INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Konstanty Wiktor Buszczyński      Fot. portretowa Konstantego Buszczyńskiego - w: Konstanty BUSZCZYŃSKI, Wrażenia z Ameryki, wyd. 2 rozsz., Warszawa 1922 - w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie, sygn. 202.520 - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl - retusz iPSB.

Konstanty Wiktor Buszczyński  

 
 
1856-09-19 - 1921-01-12
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Buszczyński Konstanty Wiktor Brunon (1856–1921), przemysłowiec, ur. w majątku Niemiercze na Podolu rosyjskim z ojca Stefana i matki Heleny z Hlebickich-Józefowiczów. Szkoły średnie ukończył w Dreźnie, po czym wstąpił na politechnikę w Rydze, gdzie studiował rolnictwo. Jako student był jednym z założycieli polskiej korporacji Arkonia, z którą następnie utrzymywał kontakt przez całe życie jako filister. Po ukończeniu studiów B. osiedlił się w dziedzicznym Niemierczu, które doprowadził do bardzo dobrego stanu dzięki energicznej pracy i dużej wiedzy zawodowej. Widząc, ile pieniędzy wychodzi za granicę za nasiona w ogóle, a zwłaszcza za nasiona buraków cukrowych, założył u siebie w majątku w r. 1886 wspólnie z bratem ciotecznym swej żony, Michałem Łążyńskim, hodowlę nasion buraków cukrowych. Firma nasienna »K. Buszczyński i M. Łążyński« była jedną z pierwszych na ziemiach dawnej Polski, gdyż pracowało w tym kierunku wówczas zaledwie kilka firm hodowlanych na terenie Królestwa Polskiego. W r. 1892, po wycofaniu się Łążyńskiego ze spółki, która w owym czasie nie przynosiła jeszcze wielkich dochodów, a postawiona od razu na wysokim poziomie naukowym i prowadzona przez wybitnych hodowców, wymagała raczej jeszcze pewnych inwestycji mimo trudności spłacił wspólnika i od tego czasu prowadził firmę zupełnie samodzielnie, rozwijając ją coraz bardziej. Jakby przewidując późniejsze wypadki, B. kupił w r. 1906 pod Krakowem majątek ziemski Górkę Narodową, w którym począł prowadzić selekcję buraków cukrowych równolegle z Niemierczem. Jako wybitny administrator umiejętnie rozwijał swą hodowlę i zdobywał coraz szersze rynki zbytu już nie tylko w Cesarstwie, ale i za granicą, gdzie dzięki jego umiejętnym posunięciom i wysokiej wartości produkowanych nasion polska wytwórczość konkurowała skutecznie z niemiecką.

Ogromnie uspołeczniony i niezmiernie czynny, rozwinął B. specjalnie dużą działalność w czasie wojny światowej. Z jego inicjatywy i jego nakładem wydana została w owym czasie w kilku językach światowych publikacja A. Chołoniewskiego, »Duch dziejów Polski«, jako pouczenie o sprawie polskiej. Sam wydał Wrażenia z Ameryki (1918), w których skreślił swe spostrzeżenia i uwagi o Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, którą znał dokładnie, gdyż niejednokrotnie jeździł tam w interesach swej firmy.

W początkach r. 1918, mieszkając w Krakowie, zainicjował B. u siebie zebrania towarzyskie, znane jako »soboty na Karmelickiej«, gdzie zbierała się elita umysłowa ówczesnego Krakowa. Rozważano tu różne zagadnienia polityczne i ekonomiczne, przy czym zabierali głos przedstawiciele różnych obozów, z wyraźną przewagą przeciwników państw centralnych. W r. 1919 został B. mianowany pierwszym konsulem generalnym w St. Zjedn. Am. Półn. i sam sobie współpracowników dobrał. Po zorganizowaniu placówki w Ameryce wrócił do kraju i tu zmarł w styczniu 1921 r.

B. z domu rodzicielskiego wyniósł gorące umiłowanie ojczyzny i cnót obywatelskich, był człowiekiem silnego charakteru, odznaczał się nadzwyczajną pracowitością i uczynnością i był niezaprzeczenie jedną z najszlachetniejszych postaci ziemiaństwa kresowego doby przedwojennej. Do końca życia młody duchem, zachował świeży i lotny umysł.

 

»Rzeczpospolita« 1921, nr 13; »Czas« 1921, nr 10; »Kurier Warszawski« 1921; »Gazeta Cukrownicza« 1921, LIII nr 1/4, s. 38. Wiadomości od synów B-go.

Zygmunt Przyrembel

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Izydor Ceceniowski

1887-05-10 - 1915-11-09
emisariusz
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Marceli Handelsman

1882-07-08 - 1945
historyk
 

Kazimierz Adam Saski

1886-12-12 - 1979-06-22
architekt
 

Janusz Podoski

1898-09-04 - 1971-03-05
malarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.