INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Ludwik II Brzeski i Legnicki     

Ludwik II Brzeski i Legnicki  

 
 
między 1380 a 1385 - 1436-04-30
Biogram został opublikowany w 1973 r. w XVIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Ludwik II (ur. między 1380 a 1385, zm. 1436), książę brzeski i legnicki. Był synem Henryka VIII, księcia brzeskiego (zob.), i Małgorzaty, córki Siemowita III, księcia mazowieckiego, wdowy po Kaźku słupskim. Przy podziale dziedzictwa po ojcu, na podstawie układu zawartego 22 X 1400 r. między braćmi przyrodnimi Henrykiem IX (młodszym, zob.) i L-iem, ten ostatni otrzymał Brzeg, Kluczbork, Byczynę, Wołczyn i 4 wsie należące dotąd do księstwa oławskiego. L. przystąpił do układu zawartego 17 VII 1402 między książętami śląskimi, którego celem było potwierdzenie wierności królowi Czech Wacławowi IV. W pierwszych latach swego panowania L. nie angażował się w sprawy polityczne; spędził wiele lat na podróżach. W r. 1403 odbył pielgrzymkę do Ziemi Świętej; był tam więziony i do kraju wrócił w r. 1405 (za staraniem swego brata Henryka IX oraz po złożeniu okupu przez stany księstwa). W r. 1407 przebywał krótko w Holandii. W r. 1410 jeździł do hrabstwa kłodzkiego, gdzie w bliżej nie znanych okolicznościach miał być jakoby więziony na zamku w Lewinie i uwolniony po złożeniu okupu przez miasto Brzeg; wersja ta o uwięzieniu jest podawana w wątpliwość (Wutke, K. Jasiński). L. powiększył znacznie terytorium swego księstwa: biskup wrocławski, książę legnicki Wacław II zapisał 19 III 1409 swe księstwo na rzecz Henryka IX i L-a, a 16 III 1413 z powodu choroby przekazał L-owi zarząd księstwa legnickiego. Po śmierci Wacława II w r. 1419 L. odziedziczył księstwo legnickie jednocząc je z brzeskim. W r. 1428 kupił od Kazimierza, księcia oświęcimskiego, księstwo strzelińskie za posag swej drugiej żony Elżbiety.
Po r. 1410 nastąpiło zbliżenie L-a z Zygmuntem luksemburskim; niejednokrotnie L. przebywał na dworze Zygmunta w Budzie, razem z nim był na soborze w Konstancji i towarzyszył mu (1415–7) w podróży do Francji i Anglii (w której brali udział rycerze polscy, m. in. Zawisza Czarny z Garbowa). W okresie wojen husyckich jako stronnik Zygmunta brał czynny udział w działaniach wojennych, m. in. w r. 1420 uczestniczył w wyprawie do Czech, a w latach następnych należał do najaktywniejszych książąt organizatorów obrony ziem śląskich przeciw husytom. Nie osiągnął jednak większych sukcesów, a jego odwrót w r. 1428 spod Brzegu, bez stawiania oporu oddziałom husyckim, spowodował krótkotrwałe oziębienie stosunków z Zygmuntem. W r. 1423 wziął L. udział w sojuszu książąt dolnośląskich z Zygmuntem luksemburskim, skierowanym przeciw Polsce. W r. 1424 L. zawarł umowę ze swymi bratankami Ruprechtem II, księciem lubińskim i chojnowskim, i Ludwikiem III, księciem oławskim i niemeckim (zob.) w sprawie wzajemnego dziedziczenia po sobie. Układ ten, aczkolwiek nie zrealizowany, stał się po śmierci L-a podstawą do wysuwania przez Ludwika III pretensji do księstwa legnicko-brzeskiego.
Podróże L-a, powodujące wydatki, zmuszały go do zaciągania pożyczek pod zastaw poszczególnych posiadłości. Na zmniejszenie dochodów księstwa wpłynęły także napady husytów. L. nie przejawiał zainteresowania sprawami kultury. Zmarł nagle 30 IV 1436 w Legnicy, pochowany tamże w ufundowanym przez siebie w r. 1423 klasztorze kartuzów na Przedmieściu Wrocławskim.
Przed 14 VIII 1409 L. ożenił się z Jadwigą Zapolya z Trenczyna (zmarłą bezdzietnie, zapewne w r. 1414); powtórnie zawarł L. związek małżeński 9 IV 1418 z Elżbietą (1403–1449, zob.), córką Fryderyka I, elektora brandenburskiego. Z małżeństwa tego było 4 dzieci: Ludwik i Elżbieta (zmarłe w dzieciństwie), Magdalena, która w początku 1442 r. (Jasiński) poślubiła Mikołaja I, księcia opolskiego, i Jadwiga, od r. 1445 żona Jana, księcia lubińskiego, syna Ludwika III. Rządy w księstwie objęła wdowa Elżbieta; śmierć L-a stała się początkiem sporu o sukcesję księstwa legnicko-brzeskiego między różnymi liniami Piastów Śląskich oraz książętami saskimi.

PSB, (Elżbieta, 1403–1449); Dworzaczek, Genealogia, tabl. 6; Wutke, Stammtafeln, tabl. II; – Grünhagen C., Die Hussitenkämpfe der Schlesier 1420–1435, Breslau 1872; Historia Śląska, I cz. 2; Schönwälder K. F., Die Piasten zum Briege…, Breslau 1855 I 221 i n.; Szafrański F., Ludwik II brzesko-legnicki feudał śląski z doby późnego średniowiecza, Wr. 1972; tenże, Stosunki narodowościowe i społeczne dworu brzesko-legnickiego w pierwszej połowie XV wieku, Acta Universitatis Wratislaviensis, T. 70, Historia, T. 14, Wr. 1968 s. 59–81; Wutke K., Wallfahrten nach dem heiligen Lande, w: Darstellungen und Quellen zur schlesischen Geschichte, 1907 III 146–52; – Cod. Sil., IX (Urkunden der Stadt Brieg); Lehns- u. Besitzurkunden Schlesiens, I–II; Script. Rer. Sil., II, VI, XII; Urkundenbuch der Stadt Lignitz und ihres Weichbildes bis zum Jahre 1455, Wyd. W. Schirrmacher, Legnica 1866 nr 635 (testament L-a).
Andrzej Wędzki

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.