INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Leon Hulewicz h. Nowina  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1962-1964 w X tomie Polskiego Słownika Biograficznego.

  

 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Hulewicz Leon h. Nowina (2. poł. XVIII w.), poseł sejmowy, regent kancelarii koronnej. Syn Michała i Marianny Wyhowskiej. Był kolejno wicesgerentem sądowym (1774), pisarzem grodzkim (1782) i podstarościm owruckim (1783). Już jako podstarosta grodzki łucki posłował z woj. wołyńskiego na sejm 1786 r. Zgłosił wówczas projekt utworzenia osobnego trybunału dla województw: kijowskiego, wołyńskiego i bracławskiego. Postulował aukcję wojska do 30 000 i utworzenie porządkowych milicji wojewódzkich. Proponował wysłanie do Petersburga Branickiego w celu przeprowadzenia rokowań o wyjście wojska rosyjskiego z woj. kijowskiego. W r. 1786 został łowczym łuckim, a w r. 1788 łowczym wołyńskim. W r. 1789 sądził w grodzie łuckim oskarżonych o podmawianie do buntów chłopskich i otrzymał Order św. Stanisława. Po Konstytucji 3 maja zrazu należał do opozycji, potem dał się pozyskać swemu kuzynowi, Kołłątajowi, do akcji «nawracania» Wołynia. W czerwcu 1791 r. wysunął projekt, aby Komisja Cywilno-Wojskowa Łucka zaleciła posłom wołyńskim (którzy podpisali manifest przeciw Konstytucji) dalszy udział w pracach sejmu. Za jego staraniami 27 XI 364 obywateli powiatu łuckiego podpisało list wyrażający poparcie dla Konstytucji. Za ten list, który został 9 XII odczytany w sejmie, król i Kołłątaj pisemnie podziękowali H-owi. Z końcem 1791 r. lub początkiem 1792 został regentem kancelarii mniejszej koronnej. Kołłątaj zachęcał go do poufałości, «jakbyśmy kilka beczek soli zjedli». H. służył mu radą w sprawie rozdawania urzędów i orderów na Wołyniu. Na sejmik lutowy otrzymał od Kołłątaja 200 dukatów. H., twierdząc, że większość szlachty łuckiej jest nastawiona opozycyjnie, nie podjął się przeprowadzić projektowanego przez Kołłątaja zaprzysiężenia Konstytucji, ale uzyskał wysłanie przez sejmik delegacji z podziękowaniem za Ustawę Rządową. W maju 1792 r., towarzysząc Benedyktowi Hulewiczowi w drodze z Warszawy, odniósł wrażenie, że pozyskał go dla Konstytucji. Razem z Benedyktem zabiegał wówczas u Kołłątaja o kasztelanię wołyńską dla Stanisława Hulewicza lub jego syna Jana. Dn. 13 VII 1792 r. Kołłątaj napisał list do H-a, przeznaczony do odczytania Szczęsnemu Potockiemu, w którym ostrzegał, że konfederację targowicką może spotkać los radomskiej, radził zawieszenie kroków wojennych i oddanie spraw spornych pod decyzję sejmu. H. 5 VIII doniósł Kołłątajowi, że Potocki te uwagi «nie uważał za złe, ale spóźnione». Przez targowiczan H. nie był dobrze widziany. Korespondował z Kołłątajem jeszcze w r. 1793.

 

Estreicher; Boniecki, VII 407; Uruski, V 226; – Nanke Cz., Szlachta wołyńska wobec Konstytucji 3 maja, Lw. 1907 s. 34, 35, 43, 46, 51–3, 55, 56, Archiwum Naukowe, Dz. I, t. III z. 4; Smoleński W., Konfederacja targowicka, Kr. 1903; tenże, Ostatni rok Sejmu Wielkiego, Kr. 1897; Tokarz W., Ostatnie lata H. Kołłątaja, Kr. 1905; – B. Czart.: rkp. 727, 1189, 3471; B. Jag.: rkp. 5524; B. PAN w Kr.: rkp. 197.

Emanuel Rostworowski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Antoni Brodowski

przed 26 grudnia 1784 - 1832-03-31
malarz
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Jakub Antoni Redel

1769-07-20 - 1845-04-20
artylerzysta
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.