INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Krzysztof Sienieński h. Dębno      Wzmianka o Krzysztofie Sienieńskim w wierszu o rokoszanach - w: Różycki, Stanisław (ca 1604-1652) Autor - Penu synopticum ... - w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie - sygn.: Rps BOZ 1162 - k. 186v - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl - rubrykacja: iP

Krzysztof Sienieński h. Dębno  

 
 
brak danych - po 1627
Biogram został opublikowany w latach 1996-1997 w XXXVII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Sienieński Krzysztof h. Dębno (zm. po 1627), wojewodzic podolski, uczestnik rokoszu. Był drugim synem woj. podolskiego Jana (zob.) i jego pierwszej żony Jadwigi Gnojeńskiej, bratem Jakuba (zob.).

W r. 1584 wraz z Jakubem S. uczył się na uniwersytecie w Lipsku, Heidelbergu i Bazylei, a może również w Strasburgu. Wróciwszy do kraju obaj przebywali na dworze Stefana Batorego, a niebawem wyjechali do Siedmiogrodu, rzekomo w misji dyplomatycznej. W czasie konwokacji (2 II – 9 III 1587) po śmierci Batorego przebywał w Warszawie. Zdaje się, iż w r. 1593 wspólnie z innymi członkami swej rodziny bronił przed Tatarami Pomorzan, a w r.n. (październik) być może współredagował uniwersał Sienieńskich ostrzegający przed niebezpieczeństwem tatarskim. W tym czasie użytkował, chyba wspólnie z Jakubem, ustąpione im przez siostrę Jadwigę, żonę Zbigniewa Ossolińskiego (zob.), majętności Boratyn i Bukowsko. Po śmierci ojca objął dobra Pomorzany, w których później (1605) gospodarował wraz z przyrodnim bratem Adamem. Majętność była zapewne poważnie zniszczona, skoro sejmik opatowski 12 I 1600 objął go swą protekcją, wstawiając się do króla za «wojewodzicami podolskiemi» w sprawie zwrotu należnych im po ojcu pieniędzy i zwolnienie ich od zobowiązań finansowych zmarłego z powodu spalenia się ich zamku na Rusi, gdzie spłonęły przechowywane «dostatki».

Wyznawca kalwinizmu, S. dbał o zbór w Pomorzanach i utrzymywał ministra, którym w początkowych latach XVII w. był Jakub Bochnicki (Bochnic). Dn. 27 IX 1602 S. uzyskał zgodę prowincjonalnego synodu kalwińskiego w Ożarowie na przyjmowanie w zborze pomorzańskim komunii na klęcząco. W r. 1605 wspólnie z bratem Adamem procesował się o granice między własną posiadłością Ryków a Pliśniami i Stawną, należącymi do Szczęsnego Pągowskiego; spór zakończył się zawarciem ugody.

W r. 1606 S. wziął udział w zjeździe rokoszowym pod Sandomierzem (6 VIII – 2 IX). Wystawił wówczas i przyprowadził z sobą rotę husarską w sile 130 koni, a po dołączeniu pocztów innej szlachty oraz brata Jakuba liczącą ok. 200 koni. Dn. 14 VIII był obecny na zbrojnym zgromadzeniu szlachty sandomierskiej pod Pokrzywnicą i gdy Czermiński, przeciwnik wyboru jego brata na marszałka konfederacji woj. sandomierskiego, «pomknął się do pałasza», S. wespół z Przecławem Lanckorońskim zasłonił go przed napaścią. Ponieważ przeciwnicy nie chcieli ustąpić i mogło dojść do krwawej zwady, S. wezwał swą rotę, która błyskawicznie, nie bacząc na zły stan mostu, przebyła go konno i poprzez swą obecność zapobiegła rozlewowi krwi, zmuszając oponentów do uznania wyboru Jakuba na marszałka. Nie wiadomo, czy S. uczestniczył w ruchu rokoszowym w r.n. Być może przeszkodził mu w tym najazd Tatarów, którzy spustoszyli dobra pomorzańskie do tego stopnia, iż S. niektóre osady musiał zakładać na nowo. W r. 1608 Stanisław «Diabeł» Stadnicki ustanowił go w testamencie współopiekunem swych małoletnich dzieci.

W r. 1618 Michał Piekarski oskarżył S-ego o naruszenie granic między swymi wsiami Remizowce, Snowicz i Czyżów, a należącymi do Sienieńskich dobrami: Raków, Krasnosielce, Bohutyn, Uherce. W r. 1620 S. sprzedał część posiadłości, w tym miasto Pomorzany, wówczas już podupadłe i wyludnione, Markowi Sobieskiemu. W r.n. z powodu choroby nie stawił się na okazowaniu 19 IV pod Lwowem, a w jego zastępstwie poczet prezentowali synowie Aleksander i Andrzej. W r. 1627 pomagał w zbrojnym najeździe na dobra Olbrachta Kludzickiego pozostającej z nim w sporze swej krewnej Annie Łahodowskiej, wdowie po Mikołaju Małyńskim. S. zmarł po r. 1627.

Był S. żonaty z Zofią Buczacką, która być może była córką Mikołaja (zm. w r. 1595). Z małżeństwa tego pozostawił córkę Annę, żonę Jana Bala i synów: Aleksandra i Andrzeja, którzy 12 IV 1627 oraz 24 IV 1628 stawili swój poczet na okazowaniu pod Lwowem. Andrzej zasłynął w ziemi lwowskiej jako gwałtownik.

 

Słown. Geogr. (Pomorzany); Niesiecki; Żychliński, VIII; – Bukowski, Dzieje reformacji; Cynarski S., Działalność polityczna i zborowa Jakuba Sienieńskiego, w: Raków – ognisko arianizmu, Kr. 1968; Łoziński W., Prawem i lewem, Kr. 1957 I–II; Łukaszewicz J., Dzieje kościołów wyznania helweckiego w dawnej Małej Polsce, P. 1853 s. 396; Schmitt H., Rokosz Zebrzydowskiego (1606–1607), Lw. 1858 s. 227–30; Zamorski B., Kronika pomorzańska, Lw. 1867 s. 12–33, 37–9; – Akta grodz. i ziem., XX; Die Matrikel der Universität Heidelberg von 1386 bis 1662, Hrsg. v. G. Toebke, Heidelberg 1886 II 113; Metrica nec non Liber nationis Polonicae Universitatis Lipsiensis ab anno 1409 usque ad 1600, Wyd. S. Tomkowicz, Arch. do Dziej. Liter., T. 2: 1882 s. 436; Pisma polityczne z czasów rokoszu Zebrzydowskiego 1606–1608, Wyd. J. Czubek, Kr. 1916 I; Węgierski A., Libri quattuor Slavoniae reformatae, W. 1973; – B. Czart: rkp. 342 k. 232–235, rkp. 2723 k. 361.

Irena Kaniewska

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.