INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Leon Czarliński Schedlin (Schedlin-Czarliński)     

Leon Czarliński Schedlin (Schedlin-Czarliński)  

 
 
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Czarliński  Schedlin Leon (1835–1918), polityk, ur. w Chwarznie (pow. kościerski) 30 X z ojca Felicjana, dziedzica tej majętności, i Emilii z Rokickich. Do gimnazjum uczęszczał w Chojnicach, następnie w Chełmnie, skąd jako trzynastoletni chłopiec wraz z starszym bratem Emilem uciekł w r. 1848 do Poznania, aby się przyłączyć do powstańców. Po maturze w Chełmnie w r. 1854 odbył studia filozoficzne i prawniczo-ekonomiczne w Wrocławiu (1855 był członkiem Tow. Lit. Słowiańsk.) i 1857 w Berlinie. Po praktyce gospodarskiej objął własny majątek Dubielno pod Chełmżą. Mianowany przez rząd narodowy 1863 r. naczelnikiem województwa chełmińskiego, »należał niezaprzeczenie do najdzielniejszych pracowników organizacji powstańczej w zaborze pruskim«. Naczelnik woj. chełmińskiego, »Budrys«, jedyny może w zaborze pruskim człowiek, który »wszystko dla powstania gotów był poświęcić, a poza tym posiadający dar organizacyjny niezrównany, połączony wedle potrzeby to z przebiegłą ostrożnością, to z zuchwałą energią; przygotował broń i przybory wojenne na wielką skalę« (Łukaszewski). Wyprawa jego do Królestwa na czele oddziału 80 powstańców tragiczny miała koniec; wzięty do niewoli, odstawiony do granicy, więziony był w Brodnicy i rok cały w Moabicie. Ratując swój majątek przed konfiskatą, sprzedał go zawczasu, osiadając w Zakrzewku, majątku żony Bronisławy z Mazowieckich, którą był poślubił w r. 1861. Brał gorliwy udział w sprawach publicznych: w organizacji kółek rolniczych, których został pierwszym związkowym prezesem, w Tow. Moralnych Interesów, założonym przez Ignacego Łyskowskiego, usilnie popierał sprawę czytelni i kolportażu książek. Najwięcej go jednak pociągała polityka. Od r. 1867 członek komitetu prowincjonalnego wyborczego, długo walczył o założenie pol. centralnego komitetu wyborczego na całe Prusy, aż zwyciężył. Posłował przeszło 40 lat do sejmu pruskiego: 1876 i bez przerwy od r. 1886, do parlamentu Rzeszy 1877–84 i od r. 1893. Towarzysz i zwolennik dra Władysława Niegolewskiego, temperamentem doń podobny, był nieugiętym szermierzem o równe prawa Polaków we wszelkich dziedzinach życia publicznego. Nie dowierzając Prusakom i ich pozornym ustępstwom za ery Capriviego, był przeciwnikiem polityki ugodowej. I w polityce i w sprawach ustrojowo-społecznych był wyznawcą zasad umiarkowanie demokratycznych. Jeden z najlepszych mówców, w razie potrzeby cięty i energiczny, był od r. 1889 prezesem Koła sejmowego. Popularny wśród wyborców, kandydował zwykle w okręgu pewnym i zagrożonym, a w razie zwycięstwa przyjmował mandat zdobyty w walce. Jeszcze 12 XI 1918 brał udział w obradach kół poselskich w Poznaniu. Umarł w Toruniu 3 XII tegoż roku.

 

Komierowski, Koła polskie w Berlinie 1875–1900, 3, 31 i n.; Rzepecki, Pobudka wyborcza, P. 1907, 88; tenże, Naprzód czy wstecz, P. 1913, 158; Handbuch für Reichstagswähler, 1903; Der Deutsche Reichstag 1903–1908; »Dzien. Pozn.« nekrolog, 1918, nr 284; »Słowo Pozn.« 1928, nr 279; Łukaszewski, Zabór pruski w czasie powstania styczniowego 1863–64, Jassy 1870, 192, 335.

Ks. Alfons Mańkowski

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.