INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Maria Ewa Hausnerowa (z domu Grekowicz)      Maria Hausnerowa, wizerunek na podstawie ilustracji książkowej.

Maria Ewa Hausnerowa (z domu Grekowicz)  

 
 
1889-12-08 - 1939-03-12
Biogram został opublikowany w latach 1960-1961 w IX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Hausnerowa z Grekowiczów Maria Ewa (1889–1939), dziennikarka, literatka, malarka. Ur. 8 XII w Buczaczu, była córką Józefa Adama Grekowicza, pułkownika w powstaniu 1863/4, inżyniera Wydziału Powiatowego w Buczaczu, i Kamili z Wasylewskich. Od dzieciństwa okazywała zdolności literackie i malarskie. Ukończyła szkołę wydziałową w Buczaczu i Seminarium Nauczycielskie Z. Strzałkowskiej we Lwowie (1909) i po dwuletniej praktyce nauczycielskiej zdała egzamin kwalifikacyjny. Zmieniła jednak zawód na dziennikarski i pracowała od r. 1912 w „Dzienniku Polskim” we Lwowie, gdzie drukowała felietony literackie i recenzje z zakresu sztuki oraz była korektorką. Uczęszczała na kurs malarstwa do Szkoły Przemysłowej, potem do Wolnej Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie, założonej przez Leonarda Podhorodeckiego. Obrazy, przeważnie pejzaże, zwłaszcza marynistyczne, wystawiała w Tow. Sztuk Pięknych we Lwowie w latach międzywojennych. W l. 1916–9 pracowała w redakcji „Gazety Porannej i Wieczornej”, pisywała felietony, kronikę, sprawozdania z życia miasta, przekłady z prasy niemieckiej. W r. 1919 wyszła za mąż za inż. Artura Hausnera, działacza socjalistycznego, który założył „Dziennik Ludowy” we Lwowie, jako organ PPS, i pracowała w tym piśmie od r. 1919, jako dziennikarka, do jego likwidacji (1934). Napisała powieść współczesną z okresu pierwszej wojny światowej i lat powojennych Zielone okiennice, która była drukowana w niedzielnym dodatku do „Dziennika Ludowego” (1928) i wyszła w wydaniu książkowym. H. zamieszczała artykuły literackie w dodatku literacko-naukowym „Ilustrowanego Kuriera Codziennego” (Kr.), „Świecie Kobiecym” (Lw.) i „Polityce” (W.). Jako członek Związku Literatów Polskich (oddziału we Lwowie) pełniła przez kilka lat obowiązki sekretarza oraz wygłosiła szereg odczytów literackich. Była członkiem Syndykatu Dziennikarzy Lwowskich, zarządu Tow. Przyjaciół Sztuk Pięknych i zarządu Związku Artystek Polskich. Należała do PPS, z której wystąpiła z własnej woli w r. 1938 w związku z rozłamem lwowskiej organizacji partyjnej. Zmarła 20 III 1939 r. we Lwowie, pochowana na cmentarzu Łyczakowskim.

 

Kopilewicz N., Zielone okiennice Marii Grekowicz-Hausnerowej, „Dzien. Lud.” 1928 nr 201; W. K., Z beletrystyki kobiecej, „Słowo Pol.” 1928 nr 229; Wystawa dzieł sztuki, „Gaz. Lwow.” 1930 nr 286; – „Dzien. Pol.” 1939 nr 81; „Gaz. Lwow.” 1939 nr 67; – Wspomnienia osobiste Michaliny Grekowicz-Hausnerowej.

Red.

 
 

Powiązane zdjęcia

   

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 

Kazimierz Władysław Kumaniecki

1880-06-26 - 1941-07-01
prawnik
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Jerzy Stempowski

1893-12-10 - 1969-10-04
eseista
 

Kazimierz Telesfor Kostanecki

1863-12-25 - 1940-01-11
anatom
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.