INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Ludwik Miklaszewski      Ludwik Miklaszewski, wizerunek na podstawie fotografii opublikowanej w 1912 r.

Ludwik Miklaszewski  

 
 
Biogram został opublikowany w 1976 r. w XXI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Miklaszewski Ludwik (1869–1931), mistrz krawiecki, działacz rzemieślniczy, poseł do sejmu. Ur. 17 VIII w Kostrzynie pod Poznaniem, był synem Tomasza, krawca, i Marianny z Kwiatkowskich, bratem Jana. Od młodości pracował społecznie wśród młodzieży rzemieślniczej. Powołany do pruskiej służby wojskowej w Kilonii, działał tajnie, a po ukończeniu służby jawnie, wśród tamtejszej Polonii. Udał się następnie na kilka lat do Berlina, gdzie doskonalił się w fachu krawieckim oraz był członkiem organizacji polonijnych. W r. 1900 wrócił do Poznania i założył jedną z największych w Wielkopolsce firm krawieckich (Pracownię Ubiorów Męskich i Skład Sukna); jednocześnie pracował w organizacjach rzemieślniczych. Kierował Tow. Młodych Przemysłowców, które obdarzyło go potem honorową prezesurą. Przez wiele lat był starszym Wolnego Cechu Krawieckiego, a w Izbie Rzemieślniczej stał się przywódcą polskich rzemieślników. Był inicjatorem założenia polskiego komitetu cechmistrzów, który wprowadził do Izby 11 polskich członków. Sam został wybrany do niej w r. 1906 i dał się poznać jako zwolennik równouprawnienia kobiet w rzemiośle. W l. 1911–18 był jedynym polskim członkiem zarządu Izby. W okresie powstania wielkopolskiego został z ramienia Naczelnej Rady Ludowej komisarzem Izby Rzemieślniczej i dzięki niemu szybko została ona przejęta przez Polaków. W Polsce niepodległej był m.in. pierwszym polskim burmistrzem Kostrzynia, członkiem Rady Nadzorczej Banku Przemysłowców oraz członkiem prezydium Naczelnej Rady Rzemiosła Polskiego w Warszawie i członkiem jej komisji rewizyjnej. W r. 1919 założył w Poznaniu spółdzielnię krawiecką, a w rodzinnym Kostrzyniu Kasę Oszczędności i wchodził do jej zarządu. Był także przewodniczącym Zjednoczenia Związku Cechów Samodzielnych Rzemieślniczych, z którego ustąpił w r. 1928, kiedy organizacja ta poparła podczas wyborów do parlamentu prosanacyjną Katolicką Unię Ziem Zachodnich.

Poglądy polityczne M-ego ulegały ewolucji. Początkowo był pod wpływem konserwatystów i został wybrany wiceprezesem utworzonego w r. 1910 Związku Narodowego. W niepodległej Polsce należał do Związku Ludowo-Narodowego. W r. 1928 został wybrany z jego listy posłem na sejm z okręgu wyborczego 34: miasto Poznań. W Sejmie był członkiem Komisji Ochrony Pracy. W r. 1928 stanął na czele Komisji Polityki Gospodarczej przygotowującej program Stronnictwa Narodowego (SN). Opracował z ramienia klubu SN w Sejmie nowelę do ustawy o podatku przemysłowym. W Sejmie zabierał głos w dyskusji nad przekroczeniem budżetu przez Min. Przemysłu i Handlu oraz zgłosił wniosek w sprawie zmiany rozporządzenia o państwowym podatku przemysłowym. Po r. 1930 popadł w konflikt z endecją, zarzucając jej brak zrozumienia dla spraw rzemiosła. Postulował utworzenie niezależnej politycznie organizacji rzemiosła o charakterze gospodarczym, popierającej jednak rządy J. Piłsudskiego. Stąd znalazł się wśród organizatorów, a następnie członków głównego zarządu Narodowo-Chrześcijańskiego Zjednoczenia Rzemiosła Wielkopolskiego i Naczelnej Rady Rzemiosła (członek komisji rewizyjnej). W r. 1931 podpisał się pod zbiorowym protestem społeczeństwa wielkopolskiego przeciwko sprawie brzeskiej. Zmarł po krótkiej chorobie 23 VII 1931 w Poznaniu. Pochowany został na cmentarzu w Kostrzyniu.

Ożeniony ze Stefanią Rutkowską (zm. w r. 1947), miał synów: Włodzimierza (poległ w r. 1919 jako powstaniec wielkopolski pod Nakłem), Lecha, mistrza krawieckiego, Zygmunta, stomatologa (zm. 1973), Wincentego, kupca (zm. 1963), Aleksandra, księgowego (zm. 1971), oraz córki: Kazimierę Rubiś (zm. 1945) i Halinę Stypczyńską (zm. 1956).

Brat Jan Miklaszewski (1885–1954), krawiec, był działaczem rzemieślniczym i polonijnym. W l. 1905–20 miał w Berlinie zakład krawiecki i prowadził bibliotekę Związku Towarzystw Polskich w Berlinie. Następnie przebywał w Poznaniu. Był tam współorganizatorem i prezesem Towarzystwa Obywateli Polaków z Obczyzny, założył Związek Cechów Krawieckich i żeńską szkołę dokształcającą oraz należał do inicjatorów budowy Domu Rzemieślniczego. Działał również w spółdzielczości rzemieślniczej. Od r. 1935 mieszkał w Szklarce Śląskiej (pow. Ostrów Wlkp.). Tamże zmarł 3 I 1954.

 

Rzepeccy, Sejm i Senat 1928–33, s. 75 (fot.), 76, 204, 213; – Filipiak T. i in., Polityczna działalność rzemiosła wielkopolskiego w okresie zaborów (1793–1918). P. 1963; Jakóbczyk W., Studia nad dziejami Wielkopolski, T. 3: 1890–1914, P. 1967; Marczewski J., Narodowa Demokracja w Poznańskiem 1900–1914, W. 1967; Szrejbrowski K., Działalność organizacyjna Izby Rzemieślniczej w Poznaniu, w: Rzemiosło wielkopolskie 1919–1968, P. 1969 s. 17 (fot.); Wiesiołowski T., Czterdziestolecie najstarszej Izby Rzemieślniczej w Polsce, „Postęp Krawiecki” T. 11: 1959 (s. 2 fot.); – Księga Kupiectwa i Przemysłu Polskiego miasta Poznania, 1909, w: Księga Kupiectwa i Przemysłu Polskiego w W. Ks. Poznańskiem, 1909, P. 1909 s. 27, 59; Sprawozdania stenograficzne z posiedzeń Sejmu RP 1928–1930; Sprawozdanie z czynności Towarzystwa Młodych Przemysłowców w Poznaniu, P. 1912; – „Dzien. Pozn.” 1931 nr 169 (fot.); „Kur. Pozn.” 1928 nr 90 s. 1 (fot.), 1931 nr 334; – Informacje Haliny i Aleksandra Miklaszewskich. – Bibliogr. do Jana Miklaszewskiego: Kaźmierczak J., Polacy w Berlinie, Inowrocław 1937 s. 490; Szrejbrowski, [poz. cytowana] s. 21; – Materiały Haliny z Rutkowskich Lulkowej; Informacje Czesława Czaplickiego, Aleksandra, Leona i Mariana Miklaszewskich oraz ks. Aleksandra Przygodzkiego; – Życiorys Jana Miklaszewskiego opracowany przez Jerzego Pietrzaka w materiałach Redakcji PSB.

Jerzy Pietrzak

 

 
 

Powiązane zdjęcia

   

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.