INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Krzysztof Przypkowski h. Radwan  

 
 
ok. 1598 - ok. 1661
Biogram został opublikowany w 1986 r. w XXIX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Przypkowski Krzysztof h. Radwan (ok. 1598 – ok. 1661), działacz ariański. Był synem Mikołaja (zob.) i Elżbiety Gabońskiej, bratem Samuela (zob.). P. ur. zapewne w majątku Przypkowskich – Gnojniku koło Czchowa (na Pogórzu).

Do szkoły uczęszczał przypuszczalnie w Lusławicach, gdzie jego ojciec należał do seniorów tamtejszego zboru braci polskich. W r. 1616 P. wyjechał, wraz z bratem Mikołajem i kuzynem Mikołajem Łyczko, do Altdorfu, gdzie 20 IV t. r. wpisał się do metryki uniwersytetu. Z Altdorfu, po wykryciu tam ogniska kryptosocyniańskiej propagandy, obaj Przypkowscy oraz Łyczko przenieśli się do Lejdy, gdzie wszyscy trzej 30 XI 1616 zapisali się na uniwersytet. P. podał wówczas, że ma lat 17. W kwietniu 1618 znalazł się w Londynie, o czym świadczy jego wpis (z 20 IV) do albumu Holendra Piotra Goola. Po krótkim pobycie w Anglii P. latem t. r. wraz z bratem znalazł się w Paryżu; do kraju wrócił przypuszczalnie razem z bratem Samuelem, którego 1 V 1619 spotykamy już pod Krakowem. Powróciwszy na Pogórze, część ojcowizny (Gnojnik, Łopuszna, Chronów) P. sprzedał bratu Samuelowi (1625). Na reszcie gospodarował. W grudniu 1655 podczas pogromu dworów różnowierczych na Pogórzu został zamordowany syn P-ego Krzysztof (ożeniony z Konstancją Taszycką). Pod wpływem tych wydarzeń P., wraz z innymi współwyznawcami, schronił się do Krakowa, gdzie 4 III 1657 podpisał list delegatów ariańskich, udających się na pertraktacje do Karola Gustawa. W r. 1660 przekazał swoje dobra synom. Nie zmieniając wyznania, P. pozostał jednak w kraju, o czym świadczy pozew z 19 V 1661, w którym instygator kor. Jan Tański wzywał go do podporządkowania się edyktowi banicji. Na emigracji P-ego jednak nie spotykamy; jego losy po r. 1661 nie są znane. W każdym razie w życiu zborowym ani przedtem, ani też po tej dacie wybitniejszej roli nie odegrał.

Z małżeństwa z Katarzyną z Rupniowskich miał P. czterech synów: Konstantego, Samuela, Stefana i Krzysztofa (zm. 1655).

 

Hist. Nauki Pol., VI; – Budka W., Przypkowscy i rola ich w ruchu reformatorskim, „Reform. w Pol.” T. 4: 1926; Chmaj L., Samuel Przypkowski na tle prądów religijnych XVII wieku, Kr. 1927; Kot S., Oddziaływanie braci polskich w Anglii, „Reform. w Pol.” T. 7–8: 1935–6; Moreau-Reibel J., Sto lat podróży różnowierców polskich do Francji, tamże T. 9–10: 1937–9; Tazbir J., Stanisław Lubieniecki, przywódca ariańskiej emigracji, W. 1961.

Janusz Tazbir

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Michał Piotr Boym

ok. 1614 - 1659-08-22
jezuita
 
 
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Aleksander Chodkiewicz

2 poł. XVI w. - 1626
wojewoda trocki
 

Wiktoryn Stadnicki

1 poł. XVII w. - 1684-04-25
kasztelan przemyski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.