INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Ludwik III Niemecki i Oławski  

 
 
brak danych - 1441
Biogram został opublikowany w 1973 r. w XVIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Ludwik III (zm. 1441), książę niemecki i oławski. Był synem Henryka IX (młodszego), księcia lubińskiego (zob.), i Anny, córki Przemysła, księcia cieszyńskiego. Na podstawie układu z 13 XI 1420 o podziale dziedzictwa po zmarłym Henryku IX między trzema jego synami L. z Wacławem miał wspólnie rządzić Oławą i Niemczą (Ruprecht II otrzymał Lubin i Chojnów). Po rychłej śmierci Wacława (między 14 I a 28 V 1423) L. pozostał jedynym władcą tych ziem. W r. 1423 przystąpił do sojuszu książąt dolnośląskich z Zygmuntem luksemburskim, skierowanego przeciw Polsce. W czasie wojen husyckich na Śląsku, wraz z innymi książętami śląskimi, znajdował się w obozie stronników Zygmunta. Ale w toku walk zajął chwiejne stanowisko i w r. 1428, chcąc ratować swoje posiadłości od zniszczenia, zawarł potajemnie krótkotrwały rozejm z husytami. Krok ten nie uratował jednak posiadłości L-a przed ich późniejszym (1430) zniszczeniem. W r. 1431 po śmierci brata Ruprechta objął władzę także nad Chojnowem i Lubinem. Po śmierci Ludwika II, księcia legnicko-brzeskiego (zob.), w r. 1436, opierając się na umowie zawartej w r. 1424 w sprawie wzajemnego dziedziczenia księstw, włączył się do sporu o sukcesję po nim, usiłując nakłonić stany księstwa legnicko-brzeskiego do złożenia mu hołdu. Stanowczy sprzeciw króla czeskiego Albrechta w r. 1438 uniemożliwił L-owi realizację tych planów. Zmarł w r. 1441 przed 18 VI. Przed 15 X 1426 zawarł L. związek małżeński z Małgorzatą, córką Bolesława IV, księcia opolskiego (zob.). Małgorzata miała dożywocie na Niemczy i Oławie. Pozostawił po sobie synów: Jana I (zm. 1453), księcia lubińskiego, ożenionego z Jadwigą, córką Ludwika II, księcia brzesko-legnickiego, i Henryka X (zm. 1452), księcia chojnowskiego i złotoryjskiego.

Dworzaczek, Genealogia, tabl. 6; Wutke, Stammtafeln, tabl. II; – Grünhagen C., Die Hussitenkämpfe der Schlesier 1420–1435, Breslau 1872; Historia Śląska, I cz. 2; Klose K., Beiträge zur Geschichte der Stadt Lüben, Lubin 1924 s. 237 (data śmierci L-a); Schönwälder K. F., Die Piasten zum Briege…, Breslau 1855 I 247 i n.; – Lehns- u. Besitzurkunden Schlesiens, I–II; Script. Rer. Sil., VI, XII.
Andrzej Wędzki

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Jan z Dukli

około 1410 - 1484-09-29
święty
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.