INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Mateusz Giedroyć  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1948-1958 w VII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Giedroyć Mateusz (zm. 1560 lub 1561), urzędnik litewski za Zygmunta Augusta, był synem Bartłomieja (zm. 1524) i Felicji z Mitkowiczów. Figuruje w aktach jako namiestnik kiernowski i mejszagolski (1547), chorąży giedrojcki (1557), namiestnik wileński, w końcu marszałek. Upamiętnił się tylko poselstwem do Iwana Groźnego w maju, czerwcu i lipcu r. 1551. Jechał w towarzystwie wracającego z Wilna posła moskiewskiego Ostafjewa, by nawiązać między monarchami dobre sąsiedzkie stosunki, że jednak Ostafjewowi kancelaria litewska dała odpis bez carskiego tytułu dla Iwana, więc i G. otrzymał na audiencji 28 VI pismo skierowane tylko do wielkiego księcia. Wystraszony przyjął je z rąk bojarów, ale porzucił na drodze nazajutrz po odjeździe z Moskwy. Bardzo charakterystyczny opis dworu carskiego zaczerpnął potem z opowiadań G-a szwedzki kronikarz Olaus Magnus («Historia de Gentibus Septentrionalibus», Rzym 1555 ks. XI De modo recipiendi oratorum apud Moschovitas). Z 4 synów G-a podpisali unię lubelską r. 1569 Melchior jako poseł wileński i Kasper – kowieński.

 

Boniecki; Sbornik LIX 348–54; Olaus Magnus, j. w., s. 367 n.; Akta unii, 350 n.

Władysław Konopczyński

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.