INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Lubin Franciszek Olewiński     

Lubin Franciszek Olewiński  

 
 
1825-03-11 - 1879-09-05
 
Biogram został opublikowany w 1978 r. w XXIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Olewiński Lubin Franciszek (1825–1879), stenolog. Ur. 11 III w Żórawnie, w Brzeżanach uczęszczał do gimnazjum, które ukończył w r. 1843. Zapisał się na Wydział Filozoficzny Uniw. Lwow., lecz studiów nie ukończył. Od r. 1843 pracował zarobkowo kolejno jako praktykant w Dyrekcji Skarbowej w Stryju, poborca podatkowy i aktuariusz dominikalny w państwie Żórawno (1844–6), praktykant w Urzędzie Okręgowym w Stryju (do r. 1848). Z kolei służył w wojsku austriackim w randze podporucznika do r. 1860. W czasie służby wojskowej nauczył się stenografii niemieckiej systemu graficznego K. F. Gabelsbergera i w r. 1858 został członkiem korespondentem Centralnego Tow. Stenograficznego w Wiedniu. Od r. 1861 był urzędnikiem biura Sejmu Galicyjskiego we Lwowie. W r. 1862 opracował polski system graficzny, lecz Wydział Krajowy odmówił wydania podręcznika. W t. r. O. został wykładowcą stenografii na Uniw. Lwow. W r. 1863 Ministerstwo Stanu zwolniło O-ego z egzaminu nauczycielskiego ze stenografii i mianowało go stałym nauczycielem stenografii na Uniw. Lwow., gdzie wykładał stenografię do śmierci. W r. 1864 przy pomocy prenumeraty O. opublikował Naukę stenografii polskiej wydrukowaną w Wiedniu ruchomymi czcionkami Faulmana. Był to pierwszy, obok równocześnie wydanego systemu stenografii przez Józefa Polińskiego, polski system stenografii graficznej. Został on opracowany na bazie pierwszego w świecie systemu graficznego Gabelsbergera wydanego w Niemczech w r. 1834. W maju 1864 powołane zostało Tow. Stenografów Polskich i Ruskich, zwolenników szkoły O-ego, któremu prezesował. W l. 1864–7 O. wydawał we Lwowie czasopismo pt. „Czytanki stenografi polsko-ruskiej szkoły Lubina Olewińskiego”. Opracował też jednolity system stenografii dla języków słowiańskich i opublikował go w postaci podręcznika Den stenographierenden Slaven (Lw. 1865), który spotkał się z ostrą krytyką ze strony stenografów polskich i czeskich. Na wniosek Towarzystwa i prośbę O-ego powołano we Lwowie w lipcu 1865 Komisję Egzaminacyjną dla nauczycieli stenografii polskiej, ruskiej i niemieckiej, której jedynym egzaminatorem został O. W październiku 1865 Wydział Krajowy powierzył O-emu kierownictwo sejmowego biura stenograficznego. W r. 1866 przygotował drugie, poprawione i uzupełnione wydanie Nauki, które wyszło we Lwowie w r. 1867 z datą 1868. Na skutek nieprawidłowego rozliczenia się z Tow. Stenografów Polskich i Ruskich O. został zeń wydalony. Wtedy przystąpił do Pierwszego Galicyjskiego Tow. Stenografów we Lwowie, grupującego zwolenników systemu Polińskiego. Zmarł 5 IX 1879 we Lwowie. Po śmierci O-ego jego system stenografii został zapomniany. O. był odznaczony medalem wojennym (za udział w kampanii włoskiej).

O. był żonaty od r. 1861 z Julią z Huberów, z którą miał dwie córki: Łucję, zamężną za architektem Janem Zubrzyckim, prof. Politechniki Lwowskiej, i Julię, zamężną (po śmierci siostry) również za Janem Zubrzyckim.

 

Finkel-Starzyński, Hist. Uniw. Lwow., I–II; Taub Sz., Zarys historii stenografii polskiej w postaci tablic chronologicznych, Kr. 1924; tenże, Zwięzłe dzieje stenografii polskiej, Lw. 1939; Taub Sz., Bobrowska S., Dzieje stenografii, Kat. 1931 (podob).; – „Stenograf Pol.” 1921–75; – Szkic historyczny w rękopisie Kazimierza Karpińskiego, stenologa i lektora stenografii na UJ (własność L. Klewżyca).

Lech Klewżyc

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.