INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Marcin (Marcjan) Michał Kryszpin-Kirszensztein  

 
 
ok. poł. XVII w. - 1700
Biogram został opublikowany w 1970 r. w XV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kryszpin-Kirszensztein Marcin (Marcjan) Michał h. własnego (zm. 1700), poseł na sejmy, kasztelan trocki. Drugi z kolei syn Hieronima (zob.) i Anny Młockiej. Brat Michała Antoniego, Andrzeja Kazimierza (zob.) i Jana Hieronima (zob.). W r. 1660 odbył podróż do Włoch, wpisał się do polskiej księgi uniwersyteckiej w Padwie. Po powrocie obrał karierę wojskową, w r. 1667 był już pułkownikiem a zarazem posłem na sejm. W r. 1674 był także starostą płungiańskim. Ok. r. 1672 poślubił Joannę Wołodkowiczównę, wojewodziankę nowogrodzką, otrzymał w jej posagu dobra Samochwałowicze położone w woj. mińskim. W r. 1674 podpisał elekcję Jana III z tytułem ciwuna wileńskiego. W r. 1675 otrzymał starostwo sądowe orszańskie, które w r. 1699 odstąpił swemu starszemu synowi Jerzemu Hieronimowi. W czerwcu 1684 r. ubiegał się o urząd regenta pieczęci wielkiej W. Ks. Lit. Dn. 18 VI 1687 r. otrzymał godność podstolego W. Ks. Lit., a w r. 1689 został podczaszym W. Ks. Lit. W r. 1692 szlachta mińska obrała go swym posłem na sejm grodzieński zwołany na dzień 9 I 1693 r., obradujący pod laską jego młodszego brata Andrzeja Kazimierza, pisarza polnego lit.

K., podobnie jak jego bracia Andrzej Kazimierz i Jan Hieronim, należał do stronnictwa dworskiego. Do otwartej wojny z Sapiehami przystąpił jednak dopiero po wydaniu przez Trybunał Sądowy w Wilnie zaocznego dekretu odsądzającego Kryszpinów od szlachectwa. W październiku 1696 r., po zerwanej konwokacji, w czasie trwania związku wojska lit., zaczął wraz z Krzysztofem Zawiszą, starostą mińskim, przygotowywać wystąpienie szlachty mińskiej przeciwko Sapiehom i domagać się przeprowadzenia koekwacji praw Korony i W. Ks. Lit. Działalności antysapieżyńskiej nie zaprzestał po zawarciu przez braci 23 XI t. r. ugody z Sapiehami.

W grudniu 1696 r. był K. dyrektorem sejmiku relacyjnego w Mińsku po zerwanym sejmie konwokacyjnym. Na sejmiku tym szlachta mińska złożyła przysięgę, że będzie bronić wolności unii z Koroną i domagać się przeprowadzenia koekwacji praw. Zawiązana została konfederacja. K. był także dyrektorem następnego sejmiku gromnicznego, odbytego w lutym 1696 r. w Mińsku. Posłem na sejm elekcyjny został jednak nie z Mińska, lecz z Witebska. Na sejmie elekcyjnym przyczynił się w dużym stopniu do uchwalenia koekwacji praw W. Ks. Lit. z Koroną. Dn. 1 X 1697 r. otrzymał od Augusta II, w nagrodę za popieranie go w czasie elekcji, kasztelanię trocką. Stosunki jego z Krzysztofem Zawiszą, starostą mińskim, dotąd przyjazne, pogorszyły się, odkąd Zawisza zbliżył się znów do Sapiehów. Dn. 1 II 1698 r. Zawisza odebrał K-owi dyrekcję sejmiku gromnicznego w Mińsku i następnie skłonił szlachtę mińską do pozostawienia w spokoju dóbr sapieżyńskich. W grudniu 1698 r. prowadził K., jako jeden z przywódców obozu republikantów, w imieniu szlachty litewskiej, która chciała rozejść się do domów, układy z Sapiehami pod Kamionką. Zawarty wówczas pod naciskiem ministra saskiego Henryka Flemminga traktat kompromisowy zatwierdził August II w Grodnie. K. zmarł wkrótce potem w r. 1700 (przed 1 IX).

Pierwszą żoną K-a była Joanna Wołodkowiczówna, wojewodzianka nowogrodzka, matka Jerzego Hieronima (zob.), drugą – Anna Zawiszanka, córka Andrzeja, pisarza w. W. Ks. Lit., i Aleksandry Ogińskiej, kasztelanki trockiej, matka Kazimierza, starosty płungiańskiego (zob.), i kilku córek: Heleny, zmarłej dzieckiem, Anny Marianny Biegańskiej, starościny starodubowskiej, Ludwiki Adamowej Grothuzowej, starościny wilkijskiej, Rozalii Elżbiety Janczyńskiej, łowczyny wileńskiej, i Teresy, panny. Trzecią żoną K-a była Katarzyna Rudominianka Dusiatska, wdowa po Władysławie Kierdeju, chorążym grodzieńskim.

 

Boniecki; Niesiecki; Uruski; Wolff, Kniazowie lit.-rus., s. 318; tenże, Senatorowie W. Ks. Lit, s. 67, 293, 304; – Lappo I. I., Uravnenie prav Velikogo Knjažestva Litovskogo i Korony Polskoj v 1699 g., „Zapiski Rus. Naučnogo Instituta v Belgrade” T. 1: 1930 s. 53–67; – Listy z czasów Jana III i Augusta II, Wyd. W. Skrzydylka, Kr. 1870 s. 73, 101; Vol. leg., IV fol. 981 s. 462, V fol. 296 s. 152; Wykaz podatku podymnego pow. wołkowyskiego, Wyd. S. Krakowski, „Wiad. Studium Prawa Lit. Uniw. Stefana Batorego” (Wil.) T. 1: 1939; Załuski A. Ch., Epistolae historico-familiares, Brunsbergae–Vratislaviae 1709–11 II 441; Zawisza K., Pamiętniki, Wyd. J. Bartoszewicz, W. 1862 s. 12, 25, 48–9, 55, 101, 102, 185, 188, 201; – AGAD: Arch. Radziwiłłów dz. V nr 17937, Arch. Tyzenhauzów G-635, Zbiór z Muz. Narod. poz. 279, 453, 454, 458, 536.

Tadeusz Wasilewski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Mikołaj Przerębski (Przerembski) h. Nowina

ok. 1618 - 1694, krótko przed 20 VIII
kasztelan sądecki
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.