INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Marcin Baryczka      Marcin BARYCZKA - akwarela wg. portretu w Katedrze Wawelskiej w Krakowie - rys. Wojnarowski, Jan Kanty (1815-1876) - Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa - domena publiczna - fragment.

Marcin Baryczka  

 
 
brak danych - 1349-12-13
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Baryczka Marcin († 1349), kaznodzieja i wikary katedry krakowskiej, h. Barycz. Pochodzenie i czasy młodości nieznane bliżej. Wedle wiadomości w »Kalendarzu krak.« i relacji Długosza został wysłany przez biskupa krak. Bodzantę do Kazimierza W. z upomnieniem spowodu prywatnego życia króla i doniesieniem o karach kościelnych, jakie biskup wymierzył królowi wobec niesłusznego obłożenia daniną wsi w Sandomierskiem, będących tenutą biskupią. Uwięziony z rozkazu Kazimierza W. 13 XII 1349, został B. następnej nocy utopiony w Wiśle podobno przez sługę królewskiego Kochana (Długosz). Pochowany w kościele św. Katarzyny na Kazimierzu w kaplicy brackiej św. Mikołaja z Tolentynu, gdzie postawiono w końcu XV lub pocz. XVI w. nagrobek, dziś nieistniejący. Długosz podaje, że ekspiacją za zamordowanie B. był cały szereg ustępstw króla na rzecz katedry krakowskiej. W XVII w. ustaliła się opinja o B. jako o świętobliwym; z tego też czasu pochodzą jego wizerunki w kościołach (katedrze krak., u N. P. M. w Warszawie na N. Mieście) oraz przekazy o cudach, towarzyszących wydobyciu ciała i pogrzebowi męczennika.

 

Baruch M., Baryczkowie, W. 1914, 23–25; Niesiecki, Herbarz; Cercha-Kopera, Pomniki Krakowa, Kr.-W. 1904, I 83; Bielowski A., Mon. Pol. Hist. II 629, 939, 940; Długosz J., Hist. Pol., Kr. 1876, III 235–237, 243.

Red.

 
 

Powiązane zdjęcia

   

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Kazimierz III Wielki

1310-04-30 - 1370-11-05
król Polski
 

Jakub Świnka

okolo polowy XIII w. - 1314-03-04
arcybiskup gnieźnieński
 

Mikołaj Wierzynek młodszy

okolo przełomu XIII i XIV w. - 1368
kupiec
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Piotr Stoszowic h. Stosz

2 poł. XIII w. - 1 poł. XIV w.
kasztelan Nowego Miru
 

Piotr z Turu h. Janina

brak danych - ok. 24 VI 1417
sędzia łęczycki
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.