INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Marcin Kopiec     

Marcin Kopiec  

 
 
1843-11-12 - 1919-10-05
Biogram został opublikowany w latach 1968-1969 w XIV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.

  

 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kopiec Marcin (1843–1919), działacz ruchu narodowego na Śląsku, pisarz ludowy. Ur. 12 XI w Starej Wsi (pow. Racibórz), syn Antoniego, krawca, i Karoliny Sowa. Do szkoły elementarnej uczęszczał w Starej Wsi, ukończył kilka klas gimnazjum w Raciborzu, przez pewien czas uczył się w seminarium nauczycielskim w Pyskowicach. Brał udział w powstaniu styczniowym; po jego upadku wyjechał do Berlina, gdzie podjął studia inżynieryjne, brał tu czynny udział w życiu organizacyjnym Polaków, m. in. jako współzałożyciel Tow. Insurgentów Polskich. Był także członkiem Tow. Akademików Górnoślązaków we Wrocławiu. W latach siedemdziesiątych przybył do Warszawy, gdzie pracował w Zakładach Gazowych. Równocześnie rozwinął ożywioną działalność społeczno-polityczną i pisarską, biorąc udział w pracach różnych organizacji warszawskich (jako wiceprezes Tow. Sierot Archikonfraterni Literackiej, w Tow. Opieki nad Zabytkami Przeszłości). Do kręgu znanych mu w Warszawie osób należeli m. in. Ewelina Badowska, Henryk Sienkiewicz, Józef Weyssenhoff, Stanisław Bełza, Antoni Osuchowski, Adolf Dygasiński, Tadeusz Korzon i in.

Dzięki K-cowi publicyści warszawscy od lat osiemdziesiątych bliżej zainteresowali się sprawami polskimi na Śląsku. On sam angażował się do różnych akcji na rzecz ruchu polskiego na Śląsku. W r. 1880 współpracował z komitetem K. Miarki w Mikołowie, organizującym pomoc na rzecz dotkniętych klęską głodu Polaków na Górnym Śląsku, zajmując się zbiórką i wysyłką darów z Królestwa. Ponadto udzielał wydatnej pomocy organizacjom polskim na Śląsku, przekazując do ich użytku polskie publikacje, zakupywane na własny rachunek lub też otrzymywane od wydawców i księgarzy warszawskich. Przyjaźnił się z K. Miarką, J. Rostkiem w Raciborzu, B. Koraszewskim w Opolu i K. Prusem w Bytomiu. Był autorem licznych artykułów i korespondencji publikowanych w prasie warszawskiej i śląskiej, m. in. w „Nowinach Raciborskich” i „Gazecie Opolskiej”, która drukowała także w odcinkach jego powieść pt. Krzyż. Był także autorem obszerniejszych utworów przeznaczonych dla ludu. Najważniejsze z nich to: Król Sobieski na Śląsku, Marzanna na Śląsku, Księżniczki Piastówny jako ksienie klasztoru trzebnickiego na Śląsku. Pamiętniki K-ca zaginęły. Zmarł K. w Warszawie 5 X 1919 r.

 

Ogrodziński W., Dzieje piśmiennictwa śląskiego, Do druku przygotował L. Brożek i B. Hierowski, Kat. 1965; Targ A., M. K. (1843–1919), „Zaranie Śląskie” 1966 z. 2 s. 307–17; – „Gaz. Opolska” 1919 nr 240; „Katolik” 1919 nr 123; „Kur. Śląski” 1919 nr 234; „Kur. Warsz.” 1919 nr 289; „Now. Raciborskie” 1919 nr 123; – B. Śląska w Kat.: Kudera J., M. K., (rkp.).

Mieczysław Pater

 

 
 

Powiązane zdjęcia

   
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Leopold Kronenberg

1812-03-24 - 1878-04-05
bankier
 

Juliusz Ulrych

1888-04-09 - 1959-10-31
działacz polityczny
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 
 

Franciszek Bączkowicz

1877-10-01 - 1923-07-25
ksiądz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.