelewel. Zarys biograficzny lata 1786—1831, W. 1918; Tchórzewska-Kabata H., Pod znakiem światła. Biblioteka Ordynacji Krasińskich 1844—1944, W. 2010 (bibliogr.); Urbański A., Memento kresowe, W. 1929 s. 78—81; Wiśniewski J., Monografie dekanatu opoczyńskiego, Radom 1913 s. 68—75; tenże, Zbiory Konstantego Świdzińskiego w Chrobrzu, w: tenże, Historyczny opis kościołów, miast, zabytków i pamiątek w Pińczowskiem, Skalbmierskiem i Wiślickiem, Marjówka Opoczyńska 1927 s. 34; Ziółek S., Sejm Królestwa Polskiego w okresie powstania listopadowego 1830—1831, W. 2007; — Barzykowski, Hist. powstania, I; Diariusz Sejmu z r. 1830—1831, Wyd. M. Rostworowski, Kr. 1907 I—VI; Dmochowski F. S., Wspomnienia od 1806 do 1830, W. 1859 s. 236—8; Iwanowski E., Kilka rysów i pamiątek, P. 1860 s. 324—8; tenże, Listki z wichrem do Krakowa z Ukrainy przyniesione, Kr. 1909 s. 290—301; Janowski J. K., Pamiętniki o powstaniu styczniowym, czasy przedpowstaniowe 1854—1862, W. 1931 III cz. 2 s. 159, 163—5; Kamolowa D., Fragment korespondencji Joachima Lelewela z Konstantym Świdzińskim z lat 1826—1830, „Przegl. Hist.” T. 54: 1963 z. 3 s. 480—6; Kicka N., Pamiętniki, Oprac. J. Dutkiewicz, W. 1972; Koźmian A. E., Wspomnienia…, P. 1867 II 80—1, 306; Kraszewski J. I., Testament śp. Konstantego Świdzińskiego, „Gaz. Warsz.” 1856 nr 30 s. 3—6, nr 39 s. 3—4; Lelewel J., Biograficznych ksiąg dwoje, Wil. 1823—6 I; tenże, Pamiętnik z roku 1830—31, Oprac. J. Iwaszkiewicz, W. 1924; Łętowski L., Wspomnienia pamiętnikarskie, Wr. 1956; Łoski J., Biblioteka i Muzeum Świdzińskiego (Wspomnienia z pobytu w Opoczyńskiem), „Gaz. Warsz.” 1857 nr 138 s. 3—5, nr 140 s. 5—6, nr 143 s. 4—6, nr 146 s. 5—6, nr 149 s. 5, nr 151 s. 5—6, nr 153 s. 4—6; Mochnacki M., Powstanie narodu polskiego w roku 1830 i 1831, W. 1984 II; Popiel P., Pamiętniki (1807—1892), Kr. 1927; Skałkowski A. M., Aleksander Wielopolski w świetle archiwów rodzinnych 1803—1877, P. 1947 II 170—90; Spazier R. O., Historia powstania narodu polskiego w roku 1830 i 1831..., Paryż 1833 s. 77, 274; Wielopolski A., Mowa w sprawie o testament Konstantego Świdzińskiego, miana w Sądzie Apelacyjnym Królestwa dnia 19 czerwca 1857 roku, W. 1857; — „Przegl. Pozn.” 1859 z. 4 s. 480—5; — Nekrologi i wspomnienia pośmiertne: „Gaz. Warsz.” 1856 nr 22 (E. Iwanowski), 1858 nr 79 (P. Kulisz), „Kron. Wiad. Krajowe i Zagran.” 1856 nr 196, „Kur. Warsz.” 1856 nr 23 s. 118, nr 76 s. 378, „Przegl. Pozn.” 1855 s. 444; — AGAD: Teki Skimborowicza, sygn. XXI 2/133, XXII 3/51, 2/133, XXIII 2/72; AP w Kielcach: Arch. Ordynacji Myszkowskiej, sygn. 289/I, Dz. IV sygn. 119, 125, 127, 138, 143, 149; B. Jag.: rkp. 1874 k. 256, 309—11, rkp. 4435 t. 5, rkp. 5931/35, 5996, 6479 IV k. 534—61; B. Narod.: rkp. 2674/2 k. 329—30, rkp. 2758 k. 95—6, rkp. I 8323 k. 1—12, rkp. I 8377, rkp. II. 5991 k. 21—2, BOZ 1970; B. Nauk. PAU i PAN w Kr.: rkp. 718 t. 7 k. 1086—7, rkp. 2034 t. 1, rkp. 2159 t. 18 k. 407—9, rkp. 2411, 3859; B. Ossol.: rkp. 2756 II k. 693—6, 705—6, rkp. 7929/I, rkp. 12154/III k. 68, 118 (A. Grabowski, Miscellanea. Notaty biogr., cz. 2), rkp. 12720/ III k. 329—38, rkp. 13284/III k. 273—6, rkp. 13290/III k. 293—300; BUW: sygn. 144 k. 4; Muz. Narod. w W.: Gabinet Rycin, nr inw. 6376 k. 123—84.

 

Konrad Ajewski

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.