INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Maksymilian Braun  

 
 
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Braun Maksymiljan (1800–1892), brat Augustyna Tomasza, profesor gimnazjalny, kapitan wojsk polskich w powstaniu 1830/31, muzyk i działacz społeczny. Ur. 12 X w Poznaniu, studja uniwersyteckie odbywał we Wrocławiu i Berlinie, poczem był prof. matematyki w gimnazjum św. Marji Magdaleny w Poznaniu. W r. 1831 wziął udział w powstaniu i uzyskał stopień kapitana inżynierji wojsk polskich oraz odznaczenie krzyżem Virtuti militari. Za opuszczenie swego stanowiska w gimnazjum skazany został na kaźń dwuletnią w fortecy Kładzko (na Śląsku niem.), poczem wrócił na stałe do Poznania. Przez całe życie rozwijał szeroką działalność społeczną, pracując i przewodząc w nader licznych związkach i stowarzyszeniach polskich, muzycznych i naukowych oraz w organizacjach społecznych. Szczególne zasługi położył w pracy nad rozbudzeniem polskiego życia muzycznego w Poznaniu: koło niego skupiały się i organizowały wybitne miejscowe jednostki, zajmujące się muzyką (m. i. Dembiński, Hoffman, J. Królikowski, Rabski, Ign. Wojkowski, Ścigalski). Brał żywy udział w rozmaitych zespołach kwartetowych (m. i. Mosera w Berlinie, następnie ks. Radziwiłła, Trojańskiego, Wojkowskiego), zorganizował u siebie niedzielne koncerty symfoniczne, kierował publicznie koncertami orkiestralnemi, był głównym dyrektorem Tow. filharmonicznego, Tow. muzyki wok. i instr., człon. Tow. muzycznego dam i mężczyzn, prezesem Tow. Harmonja (zał. 1848), dyrektorem Tow. wspierania muzyki kośc. farnej, założycielem Tow. śpiewaczego (Gesangverein); ponadto był premjerem Tow. symf. loży wolnomularskiej, gdzie równocześnie miał godność mistrza w najwyższym tj. 3. stopniu. Założył Tow. Przyjaciół Nauk, był istotnym redaktorem »Tygodnika Literackiego«, gdzie pomieścił także swoje prace: Teorje linij równoodległych (1842, nr 2–3) i L’Antikopernik Abbé Matalène’a (1842, nr 49–52) oraz współpracownikiem »Gazety W. Ks. Poznańskiego« (artykuły i recenzje estetyczne o muzyce, teatrze, malarstwie i rzeźbie). Na kierowniczych stanowiskach pracował także w innych stowarzyszeniach, jak m. i. Zjednoczenie Matematyków, Tow. Przemysłowe, Tow. Wyścigowe. Pozatem zajmował się również kompozycją muzyczną, pisząc wiele utworów zwłaszcza skrzypcowych, które jednak najprawdopodobniej zaginęły. Umarł 11 XI 1892 w Poznaniu, pozostawiając po sobie opinję szczerego patrjoty i człowieka, który dobrze przysłużył się polskiej kulturze w Poznaniu.

 

»Dziennik Poznański« 1892, nr 159; Panieńska T., O ruchu muzycznym w Poznaniu od r. 1800–1830 (Literatura i sztuka, dod. do Dzień. Pozn. 1910, nr 25); Karwowski S., Kultura wielkopolska (Przegląd wielkopolski, P. 1911, 113, 285); Notatnik Maks. Brauna (rkp.).   

Jan Józef Dunicz

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

 

Augustyn Tomasz Braun

1789-03-06 - 1861-11-10 skrzypek
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Franciszek Dionizy Kamieński

1851-10-09 - 1912-09-16
botanik
 

Roman Rencki (pierwotnie Kamyk)

1867-07-19 - 1941-07-04
lekarz
 

Józef Śliwiński

1865-12-15 - 1930-03-04
pianista
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.