INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Maria Elżbieta Opielińska     

Maria Elżbieta Opielińska  

 
 
1902-07-08 - 1975-04-30
Biogram został opublikowany w 1979 r. w XXIV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.

  

 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Opielińska Maria Elżbieta (1902–1975), nauczycielka, organizatorka i uczestniczka tajnego nauczania w czasie drugiej wojny światowej. Ur. 8 VII w Zduńskiej Woli (pow. Sieradz), była córką właściciela apteki Tadeusza i Kamilli z Kuczyńskich. Miała troje rodzeństwa, w tym Jana (zm. 1918), oficera Legionów Polskich, działacza Polskiej Organizacji Wojskowej. W r. 1910 rodzina O-iej przeniosła się do Warszawy. Tu w r. 1920 O. ukończyła Państwowe Gimnazjum im. Klementyny z Tańskich Hoffmanowej. Od t. r. studiowała na sekcji przyrodniczej Wydziału Filozoficznego Uniw. Warsz. Działała w Chrześcijańskim Związku Akademickim. W r. 1925 uzyskała absolutorium z biologii i rozpoczęła pracę jako nauczycielka biologii w Państwowym Gimnazjum Żeńskim im. Królowej Jadwigi w Siedlcach. W r. 1926 wstąpiła do Związku Nauczycielstwa Polskiego. W r. 1927 zdała egzamin nauczycielski. W Siedlcach pracowała do r. 1932, kiedy to objęła stanowisko p.o. dyrektorki Gimnazjum i Liceum im. Bł. Kingi w Kielcach. Nominację na dyrektorkę tej szkoły otrzymała w r. 1934. W latach sprawowania przez O-ą kierownictwa szkoła licząca blisko 500 uczennic stała na wysokim poziomie. Jednocześnie O. uczyła w niej biologii. Po wybuchu drugiej wojny światowej, już w połowie września 1939, O. wzięła udział w pierwszym konspiracyjnym posiedzeniu dyrektorów kieleckich szkół średnich, na którym zdecydowano wystąpić z petycją do władz niemieckich o zezwolenie na wznowienie nauki. Kiedy te starania nie przyniosły rezultatu, O. wspólnie z grupą swych współpracowników-nauczycieli już 15 X 1939 zorganizowała naukę na pierwszych w kraju tajnych kompletach, które pod jej kierownictwem przerodziły się niebawem w tajną szkołę. Liczba uczniów w r. 1940/1 wynosiła 94, w r. 1944/5 – 209. Od r. 1940 aż do r. 1944 odbyto blisko 100 tajnych matur.

O. włączyła się również do pracy konspiracyjnej, działając we władzach Tajnej Organizacji Nauczycielskiej okręgu kieleckiego, jak i Wojskowej Służby Kobiet Armii Krajowej. W końcu 1939 r. nawiązała kontakt z O-ą w imieniu Komisji Oświecenia Publicznego dr Maria Chrzanowska. Do r. 1941 O. przesyłała do Krakowa sprawozdania z pracy zarówno swojej szkoły, jak i innych tajnych kompletów z terenu Kielc. Po powstaniu Departamentu Oświaty i Kultury przy Delegaturze Rządu RP na Kraj od r. 1941 O. nadzorowała tajne szkolnictwo średnie w Kielcach i Częstochowie. Funkcję tę sprawowała do r. 1943. W t. r. została wiceprzewodniczącą początkowo Grodzkiej, a potem Powiatowej Komisji Oświaty i Kultury w Kielcach i jednocześnie wspólnie z Pawłem Czaplą nadzorowała szkolnictwo średnie aż do wyzwolenia Kielc w styczniu 1945. Od lutego 1945 O. kierowała Gimnazjum i Liceum im. Bł. Kingi w Kielcach i już w czerwcu odbyły się pierwsze matury. W r. szk. 1945/6 w wyniku niesłusznych oskarżeń O. została przeniesiona służbowo na teren woj. wrocławskiego. Kolejno kierowała w miejscowości Borowa Uniwersytetem Ludowym, w Karpaczu Ośrodkiem dla Dziewcząt Ofiar Wojny, które były opóźnione w nauce, a w r. 1950 przeniosła się do Wrocławia, gdzie od 1 IX t. r. pracowała jako nauczycielka biologii w II Liceum Ogólnokształcącym dla Pracujących. W r. 1956 O. została zrehabilitowana. Jednakże nie doszło do objęcia proponowanego jej kierownictwa II Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach. Od r. 1966, po przejściu na emeryturę, uczyła nadal w Liceum dla Pracujących we Wrocławiu, lecz już w niepełnym wymiarze godzin. O. pozostawiła wspomnienia z tajnego nauczania w Kielcach, złożone w Oddziale Krakowskim PAN i w Wojewódzkim Archiwum Państwowym w Kielcach, gdzie też przekazała bogate materiały źródłowe dotyczące działalności tajnego Gimnazjum i Liceum im. Bł. Kingi w l. 1939–45. Zmarła we Wrocławiu 30 IV 1975 na skutek choroby nowotworowej; pochowana została w Kielcach. Była odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1974), Złotą Odznaką Związku Nauczycielstwa Polskiego.

 

Zagórowski, Spis nauczycieli, II; – Krasuski J., Tajne nauczanie w okręgu kielecko-radomskim w okresie okupacji hitlerowskiej, „Przegl. Hist.-Oświat.” 1971 nr 3; tenże, Tajne szkolnictwo polskie w latach 1939–1945, Wyd. 2., W. 1977; Massalski A., Prima inter pares, „Przemiany” R. 6: 1975 nr 5 s. 13–14; tenże, Szkolnictwo na Kielecczyźnie w okresie okupacji 1939–1945, W.–Kr. 1975; – Arch. Paraf. Katedralnej w Kielcach: Akt zgonu O-iej; WAP w Kielcach: KOS, Akta weryfikacji tajnego nauczania, sygn. 172–175, Depozyt O-iej oraz jej Wspomnienia z tajnego nauczania w Kielcach w czasie II wojny światowej, Wr. 1961 s. 53 (mszp.); – Relacja O-iej spisana przez Adama Massalskiego 14 XI 1971.

Adam Massalski

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.    

 

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.