INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Leon Władysław Loewenstein (de Lenval)      Leon Loewenstein, wizerunek na podstawie medalu wykonanego przez Heinricha Jaunera w Wiedniu w 1895 r. z

Leon Władysław Loewenstein (de Lenval)  

 
 
1836-07-03 - 1900-09-23
Biogram został opublikowany w 1972 r. w XVII tomie Polskiego Słownika Biograficznego
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 
Loewenstein (de Lenval) Leon Władysław (1836–1900), przemysłowiec i filantrop. Ur. 3 VII w Warszawie, był trzecim synem spośród pięciorga żyjących dzieci bogatego kupca żydowskiego Jakuba Loewensteina i Doroty z Kronenbergów, starszej siostry Leopolda (zob.). Po ukończeniu w r. 1855 Instytutu Rolniczo-Leśnego na Marymoncie w Warszawie, gdzie wyróżnił się pracą dyplomową Rys statystyczny dóbr Sanniki w guberni warszawskiej, powiecie gostyńskim położonych („Roczniki Gosp. Krajowego” T. 29: 1856), pracował początkowo jako administrator majątku L. Kronenberga w Brzeziu w pow. włocławskim. Zdolny i ambitny, szybko przerzucił się jednak do przemysłu, gdzie u boku swego stryja rozpoczął błyskotliwą karierę menażera przemysłowego. W r. 1857 objął intratne stanowisko głównego kontrolera dzierżawionego przez Kronenberga monopolu tabacznego. W t. r. przeszedł L. na kalwinizm. Po cofnięciu dzierżawy monopolu został od r. 1861 dyrektorem fabryki tytoniu Kronenberga, którą rozwinął w przodujący w tej branży zakład (ok. 1 000 robotników).
 
Mocną pozycję w życiu gospodarczym zdobył L. jednak dopiero po wstąpieniu w r. 1868 do spółki Zakładów Mechanicznych «Lilpop, Rau i S-ka» na miejsce zmarłego wcześniej wspólnika Stanisława Lilpopa. Był to okres wysokiej koniunktury dla przemysłu ciężkiego, związanej głównie z intensywną rozbudową sieci kolejowej w Rosji. Jako dyrektor handlowy L. odegrał, obok Wilhelma Raua, kierowniczą rolę w zapewnieniu zakładom w l. 1869–78 wielkich i zyskownych zamówień rządowych na tabor kolejowy oraz w rozbudowie odkupionych od Skarbu w r. 1862 zakładów budowy maszyn na Solcu. Dzięki jego zdolnościom organizacyjnym, stosunkom i kredytowi zakłady uległy znacznemu rozszerzeniu, zajmując monopolistyczną pozycję w tej dziedzinie produkcji oraz osiągając najwyższy poziom zysków w całym przemyśle Król. Pol. lat siedemdziesiątych. Po przekształceniu przedsiębiorstwa w r. 1873 na pierwsze w przemyśle ciężkim w kraju towarzystwo akcyjne (z kapitałem zakładowym 2 mln. rubli) nazwisko L-a włączono też na trwałe do firmy zakładów. W r. 1876 z jego też inicjatywy i funduszów (30 000 rubli) powstała przy zakładach jedna z pierwszych w kraju kas brackiej pomocy robotników.
 
L. był jednym z pierwszych przedstawicieli wielkokapitalistycznych tendencji, jakie w tej epoce uwidaczniały się w rozwoju Król. Pol. Piastując funkcję wiceprezesa rady nadzorczej koncernu Tow. «Lilpop, Rau i Loewenstein», był równocześnie w l. 1880–2 członkiem zarządu największej podówczas w Królestwie stalowni Tow. Warszawskiej Fabryki Stali (kapitał zakładowy 1,5 mln. rubli), Tow. Przemysłowo-Leśnego (kapitał zakładowy 1mln rubli), czołowym akcjonariuszem wielu cukrowni i towarzystw kolejowych oraz właścicielem 2 posesji warszawskich. Zyski z dywidend i tantiem dyrektorskich powiększał również spekulacyjnymi operacjami giełdowymi. Temu awansowi towarzyszyły także ambicje nobilitacyjne. W r. 1881 uzyskał od w. księcia Sachsen-Coburg und Gotha, zapewne za sowitą opłatą, dziedziczny tytuł barona wraz z nazwiskiem szlacheckim de Lenval.
 
Od r. 1881, wobec oznak zbliżającego się kryzysu, wycofał korzystnie swe olbrzymie kapitały z przemysłu Królestwa, lokując je za granicą, gdzie od r. 1882 zamieszkiwał głównie w Brukseli i Nicei. Po śmierci w r. 1883 jedynego, jedenastoletniego syna Leona Mieczysława poważną część swojego majątku przeznaczył na cele filantropijne. W r. 1885 założył w Nicei sanatorium dziecięce, które utrzymywał do końca życia. W t. r. ofiarował na cześć zmarłego syna 60 tys. rubli, zwiększone przez jego brata Seweryna o dalsze 30 tys. rubli, na budowę i utrzymanie Warszawskiego Domu Sierot po Robotnikach. Dom ten otwarty w r. 1889 przy ul. Litewskiej 14, wyróżniał się wysokim poziomem higieny, zapewniając ok. 40 wychowankom elementarną naukę i przygotowanie do zawodu rzemieślniczego. Najwybitniejszą fundacją L-a był powołany w r. 1898 zapisem 90 tys. rubli Instytut Higieny Dziecięcej w Warszawie. Otwarty w r. 1903 w specjalnie na ten cel zbudowanym gmachu przy ul. Litewskiej 16, stał się, zgodnie z projektem jego fundatora (Zarys projektu Instytutu Higieny Dziecięcej w Warszawie, „Zdrowie” R. 24: 1898 nr 155 s. 434–6) i postulatami warszawskich higienistów, placówką awangardową w skali europejskiej, opartą o przodujące w ówczesnej medycynie idee integracji profilaktyki oraz higieny społecznej i wychowawczej. L. występował także jako mecenas badań naukowych w dziedzinie otiatrii. Swoje poglądy etyczno-moralne zawarł w pracy Quelques pensées sur l’éducation morale par… (Paris 1886). Zmarł 23 IX 1900 w dobrach swoich Töscheldorf w Austrii. Pochowany na cmentarzu w Nicei.
 
L. był ożeniony ze swoją kuzynką Marią Heleną z Kronenbergów (zm. 1895), z którą miał syna Leona Mieczysława i córkę Marię Katarzynę Dorotę, poślubioną w r. 1893 przez Izydora Colonna-Czosnowskiego.
 
 
 
Choiński T., Neofici polscy, W. 1904 s. 201; Demel M., Z dziejów warszawskiego ruchu higienicznego. Instytut Lenvala, „Wychowanie Fizyczne i Sport” R. 4: 1960 nr 3 s. 345–92; Horoszewicz K., Warszawski Dom Sierot po Robotnikach, „Zdrowie” R. 21: 1890 nr 128–130 s. 205–71; Leopold Kronenberg. Monografia zbiorowa, W. 1922; Łepkowski T., Przemysł warszawski u progu epoki kapitalistycznej, W. 1960 s. 101; Mieses M., Polacy – chrześcijanie pochodzenia żydowskiego, W. 1938 II 103; Paderewski Z., Instytut Hygieny Dziecięcej im. bar. de Lenvala w Warszawie, W. 1910; Pustuła Z., Początki kapitału monopolistycznego w przemyśle hutniczometalowym Królestwa Polskiego 1882–1900, W. 1968; Reychman K., Szkice genealogiczne, W. 1936 s. 133, 134; – Sprawozdanie Warszawskiego Towarzystwa Hygienicznego za rok 1899, W. 1900 s. 5; – Wspomnienia pośmiertne z r. 1900: „Gaz. Handl.” nr 219, „Gaz. Losowań Papierów Publ.” nr 41, „Kur. Warsz.” nr 205.
 
                                                                                                                                                                                                                                 Zbigniew Pustuła
 
 
 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.